Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií

Kryoterapie neboli léčba extrémním chladem je metoda, která spočívá v aplikaci suchého mrazu (od −110 °C do −130 °C) na povrch těla, a to po dobu 2–4 minut. Tělo na chlad reaguje zvýšeným vyplavováním endorfinů a hormonů stresové reakce. Chlad také snižuje nervosvalovou dráždivost. Krev se přerozděluje z periferie těla do centra, kde proudí a filtruje se pod vyšším tlakem, což podporuje vyplavování toxických látek. Na pobyt v kryokomoře ihned navazuje fáze intenzivní aerobní fyzické zátěže, která je založena na opačném jevu. V její čtvrté nebo páté minutě dochází k několikanásobnému prokrvení periferních částí a dostavuje se bouřlivá látková výměna, při které se vylučují toxiny, kyselina mléčná a volné radikály způsobující poškození a stárnutí buněk.

Účinky kryoterapie

  • Prokrvení periferních částí těla, které zásadně zlepšuje metabolismus tkání a urychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu.
  • Výrazné utlumení vnímání bolesti prospívá zejména při léčbě postižení pohybového aparátu, revmatických onemocnění nebo zánětlivých onemocnění kloubů.
  • Snížení bolestivosti umožňuje vyšší intenzitu a efektivitu rehabilitace.
  • Urychlení léčby měkkých tkání a kloubů po úrazech (luxace, pohmoždění, vyvrtnutí…).
  • Eliminace otoků a podpora svalové relaxace a regenerace.
  • Pozitivní vliv na psychiku – výrazně klesá hladina úzkosti a dráždivosti.
  • Posílení odolnosti imunitního systému zvýšením počtu T lymfocytů, které jsou podstatou specifické (získané) buněčné imunity.
  • Vytvoření hormonální odezvy – působení extrémního chladu způsobuje nárůst hladin mnoha hormonů, např. noradrenalinu a dopaminu (zlepšení motorických funkcí, pozornosti a dobré nálady), kortizolu (zvýšení celkové pohotovosti organismu v zátěžových situacích a zmírnění účinků zánětů v těle), testosteronu u mužů (podpora sexuálního života), a v neposlední řadě vyplavení hormonu endorfinu – tzv. hormonu štěstí – a serotoninu (hormon navozující psychickou pohodu, upravující spánkový rytmus).

Komu lze doporučit kryoterapii?

Pobyt v kryokomoře může absolvovat takřka každý člověk, který netrpí žádným závažným akutním nebo chronickým onemocněním a je s procedurou důkladně obeznámen. Platí jednoduché pravidlo: když si nejste svým zdravotním stavem stoprocentně jisti, měli byste se poradit s lékařem – stejně jako před namáhavým sportovním výkonem nebo před první návštěvou sauny.

Proč účinek fyzioterapie podpořit kryoterapií?

Ať už s fyzioterapeutem pracujete na řešení akutního úrazu kolene nebo pravidelně kompenzujete sedavé zaměstnání (s kterým si z práce často odnášíte migrény či bolest zad), jakkoliv je péče fyzioterapeuta komplexní, Vaši společnou snahu můžete vylepšit právě touto celkovou procedurou. Poprvé pro Vás bude třeba jen adrenalinovým zážitkem, ale dál se může stát pravidelnou součástí regenerace pro aktivního sportovce nebo občasným dopingem energie, kterou zužitkuje doslova každá buňka Vašeho těla.

Proč kryo-regeneraci spojit s fyzioterapií?

Kryoterapie má zásadní regenerační efekt. Pokud však bojujete s konkrétním problémem, jako je přetížená Achillova šlacha, pobolívající tříslo, tuhnoucí rameno nebo třeba věčně se vracející bolest beder, určitě hledejte konkrétní řešení, které Vám může nabídnout buď otevřená mysl a šikovné ruce fyzioterapeuta nebo dobře cílená aplikace Rázové vlny, která ošetří problém, na který je sama kryoterapie krátká.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na Cookies

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetický problém, ale je spojena s celou řadou zdravotních komplikací.

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetický problém, ale je spojena s řadou zdravotních komplikací. Jaká jsou nebezpečí nadváhy?

Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Možná bolest vznikla právě přetížením svalu na přední straně paže.

Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!

Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Pád na kolena a bolest kostrče

Dobrý den,

zhruba před měsícem a půl jsem si narazila obě kolena. Nyní obtíže ustupují, ale začala mě bolest kostrče na pravé straně. Sezení a vstávání je velmi bolestivé. Může kostrč mít něco společného s úrazem kolen?

Blokáda obratlů

Dobrý den,

usnula jsem ve vlaku v dost strnulé poloze a od té doby mám bolesti zad střílející na na levé straně "po lampasu", chodit mohu, sedím na podložce, na balonu a na klekačce (střídavě). Na RTG mi bylo oznámeno že…

Závrať

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě…