Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Reflexní terapie plosek nohou

Reflexní terapie ploskou nohy je stará metoda založená na poznatku, že na chodidle existuje množství bodů a plošek, které korespondují s jednotlivými orgány a částmi těla a to cestou nervových propojení.
 

Reflexní terapie plosek nohou je stará metoda založená na poznatku, že na chodidle existuje množství bodů a plošek, které korespondují s jednotlivými orgány a částmi těla a to cestou nervových propojení.

Každou část lidského organismu lze ovlivňovat tlakem na různě velké plošky či body umístěné na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků, ale i na dlaních, hřbetech a prstech rukou. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních plošek můžeme cíleně léčit příslušný orgán nebo část těla. Reflexní terapií dokážeme jednak stimulovat, pokud orgán pracuje nedostatečně a potřebuje dodat energii, nebo naopak uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu nebo bolesti.

Pro zajímavost je možné uvést, že stejného principu využívá akupresura (reflexní body jsou stimulovány intenzivním tlakem prstu) nebo akupunktura (reflexní body jsou stimulovány vpichem tenkých jehliček). Stimulace reflexních bodů vede k odstranění energetické nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle a harmonizuje průtok energie v meridiánech – akupunkturních či energetických drahách.

Původ reflexní terapie

Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech a rukou) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům. Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Kromě chodidel můžeme reflexní plošky najít např. také na rukou, uších apod.

Jak to funguje – trocha anatomie

Každá část těla je zásobena nervy z jednoho míšního segmentu („kořenového okrsku“). Představte si to jako jeden kabel, který vede k více spotřebičům v jedné místnosti. Všechny orgány a tkáně v kořenovém okrsku jsou vzájemně ovlivňovány složitými nervovými reflexními vazbami. Dojde-li k poruše nebo onemocnění kteréhokoli orgánu v kořenovém okrsku (v naší pomyslné místnosti), snaží se organismus pomocí reflexních vazeb tuto poruchu či onemocnění ovlivnit. Dráždění v kterékoli tkáni vyvolá odezvu i v ostatních tkáních kořenového okrsku.

Reflexních změn na povrchu těla při postižení v hloubce uloženého orgánu je několik. Na kůži jsou to zóny zvýšené citlivosti a bolestivosti. Časté jsou změny v prokrvení kůže. Změny v podkožním vazivu se projevují mírným vtažením kůže a sníženou posunlivostí kůže proti spodině. Svalstvo v příslušném úseku je zpravidla bolestivé, napjaté a až křečovitě stažené.

Plosky nohou můžeme rozdělit na reflexní zóny

Na každé plosce je pět podélných zón, do každé zóny patři vždy jeden prst. Na vnitřním (palcovém) okraji chodidla začíná první zóna. Na vnějším (malíkovém) okraji končí pátá zóna. Palce, které představují hlavu, můžeme opět rozdělit na pět pomocných zón.

Princip vzájemného reflexního ovlivňování spočívá v tom, že například zóna 1 na levé polovině těla koresponduje se zónou 1 na plosce levé nohy. Zóna 3 levého chodidla odpovídá projekci zóny 3 levé poloviny těla atd.

Při určování jednotlivých reflexních plošek se vychází kromě jiného z rozdělení lidského těla na:

  • 10 podélných zón, které probíhají ve stejných vzdálenostech celým tělem od hlavy až po konečky prstů na nohách,
  • 3 horizontální zóny, které jsou ohraničené kosterním systémem těla a kostrou chodidla.

