Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu

V článku Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) jsme popsali struktury měkkého kolene, příčiny poranění měkkých tkání kolene a nejčastější klinické projevy tohoto relativně závažného zranění.

V tomto článku Vám chceme přiblížit a zároveň nabídnout moderní fyzioterapeutický přístup zaměřený na odstranění komplikací vzniklých ihned po úrazu pomocí kvalitně vedené fyzioterapie, přístrojové lymfodrenáže a aplikace rázové vlny.

Fyzioterapie v akutním stádiu zranění

Ihned po poranění měkkých tkání kolene Vás patrně budou nejvíce obtěžovat následující symptomy:

  • bolest Pád na zem
  • otok
  • snížená až nulová pohyblivost
  • ztuhlost
  • snížená svalová síla
  • nestabilita
  • křečová bolestivost okolních svalů

Cílem fyzioterapie je všechny tyto nepříjemné komplikace odstranit. Je nutné zmínit, že čím dříve bude kvalitní fyzioterapie zahájena, tím dříve odstraní nepříjemné faktory zranění a obnoví optimální funkci kolenního kloubu.

Diagnostika u fyzioterapeuta

Klient nejprve musí projít u fyzioterapeuta podrobným kineziologickým rozborem zaměřeným na podrobné vyšetření kolenního kloubu, funkčních změn držení těla i svalových smyček s funkčními změnami v průběhu svalových řetězců (změny v napětí každého našeho svalu přímo ovlivňují napětí svalů navazujících). Poškození vazů či menisků může být dobře patrné při ultrazvukovém vyšetření – toto vyšetření je neinvazivní a nebolestivé.

Po poranění často nalézáme výrazný otok kolenního kloubu a vysoké napětí ve svalech ovlivňujících funkci kolenního kloubu. Toto napětí je projevem jedné z ochranných funkcí našeho těla a slouží jako funkční „zasádrování“ poraněné oblasti, které zabraňuje dalšímu poškození. Ochranný hypertonus (zvýšené napětí) nalézáme zejména ve svalech lýtkových, ale také v zadním stehenním svalu či ve svalu tensor fasciae latae (napínač povázky stehenní) na zevní straně stehna.

KolenoNaopak ve čtyřhlavém stehenním svalu se po úrazu téměř okamžitě sníží svalové napětí (hypotonus). Důvodem je vzájemná propojenost proprioceptorů a nociceptorů (nervové receptory) mezi předním zkříženým vazem (LCA) a čtyřhlavým svalem stehenním (m. quadriceps femoris), zejména vnitřní hlavou tohoto svalu (m. vastus medialis). Při přetržení předního zkříženého vazu se naruší nervové cesty z proprioceptorů v měkkém koleni ke svalu a čtyřhlavý stehenní sval velmi rychle ochabuje.

V případě, že je přední zkřížený vaz přerušen, reflexně nastupuje okamžitá antalgická (protibolestivá) ochranná aktivita hamstringů a lýtkového svalstva. Ty způsobí semiflexi (lehké pokrčení v kolenním kloubu), která stabilizuje koleno v předozadním posunu. Hamstringy tedy nahrazují primární funkci předního zkříženého vazu.

Mozková kůra přes proprioceptory uklidní aktivitu čtyřhlavého svalu stehenního jakožto antagonisty (protihráče) předního zkříženého vazu, proto pozorujeme hypotrofie (povolení) tohoto svalu. Tato samoopravná funkce našeho těla je pro pohybový aparát prospěšná pouze v akutní fázi poranění. Proto je součástí rychlé fyzioterapie také aktivace čtyřhlavého stehenního svalu, zejména jeho vnitřní hlavy, která se podílí na stabilitě kolene.

Po úrazu jsou přítomné také funkční blokády přímo v oblasti kolenního kloubu – blokáda čéšky, či hlavičky kosti lýtkové, ale také (přes svalová zřetězení) poměrně vzdálené blokády v oblasti chodidla či křížokyčelního skloubení. S tím vším bezprostředně souvisí narušení stereotypu chůze, které způsobuje zejména velká bolestivost a obava z propadnutí kolene vzad.

