Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

V tomto článku Vás seznámíme s výsledky výzkumů léčby špatně se hojících zlomenin pomocí Fokusované rázové vlny (ESWT).

Účinky rázové vlny

Působení pravidelných akustických rázových vln o dané frekvenci zvyšuje metabolickou aktivitu buněk a podporuje buněčné množení (cyto-proliferativní účinek). Rázové vlny zároveň mají protizánětlivý účinek, respektive stimulují autoimunitní funkci organismu, regenerační schopnosti tkáně a snižují i vnímání bolesti. Je prokázané, že pod vlivem akustických vln dochází i k prorůstání nových kapilár cévního řečiště do tkáně, čímž se urychluje hojení a zároveň dochází k vazodilataci (rozšíření cév) a tím zvýšení parciálního tlaku kyslíku ve tkáni, což je obzvláště důležité u nekrotizující tkáně (komplikované faktury, bércové vředy…).

Současně se tvoří substance „P“, která účinkuje proti bolesti (analgetický efekt) a má růstový efekt. Zvýšeným tkáňovým metabolismem (látková výměna) dochází k odplavení katabolitů z poškozené tkáně. Zároveň dochází k přílivu živin a kyslíku a tkáň lépe regeneruje. Utlumí se tvorba zánětlivých enzymů ve tkáni a rozpouští se vápenné usazeniny (kalcifikáty, např. v ramenním kloubu) nebo se zastavuje kalcifikace (vytváření vápenatých usazenin).

Aplikace rázových vln se osvědčila:

  • u léčby zánětů kostí,
  • při ošetření nehojících se zlomenin,
  • u zlomenin komplikovaných nekrotizací kosti.

Urychlení hojení zranění umožňuje rychlý návrat zpět do běžného denního života i ke sportovním aktivitám.

Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT) – Výzkum

ESWT je prokázanou alternativní metodou léčby vedle chirurgického řešení špatně se hojících či nehojících se zlomenin a pakloubů.

Německý výzkumný tým doktora Franka Bätjeho z Hannoveru mezi roky 2001 a 2010 prozkoumal 381 případů špatně se hojících zlomenin. Po aplikaci ESWT se plně zhojilo 63 % případů. Z toho bylo 66 % špatně se hojících fraktur a 47 % případů bylo po prodělané artrodéze (operativní znehybnění kloubu).

Dalším příkladem úspěšnosti ESWT je studie vědců Angela Cacchia a jeho kolektivu z roku 2009, která porovnávala účinnost ESWT a chirurgické léčby u nehojících se či špatně se hojících zlomenin.

Průběh výzkumu

126 pacientů s dlouhodobým kostním pakloubem bylo náhodně rozděleno do skupin dostávajících buď léčbu fokusovanou rázovou vlnou různými přístroji (skupiny 1 a 2) nebo chirurgickou léčbu (skupina 3). Pacienti ve skupině rázové vlny absolvovali čtyři ošetření s 4 000 impulsy rázových vln s hustotou energetického toku 0,40 mJ/mm2 (skupina 1) nebo 0,70 mJ/mm2 (skupina 2). Pacienti ve všech třech skupinách měli podobné demografické charakteristiky a trvání pakloubu. Radiografické výsledky (primární cíl) a klinické výsledky (sekundární výstupy) byly stanoveny před terapií a pak tři, šest, dvanáct a dvacet čtyři měsíců po léčbě.

Výsledky

Rentgenové nálezy se nelišily mezi těmito třemi skupinami pacientů. Léčba byla úspěšná u všech tří přístupů.

Po 6 měsících se 70 % pakloubů ve skupině 1, 71 % pakloubů ve skupině 2 a 73 % pakloubů ve skupině 3 plně zahojilo. O 3 a 6 měsíců později, po ukončení léčby, byly klinické výsledky v obou skupinách s aplikací rázové vlny výrazně lepší než u chirurgické skupiny. Nicméně v dlouhodobém horizontu od 12 do 24 měsíců po ukončení léčby, nebyly zaznamenány žádné rozdíly mezi těmito třemi skupinami, s výjimkou skóre DASH (hodnocení míry disability, omezení některých činností a subjektivních symptomů), které se významně liší mezi skupinami 1 a 3 a mezi skupinami 2 a 3 v období dvanáct měsíců po terapii.

Závěr

Terapie extrakorporální rázovou vlnou je stejně účinná jako chirurgické řešení při stimulaci dlouhých kostí v místě hypertrofického pakloubu, ale přináší výrazně lepší krátkodobé klinické výsledky. Je tedy ověřenou, rovnocennou, neinvazivní alternativou k chirurgickému řešení těchto potíží.

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; CACCHIO, A.; GIORDANO, L.; COLAFARINA, O.; ROMPE, J.; TAVERNESE, E.; IOPPOLO, F.; FLAMINI, S.; SPACCA, G.; SANTILLI, V. Extracorporeal shock wave therapy compared with surgery for hypertrophic long-bone non-unions. Journal Bone Joint Surgery Am. 2009; 91:2589–2597;
BÄTJE, F. Extracorporeal Shockwave Therapy (ESWT) in Osseous Non-Unions – a German Cohort Study.. 2011.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Kompenzační fyzioterapie a rázová vlna při aktivním sportu

Máte v důsledku tréninku časté úrazy? Pak věřte, že můžeme pomoci, aby Vám záliba ve sportu dělala jen radost.

Výron prstu - léčba pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

Jak lze rychle a efektivně vyléčit výron prstu? Více v tomto článku.

Dupuytrenova kontraktura – možnosti terapie, aplikace rázové vlny

Veškeré potřebné informace o Dupuytrenově nemoci a možnosti léčby nejen pomocí rázové vlny.

Paréza lícního nervu

Případová studie jedné z našich klientek a informace o možnostech rychlé a efektivní léčby parézy lícního nervu.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bursitida Achillovy šlachy

Dobrý den,

v říjnu 2011 mě začala trápit levá Achillova šlacha. Nejprve bych chtěl zmínit, že aktivně hraji florball a běhám každý třetí den 5-7 km. Můj problém začal malou bolestí v oblasti Achillovy šlachy. Nejdříve jse…

Patní ostruha a rázová vlna

Dobrý den,

chtěl bych se informovat o rázové vlně na patní ostruhu. Chodil jsem na rehabilitice a moc to nepomohlo. Stále to bolí.
 

Bolesti obou kolen

Dobrý den,

mám problém s kolenem. Začala mě bolet obě kolena, ale nyní přetrvává bolest pouze v levém. Když stojím, je vše v pořádku. Problém nastává, když mám koleno delší dobu pokrčené a ustává, když nohu natáhnu. Ne vš…