Habituální luxace ramenního kloubu neboli multidirekcionální instabilita ramene
Multidirekcionální instabilita ramene je chronický stav spojený s pocitem nejistoty ramenního kloubu a opakovanými pocity „částečného vyskočení ramena z kloubní jamky“, které však téměř nikdy není úplné. Napravení nebo narovnání vykloubeného kloubu (repozice) tak nebývá potřeba. Pacienti si umí rameno „vrátit do kloubu“ bez výraznější bolesti. Potíže vznikají bez závažnějšího úrazu a v celkovém klinickém vyšetření nacházíme hypermobilitu kloubů, tedy nadměrný rozsah hybnosti. Na RTG vyšetření bývá většinou normální nález, vyšetření magnetickou rezonancí prokáže nejčastěji dilatované (rozšířené) kloubní pouzdro ve všech směrech s vrozenou mělkou až plochou kloubní jamkou.
Vznik luxace
Habituální luxaci (vykloubení) způsobují nejčastěji vrozené dispozice či vady, například:
- dysplazie (porucha vývoje nebo růstu projevující se utlumeným nebo odchylným vytvářením stavby) kloubních ploch,
- systémová onemocnění (ne zcela přesně definovaná skupina chorob, obvykle zánětlivého charakteru, postihující více orgánů v těle, případně organismus jako celek),
- paréza brachiálního plexu (ochrnutí nervového pletence zásobujícího horní končetinu, která umožňuje hybnost a citlivost paže),
- či iktová hemiparéza (ochrnutí na jednu polovinu těla po cévní mozkové mrtvici).
Fyzioterapie
Fyzioterapie se zaměřuje na příznaky vznikající kvůli nestabilitě ramene – na bolest, ale především na zlepšení dynamické stabilizace ramenního pletence při provádění běžných pohybů.
Při terapii vždy vycházíme z délky trvání instability v kloubu. Při dlouhodobé nestabilitě nejprve ošetřujeme reaktivní změny na fasciích (vazivových obalech svalů) – především v oblasti podklíčku a prsního svalu. Tyto změny totiž mají za následek klidové vnitřně rotační a protrakční držení (rameno vpřed) horní končetiny. Kvůli neekonomické práci ramenního kloubu dochází k přetěžování horní části trapézového svalu a adduktorů (přitahovačů) ramenního kloubu, v kterých vznikají reflexní změny, tzv. Triggerpointy. Naprosto zásadním prvkem terapie jsou stabilizační cvičení celého ramenního pletence, kdy vycházíme z centrovaného postavení ve všech kloubech horní končetiny.
Začínáme cvičením v uzavřených řetězcích – tedy s rukou v opoře a až po jejich zvládnutí přidáváme cvičení s rukou ve fázi (v nápřahu). Využíváme techniky jako je Vojtova reflexní lokomoce, DNS, PNF, cvičení s využitím pružného odporu TheraBandu, cvičení v závěsu a další…
Rehabilitace obvykle selhává u nestabilit způsobených dysplazií jamky pro hlavici pažní kosti, kde je na místě velmi často operační výkon na kostech či modernější artroskopická aplikace (stažení) kloubního pouzdra.
Operační řešení
Úspěšnost této operace je asi 90 %. Pacienti jsou po ní bez bolestí a s dobrou stabilitou ramene. Návrat k předúrazové sportovní aktivitě se podaří u 75–90 % případů. Citlivou složkou je získání optimálního pooperačního rozsahu hybnosti a švihu ramena, obzvlášť u plavců a sportovců s častými pohyby končetiny nad hlavou (typicky volejbalisté…).
Po operaci se rameno fixuje do ortézy na 6 týdnů, poté následuje rehabilitace a návrat do kontaktního sportu po 6 měsících. Sporty s častými pohyby paží nad hlavou, si často vyžadují delší speciální rehabilitaci, v tomto případě je návrat do plného sportovního zatížení ještě pozvolnější.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Mohlo by vás zajímat
Související videa
Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí
Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí
Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Články, které by vás mohly zajímat
Prochladnutí a problémy s ním spojené
Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.
Impingement syndrom – bolest ramene
V tomto článku si představíme bolest ramene zvanou jako impingement syndrom a možnosti léčby.
Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu
Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Možná bolest vznikla právě přetížením svalu na přední straně paže.
Syndromu zmrzlého ramene - Jak jej léčit moderně a efektivně?
Téměř nemožný pohyb rukou a silná bolest. To a mnohé další má na svědomí tzv. zmrzlé rameno. Více nejen o léčbě v článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Léčba zmrzlého ramene jinde než u nás
Jsem po rehab. cvičení a jelikož nebylo účinné i následné artroskopii pr. rameno z důvodu dlouhodobé bolesti a omezené pohyblivosti. Nyní týden po výkonu mě ortoped zase poslal na rehabilitační cvičení a řekl mi, abych hned po…
Bolest ramene
Dobrý den
jsem po pracovním úrazu a stále mě trápí bolest ramene. Prošla jsem rehabilitací, ultrazvukem a magnetem. Magnet se nedal vydržet, bolesti se zhoršily, ultrazvuk bez odezvy. Rentgeny bez nálezu. Nyní docházím do…
Bolesti ramene a krku
Dobrý den,
mám zhoršující se bolest v rameni již od léta loňského roku a bolesti krční páteře. Na podzim jsem vydatně hrabala listí a bolest v rameni mi to ztěžovala, v noci mám také potíže s obracením se pro bolest…