Zvážení plastiky LCA

OTÁZKA:

 Dobrý den,

moc Vás prosím o radu. Jsem po ASK kolene (genus I.dx, operace) - zprávě moc nerozmím: "Chrupavka pately gr II-III debridement. Dekortikace med.hrany pately a med.kapsulorafie. Laese med.menisku - pomenisectomii parakapsulárně v zadní polovině 1-2 mm zhoršené kvality, chrupavka med.kondylu gr II-III-debridement. LCA výrazně elongován až po ruptuře, nefunkční. Lat.kompartment bez patologie."
Lékař mi doporučuje plastiku LCA.
Chci se proto zeptat, zda je další operace nutná nebo je i nějaká jiná možnost léčby. Celkem hodně rekreačně sportuji (kolo, běh, plavání, lyže, powerjoga). Navíc po tom, co jsem se dočetla, je asi velká pravděpodobnost dalších komplikací a ne vždy vše nejspíše dopadne úplně tak, jak má. Mám 2 děti a nebude jednoduché být tak dlouho "mimo provoz". 

Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

určitě před navrhovanou operací absolvujte intenzivní rehabilitaci, kde se společně s fyzioterapeutem budete snažit co nejefektivněji zapojit tzv. dynamické stabilizátory kolenního kloubu - tedy okolní svaly, které tak z části mohou přebrat funkci poškozeného vazu.
Prakticky to znamená cvičení na neurofyziologickém podkladě, cvičení na balančních plošinách, aplikace kinesiotapů, obecně zatížení kolene v co nejoptimálnějším režimu a postavení kloubu.
Pro konkrétní plán určitě navštivte fyzioterapeuta, který Vám "ušije" cvičení na míru. Teprve poté, kdyby takto Vaše situace nebyla úspěšně řešitelná, je na místě uvažovat o operaci.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Vaše otázky a odpovědi

Bolestivá blokáda zad

Otázka: Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl…

Únavová zlomenina

Otázka: Dobrý den.Manžel v pondělí v práci z ničeho nic utrpěl podle všech příznaků únavovou zlomeninu, přesně: šikmá fisura v oblasti střední a dolní třetiny tibie, fraktura diafýzy tibie. Chtěla bych se zeptat, zda je na to nějaká doplňková léčba…

Bolest stehenního svalu

Otázka: Dobrý den,při běhu se začala ozývat tupá bolest v horní přední části nohy, asi 15-20 cm pod třísly. U chůze, či při cyklistice tento problém nepociťuji. Můžete poradit, zda jde o svalový problém a ev. doporučit cviky, či zda…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení