Pomůžeme od bolesti
Dnes je zavřeno

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Rugby do České Republiky přišlo z Anglie, je považován za jeden z nejvíce kontaktních sportů vůbec. Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny jsou to z větší části malá zranění, výjimku tvoří poranění hlavy, kam řadíme i otřesy mozku aj. Časté výskyty zranění v rugby bývají v oblasti hlavy, ramen, rukou, kolen a kotníků.

Hlava a obličej

Poranění obličeje vypadá často mnohem hůře, něž jaké doopravdy je, jelikož tržná poranění ve většině případů hodně krvácí.

Předejít vyražení zubů můžeme použitím chráničů zubů. V rugby , během vhazování do mlýna může dojít také ke zhmoždění ušních boltců. Během jejich léčení se objevuje i tzv. květákové ucho, což je specifické zranění pro úpolové a kontaktní sporty. Vzniká silným tupým úderem do ušního boltce, načež dojde k prasknutí chrupavky a silnému otoku. Ucho je v tomto momentu velice bolestivé a a palpačně měkké, neboť je zalité krví. První pomoc spočívá v okamžitém ledování ucha a silné kompresi zabraňující zhoršení otoku, či odsátí krve z ucha injekční stříkačkou a následnou silnou kompresí.

Sportovní poranění hlavy může být způsobeno přímým dopadem na hlavu z důvodu kolize s protihráčem nebo pádem. Tyto otřesy mozku popř. hlavy bývají klasifikovány jako malé nebo mírné, nicméně v profesionálním sportu představují velký problém při jejich opakování, kdy může dojít k degeneraci mozkové tkáně. Ochranu hlavy zabezpečuje helma určená pro tento sport.

Ramena, kolena, kotníky

Odolnost kloubů proti dislokaci je dána relativní hustotou kostní tkáně a limitující svalovou podporou. Míra odolnosti je dána mnoha faktory, které lze ovlivnit (trénovanost, příprava…), a která nelze ovlivnit (věk, pohlaví…). Ramenní kloub dlouhodobě vystaven vyšším nárokům, což se může časem projevit například degenerativními změnami. Na druhé straně existují kontaktní sporty (ragby, hokej, americký fotbal aj.), u kterých je riziko krátkodobého silného impulzu, který vede ke vzniku traumatu ramenního kloubu, vyšší.

Kolena: ruptura vazů, menisky

Kolenní kloub je statisticky na druhém místě četnosti výskytu poranění při sportu. K jeho poškození může dojít při rugby několika způsoby. Velmi často dochází k nepřirozenému vytočení kolena v zátěži (např. při změně směru), nebo po nárazu, v tento moment může docházet k poškození vazů a menisků. Nejčastěji bývají poraněné obě měkké struktury kolenního kloubu tj. vnitřní meniskus a vnitřní postranní vaz z důvodu toho, že nejsou tak pohyblivé jako vnější části kolenního kloubu. Obě zranění se projevují otoky, bolestivostí, koleno může být teplé, nestabilní, výrazně méně pohyblivé doprovázené sníženou svalovou silou.

Mezi další možné projevy poškození menisku patří prudká bolest, pocit prasknutí, lupnutí či „vyskočení“ kolene. Bolest je lokalizována nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny a při chůzi bývá cítit lupání v kolenním kloubu.

Kotníky: podvrtnutí, vazy.

Statisticky jsou úrazy kotníků nejčetnějším zraněním, ke kterým dochází obecně. 

Nejčastěji dochází k vymknutí, či podvrtnutí kotníku. Ve většině případu se jedná o inverzní poranění k němuž dojde při dopadu, či došlapu na vnější hranu nohy čímž se chodidlo stočí směrem dovnitř. Při tomto došlapu může dojít k poškození vazů a nervových vláken v této oblasti z důvodu extrémního napnutí na vnější straně kotníku.

Podle závažnosti poranění je měkká tkáň na vnější straně kotníku natažená, nebo dojde přímo k ruptuře částečné, či úplné. Často bývá přítomný edém, hematom, výrazná bolest.

Léčba

Lehčí poškození vazivových struktur a menisků bývá léčeno klidovým režimem, znehybněním kloubu např. obinadlem, ortézou nebo sádrovou fixací a ledováním. Při podávání léků se využívají nejčastěji nesteroidní antiflogistika, protihematózní preparáty aj.

Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas, který závisí na závažnosti poranění. I po dokončení léčby je vhodné chránit pohyb. struktury např. bandáží.

K rychlejšímu zhojení můžeme nabídnout moderní fyzioterapeutický přístup zaměřený na odstranění komplikací vzniklých ihned po úrazu pomocí kvalitně vedené fyzioterapie, přístrojové lymfodrenáže a aplikace focusované rázové vlny.

Určitému procentu úrazů můžeme předejít např. správným a pravidelným strečinkem svalů, správnou formou tréninku, či pohybové aktivity. Nepřeceňování svých sil s nezbytným časem na regeneraci mezi zátěží, protože i právě vyčerpáním ztrácí tělo koordinační schopnosti a tím zvyšuje pravděpodobnost vzniku úrazu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroje: https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/60/; https://www.sportovni-bandaze.cz/sporty/rugby; https://www.fyzioklinika.cz/lecba/sluzba-fokusovana-razova-vlna;Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Terapeutický postup u sportovní gymnastiky

Přečtěte si o sportovní gymnastce Pavlíně Rampouchové a jak probíhala léčba kolene na FYZIOklinice.

Co trápí vodáky

Jste nadšenými vodáky? V tomto článku si povíme, jaké zásady dodržovat, aby i Vaše tělo bylo příznivcem tohoto pohybu.

Co trápí volejbalisty

V tomto článku si představíme problémy, které nejčastěji trápí volejbalisty, a hlavní rizikové faktory volejbalu.

Stresové zlomeniny u běžčů - vše, co potřebujete vědět

Jak vzniká únavová zlomenina a jaké jsou možnosti rychlé léčby? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Poškození kloubního pouzdra, vazů a šlach nohy při fotbale

Dobrý den,

dnes při fotbalovém zápase, když už jsem byl připraven střílet, mi na poslední chvíli protihráč vložil před balon nohu a došlo ke střetu. Zápas jsem normálně dohrál, ale poté, co jsem přišel domů, noha začala b…

Plastika křížového vazu kolene

Dobrý den,

21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene, ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle…

Artroskopická operace menisku

Dobrý den,

jsem po artroskopické operaci menisku a jeho částečném vyjmutí. Závodně se věnuji thaiboxu, proto se chci zeptat, zda ve sportu mohu dále bez problémů pokračovat nebo mi tak může snáze hrozit poranění dalších s…