Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Co trápí motorkáře

Hodně lidí se shoduje, že jízda na motorce je ideálním spojením rozvíjení duševních schopností a fyzické zdatnosti. Hlavním cílem této pohybové aktivity je tedy především pozitivní působení na psychický i fyzický stav člověka. A právě psychika bývá při jízdě na motorce dosti opomíjená, i když neméně podstatná. Radost z jízdy by neměla rozostřit naši koncentraci. Stejně tak bychom neměli nasedat za řídítka ve stavu rozzlobení či jiných negativních emocí. Jezdeckou inteligenci rozvíjí zejména předvídavost, koncentrace na jízdu, dobrý fyzický stav atd.

Z hlediska uplatnění pohybových schopností se můžeme zaměřit na silový, obratnostní a vytrvalostní trénink a také na zlepšování kognitivních schopností. Jezdec by měl být schopen přesně a rychle reagovat na vnější podněty jako jsou překážky na trati, díky kterým musí trénovat své reakce, tj. při jízdě je třeba vědět, kdy brzdit a kdy naopak akcelerovat. Pomocí koordinačních cvičení se lze zaměřit právě na zlepšování těchto dovedností.

Obecné zásady

Pro motorkářský sport obecně je důležitý samotný posed i manipulace se strojem. Všeobecně však platí to, že ruce s loketním kloubem by měly být úplně uvolněné a motorku bychom měli řídit spíše přenášením naší váhy než silou horních končetin. Naopak zapojíme do jízdy dolní končetiny a trup.

Tento způsob ježdění je zaprvé bezpečnější, pohodlnější a navíc motorka bude reagovat stabilněji. Správným nastavením výšky řídítek a sedla docílíme optimálního zakřivení páteře a vyvarujeme se tak vzniku sekundárních obtíží se zády a krční páteří.

Mínusy, které se pojí s jízdou na motorce

Mezi nejčastější problémy pohybového aparátu u motorkářů patří bolesti páteře (zejména krční a bederní oblast) z důvodu přetěžování jednotlivých segmentů pohybového ústrojí - viz. obecné zásady jízdy.

Dalším zdravotním problémem motorkářů bývá syndrom karpálního tunelu - který může být způsoben přenesenou nadměrnou vibrací z jízdy. Projevuje se nejčastěji bolestivostí, brněním rukou, necitlivostí prstů aj.

Často se setkáváme také s dýchacími obtížemi jezdců, které nejčastěji vznikají z opakovaného a častého vdechování zplodin, či ze zablokovaných žeber z nesprávného sedu a tím pádem i z nesprávných pohybových stereotypů jezdce při řízení stroje. Nemalou měrou se podílí na zdravotním stavu jezdců i úrazy, zranění způsobené samotnou jízdou na motorce, či manipulací s ní.

Mezi nejčastější lehčí úrazy patří sedřená kůže, kde se rozlišuje několik stádií – od lehce sedřené kůže až po třetí stadium vyžadující kožní štěp. Druhým nejčastějším zraněním jsou spáleniny od výfuku, zejména v oblasti kotníků a lýtek, úpal způsobený větrem atd. Naopak mezi závažnější traumata patří úrazy hlavy, poškození páteře, komplikované zlomeniny končetin, pánve, kostí v obličeji a vnitřní krvácení.

Jediný možný způsob, jak minimalizovat následky pádu na silnici, je používat kvalitní oblečení a zakrýt co největší plochu těla, předvídat situace a přizpůsobit jízdu vnějšímu prostředí vozovky a okolí. V neposlední řadě platí obecná zásada: jezdit dle svých možností. Vysoká rychlost při jízdě, nedostatečná úprava trati a přecenění vlastních sil doprovázena únavou mohou spolehlivě předurčovat možná rizika, kterým je potřeba se vyhnout nebo je co nejvíce omezit.

Plusy, které se pojí s jízdou na motorce

Američtí vědci zveřejnili výsledky studie, ze které vyplývá, že jízda na motorce snižuje počet látek, které indikují stres. Úroveň stresu, zejména mezi mladými dospělými, se neustále zvyšuje. Lidé proto hledají cesty, jak udržet své psychické a fyzické zdraví v co nejlepším stavu. Při řízení motorky se účastníkům také zostřily smysly, což se jim při jízdě v autě nestalo. Podle autorů výzkumu je to podobný efekt jako u lidí, kteří meditují, zatímco automobilisté by byli lidmi nemeditujícími. A ještě jednou soustředění: u účastníků došlo během výzkumu k zvýšení mozkové aktivity podobně jako po vypití šálku kávy.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pěnový válec training foam roller - masáž hýždí

Pro zobrazení klikněte na

Pěnový válec Training Foam Roller - masáž lýtek

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Pěnový válec Training Foam Roller - masáž svalů v okolí hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Kompenzační aktivity a regenerace

Řadíte se mezi sportovce, nebo naopak trávíte většinu času u počítače? V obou případech je třeba kompenzovat časté aktivity.

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Přemýšlíte jaký druh pohybu je pro vás nejvhodnější? Tento článek by vám mohl pomoci.

Regenerace organismu a péče o tělo při nedostatku času

Vyzkoušejte naše tipy, jak při hektickém životním tempu najít čas na regeneraci a péči o své tělo a mysl.

Význam celkové relaxace při potížích pohybového systému

Nejméně dvakrát denně bychom měli uvolnit tělo i mysl a o ničem nepřemýšlet. Schopnost relaxace ovlivňuje kvalitu života.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Opakované zranění stehenního svalu

Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/praskl…

Bolest třísel i po léčbě magnety a laserem

Dobrý den,asi před dvěma měsíci začaly mého syna bolet třísla. Chodili jsme na rehabilitace, prvně na magnety s cvičením (bolest se přesídlila z vnější strany na horní), pak jsme chodili na laser, syn měl pak 14 dní ješte počkat a…