Úraz po plastice předního zkříženého vazu

otázka:

Dobrý den,

jsem po plastice vazu asi 3 měsíce. Na poslední kontrole mi lékař řekl, že je vše v pořádku a ať začnu vyklusávat a normalně chodit do práce.
Nyní jsem celý den pracoval a koleno mi opuchlo. Mám strach, zda se vaz nemůže při vetší zátěži poškodit a také mě zajímá, zda je špatně, když mi koleno opuchlo.

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

otok ukazuje na přetížení. Nicméně při každé operaci dojde k poškození lymfatického systému, který sbírá lymfu z mezibuněčného prostoru. Cévy vedoucí lymfu se hojí velice pomalu (řádově týdny), narozdíl od krevních cév. Pokud jste koleno zatížil nad únosnost funkce lymfatického systému, lymfa se začala hromadit a koleno oteklo. Pokud necíte bolest, nejde o poškození operovaného vazu.

Doporučuji Vám klid, nohu výše, občas zacvičit (skrčit x napnout) aby jste zaktivoval tzv. svalovou pumpu, chladit, případně střídat krátce teplou vodu/obklad a delší dobu chladnou vodu/obklad (Priznitz koupele). Na škodu nebudou ani lyfmodrenáže, které by měly být součástí pooperační léčby (krátce po vyjmutí stehů).

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Vaše otázky a odpovědi

Plastika křížového vazu kolene

Otázka: Dobrý den,21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene,ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem konečně odhodila, ale stále kulhám…

Vápenná usazenina v oblasti Achillovy šlachy

Otázka Prosím,lze rázovou vlnou odstranit otok na achillovce? Pravděpodobně se jedná o vápennou usazeninu.Děkuji. Odpověď Dobrý den,kalcifikát (vápenatá usazenina) vzniká tam, kde je tkáň dlouhodobě přetěžována nevhodným pohybovým stereotypem. Kolem útvaru poté vzniká tzv. chemický zánět, který naleptává tkáň a…

Peyronieho choroba

Otázka Dobrý den,léčím se s induratio penis plastika nebo Peyronieho choroba, zatím bez velkého efektu.Je mi přes 50 let a tyto procedury jsou pro mě značně psychicky zatěžující, neboť podstupuji prozatím aplikace ultrazvukem v kombinaci s laserem, ale je mi…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení