Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Neurac, Redcord a vše kolem

Mnozí z nás jistě už odněkud slyšeli o cvičení na závěsných lanech. Mohlo to být ve fitness, rehabilitaci, nebo jen pár lan připevněný ke zdi. Avšak pojem Redcord, nebo Neurac až tak rozšířený není. Co se tedy pod těmito pojmy skrývá? To se dozvíte v následujících řádcích.

Není lano jako lano

Redcord označuje specifickou sestavu rámů, lan a popruhů určených pro cvičení v závěsu. Tento závěs může být částečný (ruce, nohy, bedra, ...), nebo úplný, kdy visí celé tělo. Redcord je přitom svou konstrukcí a systémem jedinečný a dalo by se říci i nejdokonalejším závěsným systémem v současné době. Konstrukce samotná se vyvíjela již od roku 1991. Původně vznikl v Norsku pod názvem TrimMaster a postupně prodělal mnoho změn jak jména tak konstrukce. Nynější podoba se ustálila kolem roku 2003. Postupně dochází k doplňování této konstrukce například o neuromuskulární stimulací pomocí tzv Redcord Stimula. Vývoj samozřejmě stále pokračuje.

Kde byl nástroj vznikla i metoda pro jeho dokonalé využití. A tak kolem roku 2000 vzniká S-E-T training (Sling Exercise Therapy). Ten byl velmi dobře přijat terapeutickou veřejností, díky čemuž začal i jeho intenzivní rozvoj. Nakonec pod vedením terapeutky Gitle Kirkesolvé vzniká v roce 2004 koncept Neurac. Prozatím ne jako náhrada za S-E-T, ale jako jeho sourozenec. S-E-T je ale po třech letech přeci jen nahrazen systémem Neurac. Své konečné podoby došel Neruac kolem roku 2011, kdy začal být uceleně předáván terapeutické veřejnosti prostřednictvím kurzů. Metoda se stejně jako Redcord stále vyvíjí a udržuje tempo s nejnovějšími poznatky a objevy na poli moderní vědy.

O čem to celé je?

Když nás něco dlouhodobě bolí, či jsme neaktivní, dochází k poruše signalizace mezi problematickou svalovou partií a mozkem. To postupem času vede k přetížení, tuhosti, bolesti. Tyto oblasti jsou zde odhalené pomocí vyšetření zvaného Neurac Testing. Následuje terapie zaměřená na aktivaci a integraci těchto problémových míst za pomocí Redcord systému.
Z předchozích řádků vyplývá, že Neurac metoda je cílená, individuální a efektivní. Je také bezbolestná, jelikož při terapii dochází k přirozené aktivaci svalových řetězců. Jakmile je základní aktivace nastolena, dochází k jejímu umocnění pomocí zvyšování lability, nebo využití vibrací. Tyto vibrace mohou být manuální, nebo vytvořené pomocí Redcord Stimula. Výsledkem je stabilní a integrované tělo s možností volného, plného a bezbolestného pohybu.

Hurá na to!

Když je to tak efektivní, tak jdeme na to! Tak jednoduché to bohužel není. První překážkou je Redcord. Jelikož se jedná o komplexní a dosti nákladný systém, není dostupný na každém pracovišti. Jisté prvky z Neurac metody lze samozřejmě využít i u klasických závěsných lan, ale jelikož tato metoda vznikla právě pro Redcord, nelze očekávat, že bez něj bude plně aplikovatelná.

Další překážkou je Neurac terapeut. Pro ovládnutí metody je totiž nutné absolvovat 3 na sebe navazující vzdělávací kurzy. Pro laika je Redcord sice užitečnou a zábavnou cvičební pomůckou. Nicméně přístup odborníka je v tomto případě nutný pro plnohodnotnou terapii.

Naštěstí pro nás, Redcord a proškolený terapeut v metodě Neurac se často vyskytují pospolu. A jelikož je tento způsob cvičení v poslední době čím dál tím více populární, není těžké zařízení s tímto přístupem k terapii nalézt. Stačí zapátrat na internetu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému- výpad vpřed

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému- dřep

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na posilovacím závěsném systému- posílení šikmých břišních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Články, které by vás mohly zajímat

Závěsné systémy aneb posílení celého těla (Redcord, Jungle sports, TRX)

Slyšeli jste už o závěesných systémech Redcord, Jungle sports nebo TRX? Více se dozvíte v našem článku.