Metody časné fyzioterapie

V okolí poraněného kolenního kloubu je již krátce po úrazu patrné oslabení čtyřhlavého stehenního svalu, jehož vnitřní hlava je pro stabilitu kolenního kloubu zásadní. Proto je důležité nejen tento sval, ale i ostatní ochablé svaly v oblasti kolenního kloubu od začátku šetrně, avšak funkčně aktivovat. K posílení svalstva je vhodné využívat nejen základní pomůcky jako je overball a Thera-Band, ale také využívat metody na neurofyziologickém podkladě jako je Kabatova metoda a senzomotorická stimulace, která je zásadní pro správnou funkci kolenního kloubu. K senzomotorické stimulaci využíváme zejména velmi účinný přístroj Posturomed. Prospěšné je i cvičení na BOSU Balance Traineru a jiných labilních plochách.

V případě otoku kolene, by měla být součástí fyzioterapie i přístrojová lymfodrenáž. Lymfodrenáž minimalizuje otok kolene a tím snižuje bolestivost, zvyšuje hybnost poraněného kolene a zrychluje regeneraci měkkých tkání po úrazu. Ideální je aplikace přístrojové lymfodrenáže již v den úrazu (délka aplikace 60–120 minut), jelikož je tím potlačena tvorba otoku a sníží se krvácení do měkkých tkání. Velmi vhodné je pokračovat každodenní lymfodrenáží po dobu minimálně jednoho týdne. Poté je možné frekvenci aplikací postupně snižovat.

K ovlivnění bolestivého posttraumatického stavu je možné využít také techniky měkkých tkání a mobilizace blokád kloubů, které mají funkční vztah k poranění kolene a případnému fixování funkčních obtíží do vzdálenějších míst v těle klienta.

Rázová vlna

Rázová vlna je velmi účinná pro rychlé uvolnění bolestivých křečí (spazmů) a trigger pointů (spoušťových bodů) v postižených svalech kolenního kloubu. Její nespornou výhodou je okamžitý účinek a tedy i okamžitá úleva od bolesti. Aplikace radiální rázové vlny či fokusované rázové vlny je účinná již v den úrazu a poté je vhodné ji opakovat přibližně jednou za dva až tři dny. (Pozn. – doplněno podle zkušeností z praxe: Nenechte si namluvit, že její aplikování ihned po úrazu je nevhodné!.

Kinesiotape

Aby zásah fyzioterapeuta působil i v čase mezi terapiemi, doporučujeme vždy aplikaci tzv. funkčního tapu, který pomůže stabilizovat kolenní kloub i snížit bolestivost a tvorbu otoku. Jeho působení tím významně přispívá k efektivitě samotné terapie.

Návody na cvičení:

Další články k tématu:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní strany stehen s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Články, které by vás mohly zajímat

Přetržení předního zkříženého vazu LCA

Stal se Vám úraz a přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu

Kdy a jak začít s fyzioterapií po rekonstrukci LCA? Více se dozvíte v tomto článku.

Skokanské koleno – patelární tendinitis

V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit problematiku „skokanského kolene“ a možnosti jeho léčby.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Synovitida

Dobrý den,žena mi vás strašně doporučovala, nicméně než se objednám, radši bych se zeptal. Ortoped mi v pravém kolenním kloubu diagnostikoval chronickou hyperplastickou synovitidu a poslal mě na synovectomii. Česky - koleno mi pát…

Natažené úpony po běhu

Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…

Bolesti obou kolen

Dobrý den,mám problém s kolenem. Začala mě bolet obě kolena, ale nyní přetrvává bolest pouze v levém. Když stojím, je vše v pořádku. Problém nastává, když mám koleno delší dobu pokrčené a ustává, když nohu natáhnu. Ne však ale zce…