Radikulární dráždění z oblasti krční páteře
Pociťujete bolesti krční páteře, při kterých se zároveň objevuje nepříjemné pálení nebo brnění horních končetin? Pokud ano, zpozorněte, může se jednat o kořenový syndrom krční páteře a ten si žádá návštěvu lékaře či fyzioterapeuta.
Radikulární (kořenové) syndromy vznikají kvůli stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru například poškozenou meziobratlovou ploténkou, kostním výrůstkem v meziobratlovém prostoru či při zúžení páteřního kanálu. Daný míšní kořen může být poškozen oboustranně (jednotlivé kořeny jsou párové pro levou a pravou stranu těla), většinou však bývá jedna strana zasažena více. Útlak způsobují nejčastěji dlouhodobé degenerativní změny (stárnutí organismu, dlouhodobé přetěžování, mikrotraumata), což bývá typické u starších pacientů. U mladších jedinců se častěji vyskytuje izolované postižení jednoho kořene způsobené výhřezem ploténky.
Příznaky kořenového syndromu
Člověk většinou pociťuje ostré bolesti krční páteře (bolesti se mohou objevovat i v horní hrudní páteři) a zároveň je změněna citlivost (snížená/méně často zvýšená oproti druhé straně těla) v určité oblasti šíje a horní končetiny. Jaká oblast je zasažena, záleží na tom, který nervový kořen je utlačen (každý nervový kořen zásobuje jinou část končetiny). Nejčastěji se vyskytují tyto poruchy: citlivost v oblasti ramen, paže, předloktí či samotných prstů ruky. Dalším jevem, kterého si postižený může všimnout, je jistá neobratnost a slabost dané končetiny kvůli oslabení svalů, které příslušný nervový kořen zásobuje.
Příčiny vzniku
- výhřez meziobratlové ploténky,
- spondylóza (nezánětlivé onemocnění meziobratlových plotének, při kterém ztrácejí svou pružnost),
- rakovina, úraz (často při osteoporóze), záněty páteře nebo meziobratlového disku,
- při metabolických (cukrovka) či infekčních (borelióza) onemocněních.
Jak může pomoci fyzioterapie
Tím nejdůležitějším před započetím rehabilitace je komplexní kineziologický rozbor, podle kterého fyzioterapeut určí, zda se skutečně jedná o kořenové dráždění z krční páteře. Stejné příznaky se totiž objevují i u dalších onemocnění (cervikobrachiální syndrom) a bez vyšetření není možné jednoznačně říci, zda se jedná o radikulární syndrom. Po diagnostice se v kombinaci s manuální terapií, kde se využívá nejrůznějších konceptů a technik (např. mechanická terapie podle McKenzieho, akrální koaktivační terapie podle Špringrové, metoda DNS podle Koláře, mobilizační techniky podle Lewita), může účinnost léčby zvýšit i užitím fokusované nebo radiální rázové vlny pro časnější úlevu od bolesti.
Ukázka cviků při bolesti krční páteře:
- První pomoc při bolesti krku a šíje
- Cviky při bolestech krku a šíje
- Cviky při bolestech krku a šíje s nutnou dopomocí druhé osoby
- Cviky při bolestech krku a šíje s pomůckou
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; KOLÁŘ, P. a kol. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, 2009; BEDNAŘÍK, J. Kořenové syndromy: klinika, diagnostika. 2007-11-09, dostupné na: http://www.fnbrno.cz/
Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Mohlo by vás zajímat
Související videa
Automatizace přechodu hlavy a krční páteře mimo stůl
Protažení svalů pod lebkou
Cvičení na gymnastickém míči - pouštění nohou a rukou křížem
Zadní protažení šíje
Články, které by vás mohly zajímat
Výhřez krční ploténky
Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.
Prof. MUDr. Karel Lewit, Dr.Sc.
Víte, kdo byl Prof. MUDr. Karel Lewit, Dr.Sc.? Více informací zjistíte po přečtení našeho článku.
Exteroceptivní facilitace
Clara-Maria Helena Lewitová při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí. Více v tomto článku.
Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?
Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Závrať
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě…
Poruchy rovnováhy a závratě
Dobrý den,
zkoušela jsem si test na centrální a periferní závrať. Při testu jsem se otočila méně než o 45st. Znamená to tedy poruchu v uchu? Pociťuji krátce trvající závratě někdy i několikrát denně (některý den skoro vůb…
Hyoidní svaly
Dobrý den,
zdvořile Vás prosím o radu.
Od dubna loňského roku mě bolí levá strana krku. Dne 18.4. 2016 mi praktická lékařka udělala výtěr z krku s výsledkem běžná flóra. Z téhož důvodu mi zubní lékař nasadil antibiotik…