Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Prof. MUDr. Karel Lewit, Dr.Sc.

Prof. Karel Lewit se narodil v Lublani 25. 4. 1916, zemřel v noci na 2. 10. 2014 v Praze. Jeho otec, MUDr. Egon Lewit, pracoval v lublaňské infekční nemocnici a od konce 1. světové války v Praze, kam se i s rodinou přestěhoval. V roce 1934 Karel Lewit absolvoval gymnázium v Praze a zapsal se na lékařskou fakultu. Své studium přerušil emigrací do Paříže 13. 3. 1939, kde mohl pracovat v nemocnici Bichat (chirurgické oddělení, Prof. Mondor). V říjnu 1939 nastoupil v Agde do 1. pěšího pluku jako zdravotník. Zúčastnil se ústupových bojů na Seině a Loiře a v červnu 1939 byl evakuován do Anglie. V Anglii působil do roku 1944 a v září 1944 byl převelen do Normandie jako příslušník Čs. obrněné brigády. Za svou odbojovou činnost později získal prestižní vojenské vyznamenání „Zlatý kříž ČSR“.

FYZIOklinikaStudium na lékařské fakultě dokončil roku 1946 a ihned nastoupili na neurologickou kliniku významného lékaře dr. Hennera. Zde se Lewit zaměřil na páteř a ploténky pod vedením as. Černého a na neuroradiologii u prof. Jirouta. Tyto dva směry měly rozhodující vliv na další Lewitův profesní vývoj.

Vliv manuální trakce začal zkoumat v roce 1948 a v roce 1951 začal s chiropraktickou léčbou. Svou činnost rozvíjel a od r. 1960 zároveň vyučoval na Neurologické klinice na Vinohradech v Praze pod vedením prof. Macka. V roce 1954 s doc. Karlem Obrdou založil Rehabilitační společnost, později nazývanou Sekce pro manuální medicínu, nyní Myoskeletální společnost. Prof. Lewit od 50. let 20. století soustavně vyučoval zpočátku manipulační techniky, posléze „manuální“ a konečně „myoskeletální“ medicínu, tak jak se vyvíjel přístup k funkčním poruchám pohybové soustavy. S postupem zkušeností techniku i sám utvářel. Původní chiropraktický přístup změnil přes osteopatický až po neuromuskulární techniku a techniku měkkých tkání. Během své praxe spolupracoval s osobnostmi jako např. J. Sachse, D. G. Simons, F. Greenman, F. Gaymans, F. Mitchell a M. Berger.

Lewit spolu s prof. Vladimírem Jandou, doc. Františkem Vélem a prof. Janem Jiroutem založili tzv. Pražskou školou a její věhlas prof. Lewit začal propagovat především přednáškami a školením lékařů v několika světových jazycích např. v Německu, Francii, Anglii, Americe, Austrálii, Bulharsku, Polsku a posléze i v Rusku. Povědomí o Pražské škole podporoval i publikací odborné literatury. V roce 1990 byl jmenován profesorem.

Během své praxe působil ve Výzkumném ústavu chorob revmatických, Ústředním ústavu železničního zdravotnictví, Ústavu léčby hybných poruch v Třeboni. V roce 1994 se vrátil na neurologickou kliniku na Vinohradech v Praze a od roku 1996 do roku 2012 pracoval na rehabilitační klinice Univerzity Karlovy v Praze v Motole, od roku 2008 v CKP Dobřichovice. Působil i v Rehabilitačním ústavu Malvazinky a Centru fyzioterapie s.r.o na Zličíně v Praze.

Nejznámější publikace:

  • Lewit, K.: Manipulační léčba v myoskeletální medicíně. Publikaci napsal jako učebnici a zároveň byla také jeho doktorskou prací. Byla vydána např. v němčině (7 vydání), v angličtině (3 vydání), japonštině a španělštině. V češtině vyšla čtyřikrát.
  • Lewit, K.: Prevence vertebrogenních poruch („diskopatie“) z hlediska manipulační léčby se zvláštním zřetelem na dětský věk. Praha SZdN 1962
  • Lewit, K.: Funkční dysmenorea a poruchy krajiny křížové. Prakt. Lék. 46, 1966, s. 822–826
  • Lewit, K.: Manualterapie und Rehabilitation des Bewegungsapparates. In: Manuelle Medizin heute, s. 129–133. Berlin, Heidelberg, New York, Tokyo, Springer 1985
  • Lewit, K.: Treatment of myofascial pain and other function disorders. In: Veroy, M., Merskey, H., Progress in Fibromyalgia and Myofasicial Pain, s. 375–392, Pain Research and Clinical Management Vol. 6, Elsevier, Amsterdam, London, New York, Tokyo, 1193
  • mnohé další…

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: informace získané při studiu VŠ u prof. Lewita; zdroj 1

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika při akutní blokádě žeber nebo hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická metoda při akutní blokádě žeber nebo hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Exteroceptivní facilitace

Clara-Maria Helena Lewitová při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí. Více v tomto článku.

Radikulární dráždění z oblasti krční páteře

Radikulární syndromy vznikají kvůli stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru.