Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Rugby do České Republiky přišlo z Anglie, je považován za jeden z nejvíce kontaktních sportů vůbec. Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny jsou to z větší části malá zranění, výjimku tvoří poranění hlavy, kam řadíme i otřesy mozku aj. Časté výskyty zranění v rugby bývají v oblasti hlavy, ramen, rukou, kolen a kotníků.

Hlava a obličej

Poranění obličeje vypadá často mnohem hůře, něž jaké doopravdy je, jelikož tržná poranění ve většině případů hodně krvácí.

Předejít vyražení zubů můžeme použitím chráničů zubů. V rugby , během vhazování do mlýna může dojít také ke zhmoždění ušních boltců. Během jejich léčení se objevuje i tzv. květákové ucho, což je specifické zranění pro úpolové a kontaktní sporty. Vzniká silným tupým úderem do ušního boltce, načež dojde k prasknutí chrupavky a silnému otoku. Ucho je v tomto momentu velice bolestivé a a palpačně měkké, neboť je zalité krví. První pomoc spočívá v okamžitém ledování ucha a silné kompresi zabraňující zhoršení otoku, či odsátí krve z ucha injekční stříkačkou a následnou silnou kompresí.

Sportovní poranění hlavy může být způsobeno přímým dopadem na hlavu z důvodu kolize s protihráčem nebo pádem. Tyto otřesy mozku popř. hlavy bývají klasifikovány jako malé nebo mírné, nicméně v profesionálním sportu představují velký problém při jejich opakování, kdy může dojít k degeneraci mozkové tkáně. Ochranu hlavy zabezpečuje helma určená pro tento sport.

Ramena, kolena, kotníky

Odolnost kloubů proti dislokaci je dána relativní hustotou kostní tkáně a limitující svalovou podporou. Míra odolnosti je dána mnoha faktory, které lze ovlivnit (trénovanost, příprava…), a která nelze ovlivnit (věk, pohlaví…). Ramenní kloub dlouhodobě vystaven vyšším nárokům, což se může časem projevit například degenerativními změnami. Na druhé straně existují kontaktní sporty (ragby, hokej, americký fotbal aj.), u kterých je riziko krátkodobého silného impulzu, který vede ke vzniku traumatu ramenního kloubu, vyšší.

Kolena: ruptura vazů, menisky

Kolenní kloub je statisticky na druhém místě četnosti výskytu poranění při sportu. K jeho poškození může dojít při rugby několika způsoby. Velmi často dochází k nepřirozenému vytočení kolena v zátěži (např. při změně směru), nebo po nárazu, v tento moment může docházet k poškození vazů a menisků. Nejčastěji bývají poraněné obě měkké struktury kolenního kloubu tj. vnitřní meniskus a vnitřní postranní vaz z důvodu toho, že nejsou tak pohyblivé jako vnější části kolenního kloubu. Obě zranění se projevují otoky, bolestivostí, koleno může být teplé, nestabilní, výrazně méně pohyblivé doprovázené sníženou svalovou silou.

Mezi další možné projevy poškození menisku patří prudká bolest, pocit prasknutí, lupnutí či „vyskočení“ kolene. Bolest je lokalizována nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny a při chůzi bývá cítit lupání v kolenním kloubu.

Kotníky: podvrtnutí, vazy.

Statisticky jsou úrazy kotníků nejčetnějším zraněním, ke kterým dochází obecně. 

Nejčastěji dochází k vymknutí, či podvrtnutí kotníku. Ve většině případu se jedná o inverzní poranění k němuž dojde při dopadu, či došlapu na vnější hranu nohy čímž se chodidlo stočí směrem dovnitř. Při tomto došlapu může dojít k poškození vazů a nervových vláken v této oblasti z důvodu extrémního napnutí na vnější straně kotníku.

Podle závažnosti poranění je měkká tkáň na vnější straně kotníku natažená, nebo dojde přímo k ruptuře částečné, či úplné. Často bývá přítomný edém, hematom, výrazná bolest.

Léčba

Lehčí poškození vazivových struktur a menisků bývá léčeno klidovým režimem, znehybněním kloubu např. obinadlem, ortézou nebo sádrovou fixací a ledováním. Při podávání léků se využívají nejčastěji nesteroidní antiflogistika, protihematózní preparáty aj.

Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas, který závisí na závažnosti poranění. I po dokončení léčby je vhodné chránit pohyb. struktury např. bandáží.

K rychlejšímu zhojení můžeme nabídnout moderní fyzioterapeutický přístup zaměřený na odstranění komplikací vzniklých ihned po úrazu pomocí kvalitně vedené fyzioterapie, přístrojové lymfodrenáže a aplikace focusované rázové vlny.

Určitému procentu úrazů můžeme předejít např. správným a pravidelným strečinkem svalů, správnou formou tréninku, či pohybové aktivity. Nepřeceňování svých sil s nezbytným časem na regeneraci mezi zátěží, protože i právě vyčerpáním ztrácí tělo koordinační schopnosti a tím zvyšuje pravděpodobnost vzniku úrazu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroje: https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/60/; https://www.sportovni-bandaze.cz/sporty/rugby; https://www.fyzioklinika.cz/lecba/sluzba-fokusovana-razova-vlna;Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zadní strany stehen

Články, které by vás mohly zajímat

Jak bezpečně sportovat

Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání.

Bolest na přední straně holeně (bérce)

Jaké jsou nejčastější syndromy, jež způsobují tuto bolest? Jak pomůže fyzioterapie a jak vypadá léčba těchto syndromů?

Co trápí bruslaře

V následujícím textu se Vám pokusíme přiblížit, jaké zdravotní obtíže trápí bruslaře, jak vznikají a jak je léčit.

Co trápí tenisty

Máte rádi tenis? Přečtěte si, jaké nejčastější problémy pohybového aparátu trápí tenisty a jak je řešit.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Výron u aktivního hráče fotbalu

Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji.

Dlouhotrvající bolest kotníku

Dobrý den,před rokem jsem asi špatně došlápla, byla jsem na chirurgii , na rentgenovém vyšetření beze změn, byla jsem na ultrazvuku žil dolní končetiny - kde jsem měla zánět tendosynovitis. Bohužel se stav vůbec nelepší, kotník op…

Bursitida Achillovy šlachy

Dobrý den,v říjnu 2011 mě začala trápit levá Achillova šlacha. Nejprve bych chtěl zmínit, že aktivně hraji florball a běhám každý třetí den 5-7 km. Můj problém začal malou bolestí v oblasti Achillovy šlachy. Nejdříve jsem na týden…