Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Zdravotní rizika spojené s šermem

Jako každý sport i šerm sebou přináší zdravotní rizika. Nicméně než začneme s jejich definicí, měli bychom si říci, že není šerm jako šerm. V tomto článku se budeme věnovat zejména šermu sportovnímu a historickému. Že nevíte jaký je v tom rozdíl? Nezoufejte a čtěte dále.

Sportovní šerm

Začněme tím známějším. Většina z nás si pod pojmem šerm v dnešní době vybaví sportovce oděné do bílých vest s maskou na hlavě a kordíkem v jedné ruce. Tato představa je v podstatě správná. Jedná se o techniku šermu založenou Španěly a následně rozvíjení v Itálii a Francii. Dnes je nejčastější tzv. Francouzská škola, která je základem pro šerm Olympijský. Jako zbraň zde slouží fleret, kord, nebo šavle. Každá zbraň má svoji podobu a upravuje pravidla boje. Šavle je navíc zbraň nejen bodná, ale i sečná.

Sportovní šerm je sport dosti jednostranný. Využívá se pouze jedna ruka a tělo je vždy otočeno jedním bokem k soupeři. Eliminuje se tak možná zásahová plocha. Díky tomu však dochází k jednostranné zátěži. Ve sportovním šermu se přitom používají především velmi rychlé pohyby, výpady, ústupy, apod. Ve spojení se zrotovaným trupem a jednostranným pohybem vznikají četná rizika pro naše tělo.

Úrazy ve sportovním šermu

Z předešlých řádků už můžeme začít tušit, jaké budu nejčastější úrazy v tomto sportu. Kupodivu zásahy a seky zbraní tvoří tu nejmenší skupinu zranění. Zbraně jsou totiž vždy tupé a ohebné. Přidejme k tomu četné ochranné pomůcky a zjistíme, že až na pár modřin, nemohou tyto zbraně, pokud jsou použity správně, nějak uškodit.

Šermířský loket

Nejčastější vážnější problém sportovních šermířů, který bohužel často vede k zanechání této aktivity zcela, je tendinopatie. Tvoří až 50% všech vážnějších zranění a vztahují se k achillově šlaše, úponu čtyřhlavého svalu stehenního, šlachám palce a zejména k úponům flexorů a extenzorů předloktí. Těm se dokonce pro častý výskyt přezdívá šermířský (tenisový) loket. Jedná se o zánětlivé onemocnění vzniklé na základě dlouhodobého přetížení, nebo opakované traumatizaci. Počátky jsou přitom často mylně zaměňovány za svalovou únavu a s léčbou se začíná až v okamžiku, kdy už se tendinopatie plně rozvine.
Prevencí těchto obtíží je při tom relativně obtížná. Sestává se z důsledného rozcvičení před výkonem sportu, kompenzací jednostranné zátěže, snahou o dokonalou techniku a včasného rozpoznání počínajících problémů.

Úrazy dolních končetin

Další skupinou která si četností nezadá s tendinopatií jsou úrazy kolen, kotníků, svalové zranění a syndromy. Koleno je přitom díky rychlým výpadům nerizikovější oblastí v této kategorii. Zde dochází ke zranění menisků, rupturám zkřížených vazů a přetížení v důsledku svalové dysbalance. Dále následují zranění kotníků a distenze stehenního svalstva.

Prevence zde je obdobná jako v předchozím případě. Kompenzace spojená s dostatečnou přípravou před výkonem.

Historický šerm

Toto téma je trochu složitější. Historický šerm v poslední době totiž nahrazuje spíše výraz HEMA. Tato zkratka skrývá pojem Historical european martial arts. Díky tomu si pod pojem Historický šerm můžeme představit spíše skupinu sportů, například šerm obou ručním mečem, šavlí, dýkou, ale i boj beze zbraně. Navíc, obdobně jako u šermu sportovního i zde existují různé školy určující styl a techniku. Nejrozšířenější je německá a italská.
Ať se jedná o jakýkoliv typ, vždy by měla být na místě náležitá výstroj. Jedná se o šermířskou masku, vestu, rukavice, případně další chrániče.

Úrazy v historickém šermu

Úrazy v historickém šermu a sportovním šermu jsou do jisté míry obdobné. Bodné a sečné rány jsou v důsledku používání značně masivnějších zbraní častější a jejich povaha je vážnější oproti šermu sportovnímu.
Můžeme však říci, že velkou část problémů, která se vyskytuje u šermu sportovního, můžeme nalézt i u šermu historického. Je zde však pár míst, na které bychom si měli při tomto sportu dávat větší pozor. 

Poranění prstů

Nejvíce při historickém šermu trpí prsty. Ač jsou chráněny rukavicemi, v důsledku špatně provedeného manévru dochází k pohmožděninám, vykloubením i zlomeninám. Existuje dokonce pojem Šermířský prst, který označuje hematom pod nehtovým lůžkem.

S touto kategorií se nedá bohužel nic dělat. Jedinou obranou jsou kvalitní ochranné pomůcky a rozvaha při tréninku.

Bolesti zad

Oproti sportovnímu šermu zde nenalézáme tak výraznou jednostrannost. Dalo by se tedy říci, že HEMA je pro záda zdravější. Bohužel tomu tak není. Musíme si uvědomit, že zde účastníci zápasí s opravdovým mečem, což je několikakilová zbraň. Díky tomu jsou na páteř vyvíjeny mnohem větší rotační síly a vznikají výhřezy disků a bolesti beder
Prevence těchto obtíží spočívá v kompenzaci těchto silových a stále asymetrických pohybů ve spojení s posílením středu těla.

Odkryté paže

Třetí nejvíce zasaženou oblastí jsou paže. Když pomineme nějaké ty modřiny a škrábance, najdeme zde překvapivé množství natržených, či zcela prasklých svalů. Nejčastěji pak v oblasti ramenních kloubů. Je to opět z důvodu zacházení s relativně těžkou zbraní. Pokud tedy šermíř nemá stabilní lopatky, či neovládá dobře zbraň, může si snadno poškodit rotátorovou manžetu, nebo přivodit impingement syndrom.
I zde se prevence sama nabízí. Stačí stabilizovat ramenní klouby, před sportem se dostatečně zahřát a následně protáhnout.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; zdroj 1 , zdroj 2, zdroj 3

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Články, které by vás mohly zajímat

Co trápí jogíny

Ačkoliv má jóga bezesporu celou řadu blahodárných účinků nejen na pohybový aparát, i tento cvičební styl nese svá rizika.

Co trápí golfisty

Golf je náročná hra po fyzické i psychické stránce a vyžaduje určitou všestrannost. Jak by měla vypadat adekvátní příprava?

Co trápí bruslaře

V následujícím textu se Vám pokusíme přiblížit, jaké zdravotní obtíže trápí bruslaře, jak vznikají a jak je léčit.

Jak bezpečně sportovat

Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Opakované zranění stehenního svalu

Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/praskl…

Meniskus

Dobrý den,magnetickou rezonancí mi bylo zjištěno natržení menisku a byla mi doporučena artroskopická operace - sešití. Bohužel v současné době jsou veškeré operace odloženy a tak hledám i jiné možnosti. Jsem celkem aktivní sportov…

Bolesti kolenních vazů z přetížen

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda nemáte tušení, co může způsobovat bolesti na vnější a vnitřní straně kolene? Bolest citím pouze pokud je koleno v 90°- 180 ° a zatlačím na chodidlo, které je zrovna buď v nějaké rotaci a nebo jak…