Pomůžeme od bolesti
Dnes je zavřeno

Výběr školní aktovky pro zdravý vývoj zad dítěte

K péči o zdravý tělesný vývoj školáka patří nejen výběr vhodné školní aktovky nebo batohu, ale také správné používání. Jakou vybrat školní aktovku a jak ji správně naplnit, aby nepoškozovala záda?

Víte, že školák na prvním stupni nosí aktovku, která váží 20–25 % jeho tělesné hmotnosti? Ptáte se, jak jsem k tomuto číslu došla? Tento údaj nenajdete nikde. Žádná základní škola, výrobce učebnic a dokonce ani výrobce aktovek ho nezveřejňuje, přestože v rámci marketingu pro prodej školních tašek se výrobce aktovek otázkou, kolik dítě nosí, zabývá. Tuto cifru jsem získala prostou úvahou a jednoduchou matematikou, kdy jsem porovnala hmotnosti dětí v první až třetí třídě s váhou učebnic, sešitů, knížek, penálu, bačkorek a svačiny, které musí malí školáci denně nosit na vyučování.

Pokud bychom chtěli porovnat školáka s dospělým člověkem vážícím 70 kg, musel by dospělý člověk nosit denně břemeno o hmotnosti 14–17,5 kg. Musíte uznat, že tento příměr je alarmující, vezmeme-li v úvahu, že dítě je v době růstu křehkým tvorem a jejich kosti, které nejsou dostatečně osifikované (zvápenatělé), jsou měkké a snadno deformovatelné.

Otázkou zůstává, proč máme tolik školních dětí s vadným držením těla a skoliózou páteře? Důvodem jistě nebude jen hmotnost školní aktovky, ale i možnost přirozeného pohybu dítěte během dne, jaké kroužky dítěti umožňujeme a jaký je jeho životní styl. Nicméně hmotnost aktovky hraje v motorickém vývoji dítěte významnou roli.

Výběr aktovky

Aktovka nebo batoh, s nímž chodí dítě do školy, by měla být co nejlehčí. Někteří výrobci udávají hmotnost na etiketě a rodič se tak snadno dozví váhu aktovky ještě před jejím zakoupením. Optimálně by aktovka měla vážit 800–1200 g. Hmotnost ovšem nesmí ovlivnit konstrukční parametry!

Dostatečné ergonomické polstrování na zádech i větší šíře a polstrování ramenních pásů pomohou lépe roznést váhu aktovky na ramena a záda. Aktovka musí splňovat i bezpečností hlediska, např. zákonem danou přítomnost reflexních obrazců o minimální velikosti 2 × 5 cm.

Když aktovku nasadíte dítěti na záda, měla by být horní hrana aktovky ve výšce ramen, aktovka by tedy neměla na dítěti viset. U vhodných školních aktovek je možné tuto výšku nastavit. Pokud není výška dostatečná, aktovka táhne tělo příliš dozadu a bederní páteř je prohnutá. Váhu aktovky dítě vyrovnává tím, že předsune ramena a hlavičku a začne se hrbit.

Omezení váhy aktovky

Pokuste se hmotnost věcí v aktovce snížit na minimum!

  • Domluvte s pedagogem „dvoje učebnice“ – jedny používá dítě ve škole, druhé pro domácí přípravu. Někteří chytří a osvícení učitelé či školní instituce tuto možnost nabízí jako standardní přístup při výuce bez nutnosti lékařského potvrzení.
  • Penál stačí jednoduchý, bez pater, s 2 tužkami, perem a základními barvami pastelek. Děti na prvním stupni obvykle nepotřebují kružítka, velký výběr tužek atd.
  • Desky na sešity z plastu jsou lehčí než ty z papíru. K ochraně sešitů a učebnic bohatě postačí kvalitní pevnější obal na sešity.

Velké procento dětí školního věku má problém s držením těla, bolestmi hlavy, bolestí kloubů. Jde o kombinaci psychické a fyzické zátěže. Velká statická zátěž při vyučování s nedostatečnou fyzickou kompenzací vede k přetěžování měkkých tkání (svalů, šlach, kostí).

Pokud k tomu dítě nosí těžkou aktovku ze školy nebo ji přenáší mezi učebnami, jídelnou a školní družinou, ještě více přetěžuje šíjové svalstvo a svaly trupu. Toto přetěžování může vést k vadnému či skoliotickému držení těla a skolióze páteře, migrénám i větší únavě žáka..

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Aktovky a jejich vliv na zdravý vývoj dítěte

Přečtěte si rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Ivou Bílkovou o aktovkách: jakou vybrat i jak ulevit zádům Vašich dětí.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Korzet u dítěte při léčbě skoliózy

Dobrý den,

dnes jsem byla u lékaře a má pětiletá dcera má skoliozu 22% dle Cobba. Pan doktor říkal, že se s tím u tak malého dítěte ještě nesetkal a že převážně léčí děti mezi 15 - 17. rokem. Teď bude léčba fyzioterapie,…

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,

syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme.<…

Míčkování

Dobrý den,

dostala jsem doporučení na metodu míčkování pro své děti, syny – 5,5 let a 4 měsíce. Starší syn od doby co navštěvuje školku neustále bojuje s kašlem a rýmou a mladší to od něho chytá.
Bylo by to pro ně vhod…