Vbočené palce u nohou

OTÁZKA:

Dobrý večer,

měl bych na Vás dotaz.
Je mi 26 let, trpím problematikou vybočených palců u nohou. Zatím bolestí netrpím, mám však obavy, že s přibývajícím věkem se problém bude zhoršovat. Snažím se používat různé korekce. Na operativní řešení nechci v žádném případně přistoupit, jelikož jsem od narození po dětské mozkové obrně, zůstalo mi jen menší kulhání a mám velké obavy že po operaci bych nevratně chodil daleko hůře než nyní. Na Vašich stránkách jsem se dočetl, o terapii rázové vlny. Mohl bych poprosit o více informací?

Jak často je tato aplikace rázové vlny potřeba?

Je to úspěšné?

Předem Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, patní ostruha vzniká tam, kde je dlouhodobě přetěžovaná tkáň. Vzhledem k Vašemu popisu bych si troufala usuzovat na to, že vznik bude mít co do činění s nestejnoměrným zatížením jednotlivých svalových skupin. V okamžiku, kdy při chůzi kulháte, přebírá část svalových skupin za jinou, která naopak není využita. Patní ostruha vzniká v místě, kde je přetížení největší (organismus se brání dalšímu přetěžování tak, že začne ukládat kalciové částice a vznikne kostní výrůstek. Protože je výrůstek pro tělo nefyziologický, vznikne kolem něj chemický zánět, který je velmi bolestivý, ale má tu funkci, že Vás na problém upozorní a vy máte příležitost řešit zapojení svalových skupin a tím vyřešit primární příčinu vzniku.
Rázová vlna je v současné době nejúčinnější fyzikální terapií, která bez vedlejšího efektu eliminuje bolestivý zánět a tím se zvyšují možnosti samotné rehabilitace. Konkrétně ve Vašem případě to však určitě nebude jen o aplikaci, ale je třeba provést Vám komplexní kineziologický rozbor, zjistit, jaké je využití svalových skupin a doporučit Vám přímo na míru, jak cvičit, abyste využil ty svalové skupiny, které doposud odpočívaly a naopak protáhl a dal ulevit těm, které byly dlouhodobě přetížené.

V rámci 1. návštěvy bychom si Vás vyšetřili, poradili Vám s režimovými opatřeními a poté zaaplikovali fokusovanou rázovou vlnu. Po dohodě s fyzioterapeutem byste poté docházel zpravidla 1x/7-10 dní na léčbu a to buďto čistě fyzikální, s tím, že byste si cvičil doma nebo kombinovanou fyzioterapii a aplikaci rázové vlny. V rámci úspěšné léčby dojde k eliminaci zánětu, vzniklá patní ostruha je víceméně neléčitelná, ale pokud budete pečovat o potenciálně přetížené tkáně, neměl byste mít problémy (nevznikne zánět, tedy ani bolest). Operační řešení je jediný způsob, jak ostruhu vyjmout, nicméně tímto není pochopitelně vyřešen důvod a jsou zcela logické časté recidivy a vznik dalších svalových dysbalancí kvůli operačnímu narušení měkkých struktur.

S přáním hezkého dne, 
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Chůze po malíkové straně

Cvičení pro aktivaci svalů nohy. CO JE CÍLEM CVIČENÍ:  aktivace…

Lví chůze

Co je cílem cvičení: zaktivovat svaly držící oblouk klenby nohy…

Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze

Cíl cvičení: uvolňování drobných kloubů nohy uvolňování prstů na noze

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Chůze po malíkové straně

Chůze po malíkové straně

youtube Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze

Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze

youtube Aktivace podélné a příčné klenby chodidla

Aktivace podélné a příčné klenby chodidla

Vaše otázky a odpovědi

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

OTÁZKA: Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to omezuje, i když…

Bolest ramene a trnutí prstů

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o vysvětleni, mám bolest v pravém rameni a trne mi celá ruka a prsty. ODPOVĚĎ: Dobrý den,bolest v pravém rameni může být způsobena poruchou v krční páteři (obratel C4), ruka až po prsty jsou pak inervované od…

Únavová zlomenina

Otázka: Dobrý den.Manžel v pondělí v práci z ničeho nic utrpěl podle všech příznaků únavovou zlomeninu, přesně: šikmá fisura v oblasti střední a dolní třetiny tibie, fraktura diafýzy tibie. Chtěla bych se zeptat, zda je na to nějaká doplňková léčba…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení