Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Veletrh MEDICA 2019

Co myslíte, co je třeba k tomu, abychom Vám mohli rychle pomoci od bolestí nebo obtíží spojenými s pohybovým aparátem? Myslíte si, že stačí pouze absolvovat dobrou vysokou školu a stát se fyzioterapeutem? Že stačí znát a umět použít některou kvalitní a prověřenou fyzioterapeutickou metodu? My si to již mnoho let nemyslíme. Ano, bez skvělého fyzioterapeuta, který ovládá ty správné metody to nejde a NIKDY nepůjde. Ale..

Pokud bychom službu nabízeli stejně jako tenkrát všichni naši kolegové v rehabilitačních suterénech, stále byste chodili na maximálně 30 minutové seance s fyzioterapeutem, po kterém byste v tom lepším případě byli 15 nebo 20 minut odloženi do magnetoterapie nebo na elekroléčbu, či vodoléčbu. Ruku na srdce, komu z Vás se po této službě rychle ulevilo??

Už od prvního dne založení FYZIOkliniky pro Vás neustále po celém světě hledáme efektivně fungující nové metody, jak Vám pomoci při odstranění Vašich obtíží. Nejdříve jsme narazili na skvěle fungující rázovou vlnu, která díky urychlování regenerace nesmí chybět u léčby řady bolestivých potíží. Nejdříve byla pro Vás dostupná verze Radiální rázové vlny, o rok později jsme pořídili první fokusovanou rázovou vlnu.

A nyní v listopadu 2019 jsme opět vyjeli do Düsseldorfu na zdravotní veletrh. Jedná se o největší evropský veletrh MEDICA 2019 - veletrh všeho spojeného s moderní medicínou, samozřejmě včetně oboru rehabilitace.

Díváme se neustále pod ruce vývojových týmů světových výrobců proto, abychom si nenechali ujít nejnovější postupy nebo produkty nejen pro fyzioterapii a rehabilitaci. Vybírali jsme pro Vás to nejlepší. Některé získané poznatky a produkty využijeme v budoucnu pro rozšíření nabídky péče o Vás. Máte se skutečně na co těšit! Bude to bez obalu revoluční. A to nejenom z pohledu naší malé České republiky... Něco málo Vám nyní prozradím, na to hlavní si chvíli počkáte, ale zůstaňte naladěni na FYZIOvlny!

Co bylo k vidění na veletrhu MEDICA 2019?

Většina z Vás neměla možnost se na veletrh zajet podívat. V České republice je navíc minimum novinářů, kteří se snaží nové poznatky z oblasti zdravotnictví předat v rámci své profese veřejnosti. Nevadí. Dovolte mi, abych Vám několik zajímavostí zde představil. Omlouvám se pokud Vám přijde popis jako velmi stručný a zjednodušující. Detaily si v případě zájmu snadno najdete na internetu.

6D kineziologické tapy?

Že na našich oblíbených pomocnících - kinezio-tapech nejde nic vylepšit? OMYL! Zde jsme si vyzkoušeli praktičnost nových 6D tapů. Chcete se dozvědět, jak to funguje na Vašem vlastním těle? Stavte se u nás ve FYZIOklinice. Hned jak přijde první zásilka, můžete si po nalepení sami doma neustále promasírovávat své bolestivé místo.

Chůze v kanceláři?

Měli jsme možnost vidět nové koncepty práce v kanceláři. Představte si, že v kanceláři Vaší korporace pracujete na notebooku u stolu, telefonujete, svačíte u toho... Něco nového? Ne? No jen se podívejte pod pracovní desku... Ano jedná se o speciální nekonečný chodníček po kterém můžete při práci nebo při telefonování chodit - a přitom spalovat kalorie! Já osobě při telefonování s klienty, nebo partnery chodím neustále. Tento "chodící stůl" mi umožní nebýt překvapený, kde kam jsem to došel na konci telefonního hovoru!

Chcete se při cvičení proletět vesmírem?

Tato platforma ICAROS pro FYZIOkliniku a její klienty není zdaleka nová - již před lety jsme jí chvíli testovali. Nyní po 2 letech jsme měli možnost si opět vyzkoušet, zdali již byly odstraněny nedostatky, které na konceptu vidí naši fyzioterapeuti. Některé jsou odstraněny, ano, ale ten hlavní zatím bohužel ne.. Tak si ještě chvíli počkáme.. Nicméně, abychom nebyli příliš kritičtí. Kvalitativní posun vpřed je vidět. Předně je třeba jasně zdůraznit, že se nejedná o platformu určenou primárně pro fyzioterapii. Konstrukce vznikla pro účely herního průmyslu. Nám např. vadilo, že po několika minutách v poloze "na kolenou" většina uživatelů s nedostatečně vybavenými svalovými partiemi trupu začíná při hraní hry padat dolů, a to je velký problém pro ideální aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře a v návaznosti na správnou centraci nosných kloubů a správné zapojení svalových řetězců, tak jak by měly být aktivní, aby cvičení mělo zdravotní přínos. Výrobce doplnil např. do konstrukce jakýsi záchranný bederní pás, který bederní oblast zachytí a je hotovo... No pokud toto čte výrobce, velmi rád mu opět naše zbývající postřehy předám.

Hypoterapie bez koně?

Slyšeli jste o přínosu hypoterapie? Ano primárně jde o využití krásy a zvláštní magie živého koně pro odstranění stresu apod. Také jde samozřejmě o fyzioterapeutický přínos balanční práce s Vaším hlubokým stablizačním systémem na jeho hřbetě. Nezapomínejme na to, že každá příležitost Vás naučit správné (vzpřímené) postavení páteře je neocenitelné (vyzkoušejte i našeho FYZIOasistenta).

Co ale pokud se všudy přítomná robotizace promítne i do jízdy na koni? No, nevím, jak na Vás působí tato monstrózní ruka? Ano, chvíli na tom robotickém sedle pobýt je neuvěřitelně zdravé a zábavné.
Raději jsem se ani neptal kolik je prodejní cena robotického koně Hirob. Jsem si jist, že zaplatit si hodinu jízdy na koni někde v blízké jízdárně vyjde řádově levněji a navíc zažijete tu skvělou symbiózu s tím úžasným zvířetem a uvidíte, že opravdu nejkásnější pohled na svět je ze sedla koně. Ale přesto, také Vás překvapuje tak jako mě, že do takového nápadu někdo investuje peníze?

Robotická mašina na trakci páteře.

No tento stroj vypadá jako z 80 let minulého století, ale takto starý skutečně není. Je to jeden z pokusů nahradit zručného fyzioterapeuta při trakci páteře. Jsem si jist, že ve FYZIOklice tento "stroj" nikdy neuvidíte. Vaše potíže s páteří, zablokovanými žebry, apod Vám rychleji a s úsměvem pomohou vyřešit naše kolegyně a naši kolegové fyzioterapeuti!

Exoskeleton pro pohybově postižené

Výrobci exoskeletonů nás zajímali hodně. Ne jen proto, že to je skvělé technické zařízení, které pomůže potřebným, ale i proto, že máme několik klientů pro které to skvěle řeší některé životné situace a dokáže dodat notný kus sebeobsluhy. Pro tyto spoluobčany je bez pomoci další osoby velmi obtížné se jít projít do lesa nebo mezi lidi, aniž by museli někoho opět žádat o dlouhodobější pomoc. Ale to, co musíte vidět na vlastní oči, je jak snadno se to exoskeleton používá zde. Člověk přijede na vozíčku k židli s exoskeletonem, sám se do něj usadí, připne si popruhy, a.... vstane a jde... Sci-fi? ...Nikoliv! Je to rok 2019....

A na závěr nás namasírovala dokonalá robotická ruka!

Evidentně začíná doba, kdy Vás začne robot masírovat se zručností lidského maséra. Zatím to je pouze o jedné "končetině", ale kdo říká, že by Vás nemohly hýčkat časem ramena 4? Nebo dokonce ještě více? Poděkujte společnosti KUKI za poskytnutí jejich základní standardní jednotky pro jednu ze zdravotních aplikací. Ptal jsem se, kdy si můžeme zařízení koupit pro naše klienty, ale dostal jsem odpověď, že se mám zeptat za 2 roky. Každopádně určitě to není jediná společnost, která poskytne platformu na robotické masáže. Musím se někdy podívat do Japonska, kde jsou s robotizací a dokonce s tváří člověka nejdál!


A teď uklidnění pro mé spolu-kolegy fyzioterapeuty. Nemyslím si, že by nějak brzo roboti nahradili jejich zručnost a znalosti. Ale maséři? Obávám se, že jejich profese dostane za pár let velmi silného konkurenta... Doufám, že se Vám toto malinké ohlédnutí za novinkami z MEDICA 2019 líbilo. Pokud ano, a chtěli byste více a častěji dodávku podobných informací z našeho oboru, pošlete mi, prosím, zpětnou vazbu. Bez zpětné vazby není kvalita. My ve FYZIOklinice to víme a za Vaši zpětnou vazbu jsme vděčni! 

Tak na shledanou někdy příště.

Autor: Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky

Zdroj: Veletrh MEDICA 2019

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Nemoci digitálního věku

Myšitida, SMSkový krk, či Blackberryový palec či gameboyová záda. Onemocnění pracujících na počítači, tabletu či telefonu.

Využití virtuální reality ve fyzioterapii

Jaké jsou druhy VR a jak ji lze využít ve fyzioterapii? To vše se dozvíte v našem článku.

Vliv působení modrého světla na člověka

Jak se změnilo vnímání světla a jak moc ovlivňuje kvalitu spánku modré světlo a LED osvětlení? Více v tomto článku.

Narovnejte se s osobním FYZIOasistentem

Jaké máme pohybové vzorce, proč se hrbíme a co můžeme dělat proto, abych se hrbit přestali?