Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Akupresura, akupunktura

Setkali jste se někdy s východními prvky v medicíně? Zajímá Vás alternativní přístup v péči o zdraví? Slyšeli jste o akupunktuře? Máte s ní osobní zkušenosti nebo Vás láká, ale představa vpichu jehel Vám je nepříjemná? Potom by Vás mohla zaujmout akupresura.

Akupunktura i akupresura jsou významnou součástí tradiční orientální lidové medicíny. Nevíme, kdy přesně vznikla a zda byl k léčení použit vpich jehly (akupunktura), zahřátí ohněm (ignipunktura) nebo tlak prstu (akupresura).

Filozofický základ obou technik je založen na dvou základních principech existence světa a všech jevů – jin a jang. Tyto dva prvky jsou obsaženy ve všech jevech světa – v živé i neživé přírodě, jeden nemůže být bez druhého, oba dva musí být v rovnováze. Dojde-li k poruše této rovnováhy, dojde i poruše funkce tohoto jevu. Pro člověka by tato nerovnováha znamenala nemoc či poruchu funkce orgánu nebo orgánové soustavy. Principy jsou vyjádřeny v každém orgánu, tkáni i buňce; orgány duté jsou jangové, orgány plné jinové. Aby však byl každý z těchto orgánů v rovnováze, má i svou část jinovou/jangovou. Horní část těla je vyjádřena principem jang, dolní polovina těla principem jing. Graficky tuto rovnováhu, která pro člověka znamená harmonii a zdraví, znázorňuje tzv. Monáda.

V životě člověka pak rozlišujeme 4 stupně rovnováhy v systému zdraví-nemoc:

1) Úplná rovnováha mezi jinem a jangem v systému – plné zdraví, pocit klidu a optimismus, spokojenost s tělesným stavem i stav vnitřní vyrovnanosti.

2) Rovnováha není porušená, ale není ideální/úplná. Tento stupeň vyjadřuje normální lidský život, „horší a lepší dny“. Příkladem jsou malé nevolnosti, různé obtíže, na které se dokážeme adaptovat a pokládáme je za stav zdraví (únava z práce, určité nepohodlí v oblasti krční či bederní páteře po dlouhém sezení v práci…).

3) Hranice fyziologické (tzn. přirozené) míry nerovnováhy, která se navenek projevuje jako nemoc se svými symptomy a charakteristickým obrazem. Energie člověka je v přebytku nebo (častěji) nedostatku. Jeden z principů již převažuje nad druhým.

4) Stav, kdy jeden z principů zaniká, zatímco druhý převáží definitivně a nezvratně. Stav jinu a jangu již nelze žádným zásahem ovlivnit, rovnováhu nelze obnovit (funkce zaniká).

Protože při akupunktuře se pro stimulací bodů užívá akupunkturní jehla, dochází k poruše integrity kůže. Tato technika patří do rukou lékaře a dalších odborníků.

Naopak s akupresurou se můžete setkat právě u fyzioterapeuta, který ji může použít například jako doplněk k dalším používaným technikám při léčbě Vašich obtíží. V některých případech si můžete pomoci stlačením správných bodů i sami.

Akupresurní body

Akupresurní body jsou místa na povrchu kůže okrouhlého tvaru o průměru asi 0,1–5 mm. Jejich podrážděním (tlakem) lze vyvolat určitou specifickou (tzv. reflexní) odpověď. Zkušený vyšetřující vnímá pod svými prsty malou prohlubeninu v povrchu kůže, jejíž vrstva je ztenčená až do oblasti podkoží. Tyto body mohou být teplejší než okolní tkáně. Často se nachází v místech větvení cév a nervů, v blízkosti důležitých nervových pletení a v místech s nápadně větším prokrvením.

Jednotlivé body mají svůj zvláštní význam a podle jejich účinků je rozdělujeme do několika kategorií:

  • Body s celkovým účinkem – mají silný účinek, působí celkově na organismus a jsou nadřazeny ostatním bodům.
  • Body speciální (mistrovské) – často stačí použití tohoto jednoho bodu k akutní pomoci.
  • Poplašné a souhlasné body – slouží k diagnostice, v případě patologie jsou citlivé až bolestivé.
  • Body první pomoci – přináší rychlou úlevu.
  • Body luo – body vyrovnávající energii mezi spárovanými dráhami.

K jejich lokalizaci se používá tradiční míra, tzv. cun (jeho desetinou je fen). Přesná místa bodů jsou určována podle počtu cunů od určitého bodu na povrchu těla.

V praxi se nejčastěji užívá cun individuální, který je pro každého jednotlivce jiný. Jeden cun představuje šířku palce nebo délku prostředního článku ukazováku ošetřovaného jedince.

Všechny akupresurní body leží na akupresurních dráhách. Na našem těle těchto drah existuje celkem 14. 12 z nich jsou dráhy párové (polovina z nich je jangová, polovina jinová, podle toho, zda patří k dutým či plným orgánům) a 2 jsou nepárové (přední střední – dráha zrození, zadní střední – dráha vládnoucí).

Lékař či terapeut při sezení body volí do určitých sestav (postupů je hned několik) tak, aby byla sestava co nejúčinnější a zároveň obsahovala co nejméně bodů.

Dále je zajímavé, že akupunkturní body se často shodují s tzv. spoušťovými body (triggerpointy), které popisuje západní medicína. K jejich ošetření běžně používáme různé techniky měkkých tkání (např. postizometrickou relaxaci či ischemickou presuru) i rázovou vlnu.

Jak si můžete pomoci sami

Často stačí stimulace pouze jednoho správně zvoleného bodu. Některé z nich můžete vyzkoušet i Vy.

Prst (nejčastěji ukazovák) položte bříškem posledního článku na pokožku v místě akupresurního bodu tak, aby střed bříška ležel ve středu bodu. Dbejte, abyste prst do pokožky nijak nevrývali a aby tlak směřoval kolmo. Tlak na bod držte asi 1–2 minuty.

Příklady některých bodů:

  • Bod č. 4 – dráhy tlustého střeva (tračníku): nachází se na ruce, mezi palcem a ukazovákem (v řase mezi 1. a 2. záprstní kůstkou). Používá se při bolestech krční páteře (CB syndromu), ale i horečce. Pozor, nepoužívá se při graviditě a během menstruace!
  • Bod č. 6 – dráhy osrdečníku: nachází se 2 cuny nad zápěstní rýhou z dlaňově strany ruky. Používá se při neklidu, podráždění a nervozitě.
  • Bod č. 7 – dráhy plic: nachází se jeden a půl cunu nad zápěstní rýhou na palcové straně ruky. Používá se při popáleninách a hojení ran.
  • Bod č. 60 – dráhy močového měchýře: nachází se za zevním kotníkem mezi kostí a Achillovou šlachou. Používá se při bolestech hlavy.

Kontraindikace akupresury

  • Bolesti nejasného původu, které se opakují a přetrvávají
  • V těhotenství
  • Stavy vyčerpání, selhání srdce, hořečnaté stavy
  • Na místech s porušenou pokožkou a na místech akutních zánětů kůže, podkoží i žil

Relativní kontraindikace

  • Maligní nádorová onemocnění
  • Infekční choroby

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Manuální lymfodrenáž

Při manuální lymfodrenáži se využívá jemného tlaku ruky, který provádí terapeut a dochází tak k uvolnění lymfy. Více v článku

Reflexní terapie plosek nohou

Zajímá Vás historie a využití o reflexní terapii plosek nohou? Plno informací si můžete přečíst v našem článku.

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

V tomto článku se věnujeme tématu bolesti hlavy, proč vzniká a tipy, jak si můžeme pomoci.

Shiatsu masáž

Blahodárné účinky Shiatsu masáže, její indikace i případné kontraindikace.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Úraz po plastice předního zkříženého vazu

Dobrý den,jsem po plastice vazu asi 3 měsíce. Na poslední kontrole mi lékař řekl, že je vše v pořádku a ať začnu vyklusávat a normalně chodit do práce.Nyní jsem celý den pracoval a koleno mi opuchlo. Mám strach, zda se vaz nemůže…

Vyvrtnutý kotník a lymfodrenáže

Dobrý den,přibližně před měsícem jsem si vyvrtla levý kotník při chůzi ze schodů. Zachytila jsem se špičkou boty, ale pohyb nohy byl vedený dál přímým směrem, jako bych chtěla došlápnout přes nárt. Silnou bolest jsem cítila z obou…

Modřiny po baňkách

Dobrý den,dcera má zádech modřiny po aplikaci masážní baňky. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.