Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Dna (nemoc králů)

Dna se řadí mezi metabolické onemocnění způsobené poruchou metabolismu purinů. Projevuje se zvýšením koncentrace kyseliny močové v krvi (u mužů více jak 7 mg/dl a u žen více jak 6 mg/dl) a ukládáním krystalů kyseliny močové (tofů) do kloubů, šlach nebo i ledvin. Je charakterizována náhlou atakou bolesti, zarudnutím, otokem, zvýšeným pocením v oblasti kloubů zejména u palcového kloubu na noze. Nejčastěji zasaženými klouby je kloub palce na noze, hlezno a koleno.

Dnu dělíme na 4 stádia:

1. Fáze

Prvním je asymptomatická hyperurikémie, která nemá žádné příznaky,ale v krvi je zvýšená koncentrace kyseliny močové, začínají se tvořit krystaly (tofy), které se ukládají do kloubů.

2. Fáze

Další je akutní dnavá artritida, která je charakterizována prudkou silnou bolestí, objevuje se hlavně v noci (kolem 3. hodiny ranní). Bývá nejčastěji postižen I. kloub palce na noze. Bolest je doprovázena zvýšenou teplotou, kloub je oteklý zarudlý, je omezená i hybnost v kloubu. Příčiny, které mohou za vznik akutní dny jsou nadměrná konzumace alkoholu, zvýšená konzumace potravin s vysokým obsahem purinů, hladovění, atd. (viz níže). Většinou trvá 10 dní.

3. Fáze

Období mezi jednotlivými dnavými ataky se nazývá interkritické období a trvá u každého různě dlouho.

4. Fáze

Pokud je dna dlouhodobě neléčená, krystaly kyseliny močové se začínají ukládat do kloubů a jejich okolí (měkkých tkání), tento stav se označuje jako chronická tofózní dna. Může docházet k závažnému onemocnění kloubů a měkkých tkání, a tak k zhoršeným životním podmínkám. Tofy v kloubech mohou narušovat přilehlé konce kostí. Nejčastěji se objeví v okolí drobných kloubů na rukou či nohou, v okolí kotníků a kolenních kloubů, nad olecranonem, na ušních boltcích.

Puriny jsou látky, které se v těle přirozeně vyskytují a rozpadají se na kyselinu močovou. Mezi příčiny, které mohou zpomalovat a narušovat metabolismus purinů jsou diuretika, pití velkého množství alkoholu, genetika, snížená funkce štítné žlázy, imunosupresiva - látky potlačující funkci imunitního systému, obezita , psoriáza, hladovění, nadměrná konzumace potravin obsahující větší množství purinů, renální nedostatečnost - narušení funkce ledvin, vysoká hladina cukrů a tuků v krvi, zvýšený krevní tlak.

Co bychom neměli jíst

Z jednou příčin vzniku dny, je nadměrná konzumace potravin. Jedním z několika pravidel, je omezit nadměrnou konzumaci potravin s vysokým obsahem purinů. Mezi potraviny s vysokým obsahem purinů patří maso z mladých zvířat, zvěřina, smažená a grilovaná masa, uzeniny, masové polévky, vnitřnosti, tučné sýry ,sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, celozrnné výrobky, alkohol, potraviny slazené fruktózou.

Ze všech těchto zmíněných potravin je nejhorší na vznik dny a zhoršování příznaků vysoký příjem potravin slazených fruktózou a alkohol. Ostatní v menším množství takovou hrozbou nejsou.

Terapie a prevence

Terapie dny se určuje podle jejího stadia. Při akutní dnavé artritidě se volí nefarmakologická léčba (lokální) a farmakologická. Z nefarmakologické léčby se využívá kryoterapie (aplikace chladu na postiženou část) a klidový režim. Z farmakologické léčby se používají nesteroidní antirevmatika, kolchicin, glukokortikoidy.

V interkritickém období a u chornické tofózní dny se snažíme udržet hladinu kyseliny močové v normě.

Prevence

Musí se dodržovat pitný režim (voda a alkalické minerálky). Vyhnout se slazeným limonádám a alkoholu. Začít s pravidelným pohybem. Mezi vhodné sportovní aktivity patří aerobní cvičení (chůze, chůze po schodech, tanec, jízda na kole, vodní aerobic), plavání, protahování (joga, pilates). Zkoušet i občas chodit na boso. Důležitá je i celková relaxace, aby nevznikl chronický stres a psychosomatické problémy, které mohou za vznik i spousta jiných onemocnění. Udržovat optimální tělesnou hmotnost, jelikož nadváha či obezita může za vznik dny. Mezi potraviny a doplňky stravy, které snižují riziko patří vitamin C, mléčné výrobky. Dále je důležitá i konzumace ovoce jako jsou banány, třešně, hrušky, pomeranče a bobulovité ovoce. Jsou v nich obsažené látky antokyany a bioflavonoidy, které brání vzniku zánětů v těle.
Lidé by měli i užívat léky na snížení hladiny kyseliny močové v krvi. Většinou jde o alopurinol, febuxostat či urikosurika.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie;
Hyperurikemie a dnavá artropatie – diagnostika a léčba.. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2016/03/06.pdf;
American Academy of Family Physicians. American Academy of Family Physicians. 2020. Dostupné z: https://www.aafp.org/afp/1999/0215/p925.html; 
Margit.. Dostupné z: https://www.margit.cz/dna-z-masa-nebo-cukru/;
UPMC Pinnacle.. Dostupné z: https://www.pinnaclehealth.org/wellness-library/blog-and-healthwise/blog-home/post/putting-your-foot-down-on-gout; 
IKEM.. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Co je to "Úplavice cukrová" neboli Cukrovka? A jak se jí dá předcházet nebo na ni vyzrát? (1. část)

Cukrovka je chronické, civilizační onemocnění, jímž trpí stále větší procento světové populace. Více v našem článku.

Problémy při onemocnění cukrovkou

Inzulín, jídlo a pohyb jsou základem úspěšné terapie. Přečtěte si více o terapii a komplikacích, které provádějí tuto nemoc.

Dna aneb ,,Nemoc králů"

Slyšeli jste už o nemoci králů neboli dna? Veškeré potřebné informace se dozvíte v našem článku.

Diabetes – jak na něj vyzrát pohybem?

Správně zvolená zátěž, četnost a intenzita cvičení je základem zdravého pohybu nejen při jakékoliv diagnóze.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Necitlivost nohy - polyneuropatie

Dobrý den,

prosíme o radu. Manželka má necitlivé nohy od prstů ke kolenům. V obou nohách má bolesti a silné pálení. Prsty na nohou a nárty ledové. Silně ji to omezuje v pohybu. Dle lék. zprávy z r. 2016 Diabetes mellitus…

Tříštivá zlomenina hlezna

Dobrý den,

jsem diabetik typu 1 LADA s neuropatií dolních končetin. Před týdnem jsem si na lyžích způsobila tříštivou zlomeninu hlezna Weber B. Prosím o informaci, zda je rázová vlna vhodná pro následnou rehabilitaci. Poč…

Lymfatická masáž a ulcerózní kolitida

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda můžu jít na lymfatickou masáž, když mám ulcerozní kolitidu?

Děkuji.