Vlivem zkušeností paní Hanne Marquardtové došlo k zavedení i tří horizontálních linií:

  • Ramenní linie sleduje na noze klouby mezi nártem a články prstů. Na těle probíhá tato linie nad tzv. ramenním pásem, tedy přes ramenní klouby a mezi 7. krčním a 1. hrudním obratlem, kde se nacházejí orgány krku a hlavy.
  • Další linie, označovaná jako linie pasu, probíhá mezi nártem a zánártím. Na těle se projektuje tato linie do oblasti pasu a odděluje hrudní koš od břicha a na zádech probíhá mezi 12. hrudním a 1. bederním obratlem. Patří sem tedy oblast hrudníku a orgány horní části břicha.
  • Patní linie probíhá napříč patou a dělí patní kost zhruba na dvě poloviny. Na těle představuje tato linie spodinu pánevní dutiny, tedy orgány a kostru pánve.

Diagnostiku i léčbu provádíme na obou ploskách. Orgány nebo tělní krajiny vyhledáváme pomocí podélných zón a příčných oblastí. Pravostranné orgány se reflektují na pravou nohu, levostranné na levou nohu. Párové orgány se promítají na obě nohy. Orgány umístěné blízko střední čáry se promítají blíže k vnitřnímu okraji chodidel, naopak orgány uložené více na straně se promítají k zevnímu okraji plosek. Orgány lokalizované blíže k přední ploše těla mají reflexní plochy na hřbetu nohou, orgány uložené blíže k zadní ploše těla se promítají na plosky nohou. Klíčovou roli v těchto reflexních vztazích hraje především vegetativní nervová soustava.

Vlastní masáž se provádí zpravidla palcem ruky. Druhá ruka přidržuje ošetřovanou končetinu. Současně se může provádět ošetření hřbetu nohy ukazovákem. Základem je zklidnění a uvolnění svalů dolních končetin. Dříve než se začne s vlastním ošetřením nohy, je třeba si ji prohlédnout. Zjistíme barvu, tvar, modelování podélné a příčné klenby nožní, otlaky, zhrubělou, zrohovatělou či naopak ztenčenou kůži, praskliny nebo ložiska kožních chorob. Hrubě zanedbané nohy neošetřujeme a doporučíme pedikúru či lékařské ošetření.

Hanne Marquardtová (narozena 1933) zasvětila celý svůj život studiu Reflexoterapie. Věnovala se detailnímu popisu a rozvoji reflexní terapie. Udělala několik klíčových adaptací metody. Za svůj život vytrénovala přes 10 tisíc lektorů.

Kdy používáme

Využíváme pro podporu ostatních fyzioterapeutických rehabilitačních metod. Tlakem na reflexní body ovlivňujeme aktivitu a funkci orgánů, napětí svalů, blokády kloubů.

Kdy neprovádíme

V případě kožních onemocnění. Není vhodné v těhotenství.

Některé terapeutické účinky

  • zlepšuje činnost metabolismu
  • zlepšuje činnost vnitřních orgánů
  • odstraňuje některé blokády páteře
  • podporuje rekonvalescenci
  • zlepšuje zažívání
  • eliminuje únavu, nespavost

Na reflexních zónách se dá provést velmi přesná diagnostika stavu jednotlivých orgánů a to podle charakteru změn na kůži a v podkoží a podle bolestivosti v oblasti reflexních plošek. Plošky orgánů, které jsou narušené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti udává míru narušení orgánu.

Vhodným působením na reflexní plošky, například jejich masáží, můžeme vyřešit široké spektrum zdravotních těžkostí. A to od problémů na úrovni pohybového ústrojí (bolesti kloubů a páteře, blokády páteře, migrény apod.) přes poruchy činnosti jednotlivých orgánů v oblasti dýchací, srdečně cévní, trávicí, močové a pohlavní až po disharmonii v oblasti psychické a emoční. Můžeme tak působit na problémy vyznačující se akutními, bolestivými, prudkými projevy až po ty naopak chronické a dlouhotrvající.

