Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Co trápí vodáky

Patříte i Vy k nadšeným návštěvníkům českých řek? Nejraději na vodě trávíte celé léto a ani na podzim si nedáte pokoj? Podívejme se na nejčastější problémy vodáků a možnosti, jak je řešit nebo jim předcházet.

Nejčastější problémy vodáků

Největší problém vodáků je jednostranné zatížení a potíže z něho vyplývající. Samozřejmě existují výjimky, zejména ti, kteří mají oboustranné pádlo. Lidské tělo pracuje ve svalových řetězcích, aby zabezpečilo optimální funkci a stabilitu. Je logické, že když pádlujeme převážně na levé straně, budeme mnohem více zapojovat do stereotypu také pravou nohu a naopak. Každým záběrem zatínáme při nedostatečné funkci břišních svalů ohýbače kyčle (m. iliopsoas major). Nerovnováha v používaní svalových skupin vede k přetěžování jedné skupiny svalů a oslabení jiné. Postupem času vznikne svalová dysbalance – nerovnováha. Přetěžované svaly mají tendenci zapojovat se i do pohybů, ve kterých jejich aktivita není hlavní či nutně potřebná. Nedostatečná regenerace těchto svalových skupin způsobí nahromadění odpadních látek vznikajících při práci svalu. Tyto látky vytvářejí tzv. hyperalgické zóny – místa ve svalu, která při dotyku a tlaku bolí. Přítomnost kyseliny mléčné narušuje svalová vlákna, která při dalším přetěžování mohou praskat. Opakovanou kontrakcí sval ztrácí schopnost rychlé regenerace a má tendenci se zkracovat.

Dalším problémem může být častá rotace trupu při pádlování. Pánev je vždy stabilním bodem a vůči ní se trup otáčí spolu s aktivitou šikmých svalů břicha. Opakovaným pohybem dochází ke zvýšení rozsahu pohybu v určitém úseku páteře, nejčastěji na přechodu hrudní a bederní páteře. Dlouhodobým zatěžováním páteř získává určitý stupeň lokální hypermobility a dochází k opotřebení meziobratlových kloubů, kde vzniká artróza. Zvýšená pohyblivost jednoho úseku funkčně vyvolává blokádu sousedního úseku, což zase ovlivňuje napětí okolních svalů. Zjednodušeně se to promítá jako bolest bederní oblasti, těžkosti při dýchání, bolest mezi lopatkami, bolest krční oblasti atd.

Dolní končetiny jsou zatíženy dlouhodobým sezením převážně v jedné poloze bez možnosti výrazné změny. Zapojují se především izometricky (statické napínání svalů ve specifické poloze) a tak stabilizují trup při jeho dynamické práci. Často se nejprve zkracují hamstringy – ohýbače kolen a vzpřimovače kyčlí na zadní straně stehen. Tahem za odstupy svalů v oblasti pánve a kostrče je způsobováno jejich zkrácení a bolest kříže. Dlouhodobě pokrčená kolena trpí nedostatkem výživy, protože na tu potřebují pohyb, kterým by se burzy (tíhové váčky) v okolí vyprazdňovaly. Při sníženém množství synoviální tekutiny v kolenních kloubech dochází ke zvýšenému tření a tím také opotřebení chrupavky. Kolena jsou po celodenním vysedávání v lodi ztuhlá a bolestivá.

Pozitiva tohoto sportu

Abychom stále jen nekritizovali, vyzdvihněme také pozitiva tohoto sportu. Na prvním místě je to otužování a trénink imunitního i termoregulačního systému. Vodáci se stále dokola namáčejí a vysoušejí, čímž trénují cévní systém, který musí reagovat stahováním a roztahováním cév. Odolnost vůči počasí posiluje imunitu. Při kompenzovaném pádlování, kdy se svalový systém zatěžuje oboustranně, se vybuduje pevný střed těla a celkový svalový korzet. V neposlední řadě jsou vodáci na čerstvém vzduchu, dělají co je baví, filtrují stres a aktivně relaxují.

Tipy pro vodáky

Abyste neměli ze své oblíbené činnosti těžkosti, vylepšete si ji pomocí těchto několika jednoduchých tipů.

Pracujte vždy oboustranně, abyste předešli přetížení jedné strany a výrazné svalové nerovnováze. Pokud máte jednostranné pádlo, měňte si strany v přibližně stejných intervalech. Když cítíte únavu na jedné straně dříve, zkraťte interval, ale zachovejte stejné zatížení na obou stranách.

Po celém dni na vodě se nezapomeňte protáhnout. Stále pracující svaly mají tendenci se zkracovat. K uvolnění jim pomůžete strečinkem a relaxací. Důležité partie jsou zejména předloktí, deltové svaly, prsní a trapézové svaly, vzpřimovače páteře a hamstringy.

Nezapomeňte správně a pravidelně dýchat. Brániční dýchání je předpokladem pro správné fungování hlubokého stabilizačního systému, který poskytuje páteři stabilitu a chrání ji před poškozením.

Sjíždění řek je akční a krásný sport plný zážitků. Těšte se z pobytu v přírodě a někdy na vodě „Ahoj!“

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Jak bezpečně sportovat

Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání.

Co trápí baletky

Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny. Více v našem článku.

Co trápí bruslaře

V následujícím textu se Vám pokusíme přiblížit, jaké zdravotní obtíže trápí bruslaře, jak vznikají a jak je léčit.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Dlouhotrvající bolest kotníku

Dobrý den,

před rokem jsem asi špatně došlápla, byla jsem na chirurgii , na rentgenovém vyšetření beze změn, byla jsem na ultrazvuku žil dolní končetiny - kde jsem měla zánět tendosynovitis. Bohužel se stav vůbec nelepší,…

Opakované zranění stehenního svalu

Dobrý den,

minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhli…

Bolest v oblasti kyčle a SI skloubení

Dobrý den,

prosím o radu. Je mi 50 let a již druhým rokem mě bolí levá noha v okolí kyčelního kloubu a SI skloubení. Někdy je bolest zřejmá jen v okolí SI, někdy v hyždi, někdy i tříslo. Při předklonu cítím omezující bole…