Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Stalo se Vám, že jste se ráno probudili a při pohledu do zrcadla jste zjistili, že se nemůžete usmát? A to z toho důvodu, že nedokážete zvednout ústní koutek na jedné straně tváře? Nebo Vám nejde úplně dobře dovřít oční víčko jako obvykle? Máte pocit, že necítíte jednu polovinu obličeje a nemůžete ovládat mimiku? Zřejmě Vás postihla porucha lícního nervu (nervus facialis) projevující se právě ochabnutím poloviny obličeje.

Postižení lícního nervu

Jedná se o soubor různých příznaků v oblasti kůže a svalů obličeje, vnitřního ucha, slinných a slzných žláz a části jazyka, které jsou tímto nervem zásobovány a řízeny. Jedná se konkrétně o:

  • mimické svaly jedné poloviny obličeje (druhá polovina je zásobována nervovými vlákny z lícního nervu na druhé straně),
  • slinné žlázy,
  • slzné žlázky,
  • žlázky v nose,
  • přední dvě třetiny jazyka (kde sídlí jeden z našich smyslů – chuť),
  • čití v oblasti poloviny obličeje,
  • zevní zvukovod a část ušního boltce.

Typy poruch

Konkrétní podoba poruchy závisí na místě postižení nervu v jeho délce. Poruchy se dělí do několika oblastí, které si blíže popíšeme.

Centrální porucha

Prvním typem je porucha v centrálním motoneuronu (nad nervovým jádrem). Jedná se o motorický neuron, který přímo zásobuje nervovými vlákny kosterní sval. Nejčastějším příznakem je skutečnost, že vázne ovládání pohybu svalů ve spodní čtvrtině tváře. Problémy s pohyblivostí jsou především okolo úst. U tohoto typu poruchy nejsou přítomny záškuby svalů, ani úbytek jejich hmoty.

Nukleární léze

V případě nukleární léze jde o poruchu v jádru nervu v mozku. Mezi nejtypičtější příznaky patří stejnostranná obrna (nepohyblivost) všech svalů zásobených tímto nervem. Slinění, chuť i citlivost mohou být ovšem zachovány.

Porucha v průchodu mostomozečkovým koutem

Pro tento druh poruchy je charakteristická tzv. hyperakuze – zesílené vnímání zvuku. Tento jev je doprovázen ještě dalšími nepříjemnými příznaky, mezi které spadají poruchy všech svalů a také chuti, citlivosti, slinění a slzení.

Poruchy v úrovni, kde prochází nerv kanálkem (canalis facialis)

Další porucha vzniká traumatem, frakturou či zánětem. Může se jednat o zánět středního ucha či jiné zanícení zapřičiněné například ofouknutím, infekcí apod. V tomto případě bývá nejčastější porucha periferního typu projevující se zejména problémy s hybností svalů, produkcí slz, slin a poruchami chuti. Může se také objevovat hyperakuze, tedy zesílené vnímání zvuku. V tomto případě však nemusí být přítomna vždy.

Porucha nervu přímo v tváři

U této kategorie poruch je známa „pouze“ problematika hybnosti svalů poloviny obličeje.

Nejčastější variantou je periferní obrna lícního nervu kvůli průvanu nebo vznik zánětu nervu například při infekčním onemocnění.

Terapie a režimová opatření

Volba terapie se odvíjí od místa postižení nervu a v závislosti na celkových příznacích. Obecně platí, že velmi důležitá je pravidelná rehabilitace a aktivní cvičení mimických svalů a to nejlépe několikrát denně. Jde především o provádění manuální stimulace postižených svalů a ruční masáže v kombinaci s masáží například molitanovým míčkem. Stimulovat postižené oblasti můžeme také pomocí metod tzv. termoterapie. Jedná se o aplikaci buď teplých nebo naopak studených/ledových obkladů. Zde je důležité upozornit na skutečnost, že postižený nesmí prochladnout.

V případech, kdy příčinou poruch byl zánět či přetětí periferního nervu, se osvědčila terapie pomocí Fokusované rázové vlny, jež proniká až do hloubky a urychluje tak léčbu a následnou rekonvalescenci.

Další související články:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti "ohryzku"

Pro zobrazení klikněte na

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky

Pro zobrazení klikněte na

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně

Články, které by vás mohly zajímat

Co způsobuje že se hned po aplikaci RV snižuje bolest v léčené tkáni?

Zajímá Vás, jak působí rázová vlna při léčbě pohybového aparátu? Více v tomto článku.

Roztroušená skleróza (RS)

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o roztroušené skleróze: o příznacích, diagnostice i možnostech léčby.

Cvičení mimiky při paréze lícního nervu

Trápí Vás paréza lícního nervu? Tyto cviky Vám pomohou.

Roztroušená skleróza (RS)

V tomto článku se dozvíte základní informace o roztroušené skleróze i metodách léčby zahrnující pohyb a rehabilitaci.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest ramene a lopatky po luxaci ramene

Dobrý den,

měla bych na Vás dotaz. Mám po luxaci ramene bolesti na lopatce. Na rehabilitace a magnetoterapii chodím. Rozsah pohybu se lepší, ale bolest přes den stále přetrvává , v noci není a při cvičení se rameno zvedá…

Necitlivost v obličeji

Dobrý den,

po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o t…

Léčba patní ostruhy ve FYZIOklinice

Dobrý den.

Prosím o informaci, zda je možné u vás ošetřit/vyléčit „ostruhu patní kosti“? Velikost cca. 8 mm. K dispozici je rentgenový snímek.
Děkuji