Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Tenisový loket

Trápí Vás ostrá vystřelující bolest v oblasti lokte, která se objevuje postupně i se sebemenší námahou? Příčinou může být takzvaný tenisový loket. Jedná se o poměrně časté přetížení svalů předloktí a to i u nesportující populace.

Trápí Vás ostrá vystřelující bolest v oblasti lokte, která se objevuje postupně i se sebemenší námahou? Příčinou může být takzvaný tenisový loket. Jedná se o poměrně časté přetížení svalů předloktí a to i u nesportující populace.

Nemoc si své označení získala podle typických obtíží rekreačních tenistů (vrcholoví hráči jimi trpí díky lepší technice jen zřídka) způsobených chybně prováděným backhandem. Porovnáme-li však anamnézy pacientů, jimž byla laterální epicondylitis (jak je tenisový loket odborně pojmenován) diagnostikována, zjistíme, že spíše než sport je spojuje dlouhodobě opakovaná manuální činnost nebo setrvalé zatěžování svalů natahujících předloktí a prsty (extenzorů) a svalů obracejících ruku dlaní vzhůru (supinátorů).

Tenisový loket

Tenisový loket je druh tendopatie (poškození tkání) úponových šlach. Věkem pokračující degenerace, ale především drobná poranění při zátěži (povětšinou opakované dlouhodobé jednostranné přetěžování) jsou příčinou zmíněných obtíží.

Na základě určité činnosti (šroubování, nahazování omítky, psaní na počítači, hnětení těsta a mnohé další) vznikají zánětlivé změny v přechodu šlachy v kost, které jsou v případě tenisového lokte lokalizované na zevní stranu dolního hrbolku kosti pažní (laterální/radiální epicondylus humeru).

Akutní vs. chronická forma

Často při fyzicky náročné nebo nezvyklé jednorázové práci dochází k funkční poruše (což znamená, že prozatím nejsou přítomny strukturální změny, jako například jizvy ve svalu či kostní výrůstky). Svaly, které byly namáhány, se nacházejí ve vyšším napětí než je optimální (takzvaném hypertonu), jsou přetíženy.

Chronická forma se rozvíjí v delším časovém úseku a označována tak bývá, trvají-li obtíže déle než 6 týdnů. V tomto případě již může docházet ke strukturálním změnám ve svalu, šlaše nebo při úponu do kosti. Bolest je vyvolávána dlouhodobým přetěžováním svalů předloktí, ale také toxickými či metabolickými vlivy (vznikají v důsledku poruchy látkové přeměny), celkovou bakteriální infekcí v těle a dalšími. Postižený člověk se navíc snaží vyhýbat pohybům, které mu způsobují bolest, a vytvoří si náhradní pohybové vzory. Toto nevhodné pohybové chování může způsobit přenesenou bolest i ve vzdálenějších oblastech těla.

Příznaky a projevy

Jedním z prvních příznaků bývá bolest při dotyku na zevní stranu loketního kloubu. Jsou pociťovány nepříjemné pocity při úchopu a nošení břemen (taška, dítě...), v pokročilé fázi například i při zvedání hrnku či jiné drobné manuální činnosti. Typické jsou bolesti vyzařující do zápěstí a ruky, ale mohou se objevit i bolesti s propagací do ramene a šíje. Úlevovou polohou bývá mírné ohnutí lokte i zápěstí, kdy nejsou přetížené svaly v protažení. V klidu většinou bolesti ustupují. Někdy bývá patrné zarudnutí, zvýšená teplota nebo otok nad postiženým místem.

Diagnostika

Základním prvkem je pečlivá anamnéza, která většinou odhalí příčiny obtíží. Velice citlivý je test natažení 3. prstu proti odporu: pokud je pozitivní, natažení prstu vyvolá mohutnou bolest v oblasti loketního kloubu.

Klinické vyšetření lze doplnit RTG snímkem pro vyloučení přítomnosti ostruh nebo výběžků. Sonografické vyšetření může diagnostikovat případný otok, prosak tkáně, degenerativní změny či ruptury svalu.

Léčba

Důležité je neignorovat primární obtíže, protože v těchto chvílích většinou postačí klidový režim, případně užívání protizánětlivých mastí. Pro rychlejší zotavení lze využít účinků Fokusované rázové vlny v místě postižení a přetížené svaly uvolnit pomocí Radiální rázové vlny.

Pokud nelze pracovní činnost či sportovní aktivitu přerušit, je možné využívat epikondylární pásku, ortézu nebo kineziotape pro zmírnění obtíží. Avšak rozhodně by to nemělo být dlouhodobým řešením Vašich obtíží, a to kvůli vzniku již zmíněných vadných pohybových stereotypů. Někdy bývá doporučován šátkový závěs či dokonce sádrová fixace. Podle mého však toto řešení není zcela optimální, protože dochází ke zkrácení, kontrakturám a atrofii svalů.

Klíčovou roli při těchto onemocněních hraje fyzioterapie. Ta se v počáteční fázi zaměřuje na odstranění bolesti, úpravu svalového napětí, uvolnění kloubních blokád a dalších příčin, které odhalí kineziologické vyšetření a způsobují Vám obtíže. V neposlední řadě je nutné zavést režimová opatření a poučit pacienta, aby se obtíže znovu neobjevily.

Návody na cvičení

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí - tenisový loket

Pro zobrazení klikněte na

Protažení pronátorů předloktí

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket

Pro zobrazení klikněte na

Protažení supinátorů předloktí

Články, které by vás mohly zajímat

Tenisový a oštěpařský loket - léčba

Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být tenisový nebo oštěpařský loket. Přečtěte si, jak probíhá léčba.

Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)

Bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Více o příčinách i možnostech léčby v tomto článku.

Bolesti v oblasti lokte - tenisový a oštěpařský loket

Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být právě tenisový loket. Přečtěte si více o tomto problému.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Tenisový loket na obou rukách

Dobrý den,už rok a půl mám tenisový loket na obou rukách. Zpočátku jsem dostala obstřik, který pomohl, ale jen na chvíli. Chodila jsem na masáže (asi 5x po 20 minutách) k masérovi. Chtěla bych se, prosím, zeptat, zda mám v masážíc…

Tenisový loket - chladit, stahovat a co dál?

Dobrý den, mám diagnostikovaný tzv. tenisový loket. Chtěla bych se zeptat, zda je možné tento problém řešit fyzioterapií. Doporučení lékaře - chladit a stahovat. Děkuji Vám

Hemo burza olecrani

Dobrý den,cca před měsícem jsem upadl na náledí na levý loket. Po několika dnech se vytvořil otok. Praktická lékařka mne poslala k ortopedovi na poliklinice. Ortoped můj problém označil jako hemo burza olecrani, vyčerpal injekční…