Kvalitní reflexní terapii může poskytnout jen zkušený a odborně vyškolený terapeut. V mnohých situacích si však může do velké míry pomoct každý sám díky automasáži. Pokud jde o náhlý bolestivý stav, určenou plošku hladíme. Pokud je potřeba daný orgán stimulovat, plošku intenzívně a opakovaně stlačíme. Při chronických zdravotních problémech samozřejmě nemůžeme očekávat úplné vyléčení hned po první masáži. Pro maximální efekt léčby je potřebné absolvovat více terapií ve vhodných časových intervalech. Kromě toho je nutné upravit životosprávu: způsob stravování, denní režim, rozdělení práce a oddychu a v neposlední řadě si „uklidit v hlavě“. Způsob vnímání skutečnosti okolo nás má totiž prokazatelný vliv na stav našeho organismu.

Reflexní terapie výrazně aktivizují imunitní systém, čímž přímo podporují vlastní obranyschopnost a samo uzdravování, které je lidskému tělu přirozené. Avšak civilizačním způsobem života, negativním vlivem prostředí, množstvím užívaných léků, špatnou životosprávou atd. jsme si imunitní systém téměř „udusili“. Reflexní terapií si můžete efektivně pomoci při jeho opětovné aktivizaci a udržování stálého zdraví. Nepoužívají se při ní žádné masážní prostředky.

Účinkem reflexní léčby dochází k intenzívní detoxikaci, proto je důležité přijímat dostatečné množství tekutin. Přechodně se můžou objevit vyrážky na kůži, může dojít ke zvýšené produkci hlenu na sliznicích (dýchací cesty – rýma, kašel, gynekologický výtok…), případně se může objevit také horečka. Reakce jsou u jednotlivých lidí individuální a trvají různě, od několika minut (zimnice, horečka, závrať) až po několik dní až týdnů (vylučování sekretů, kožní projevy). Nástup reakcí v časovém odstupu od masáže je též individuální, podle dispozic konkrétního organismu. Jde o přirozené projevy, pomocí kterých organismus nastoluje rovnováhu.

Přijďte si také vyzkoušet pocit uspokojení a nabití novou, čistou energií k nám na FYZIOkliniku. Naši vysokoškolsky vzdělaní fyzioterapeuti si s aktivací správných zón bez problémů poradí.

Doporučujeme pro každého

Nejpřirozenější, co může pro člověka a především pro jeho nohy být, je bezesporu chůze naboso. Kromě toho, že chodidlo není deformované obuví, je adekvátně stimulované nerovnostmi terénu. Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha „zvykne“, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů. Plošky zdravých orgánů nejsou bolestivé.

Využití reflexní terapie je všestranné, od léčby zdravotních těžkostí, přes hluboké uvolnění, odstranění stresu až po obnovu samoléčících schopností těla.

V případě zájmu o léčbu pomocí reflexní terapie a školení při autoterapií neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie; Hanne Marquardtová - Terapie reflexních zón na noze

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

O lymfatickém systému a lymfodrenáži obecně

Víte, co je lymfa a slyšeli jste už o lymfodrenáži? V našem článku Vám prozradíme vše potřebné.

Oteklé nohy

Otoky jsou způsobeny nahromaděnou intersticiální tekutinou a tímto dochází ke zvětšení objemu. Více v našem článku.

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

V tomto článku se věnujeme tématu bolesti hlavy, proč vzniká a tipy, jak si můžeme pomoci.

Akupresura, akupunktura

Zajímají Vás alternativní přístupy v péči o zdraví? V tomto článku se dozvíte více o akupresuře i akupunktuře.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď.

Automasáž

Dobrý den,prosím, mohu automasáží podpořit například tenké střevo při celiakii nebo uvolnit ramena? Děkuji za odpověď.

Lymfomasáž pro posílení imunity

Dobrý den,v posledních dvou letech mám opakovaně zánět pravého oka, zánět nosních dutin a chřipku. Mám diagnostikován antigen HLA B25. Jsou pro mě vhodné Lymfatické masáže pro zvýšení imunity? Již téměř půl roku užívám Wobenzym (3…