Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Zdravý spánek

Celkové množství času stráveného spaním je u organismů rozdílné. Víte, že slonům stačí 4 hodiny dřímání denně? Víte, že tygři a lvi spí 15 hodin denně a třeba netopýr spí 19 hodin?
Vzpomenete si, že byste se někdy probudili bez budíku svěží a odpočatí? Pro dobrý spánek je stanoveno v průměru osm hodin pro dospělého. Pokud spíte pravidelně méně než 6 - 7 hodin, narušujete si váš imunitní systém, zvyšujete si riziko onemocnění rakovinou, hrozí, že se u vás rozvine Alzheimerova choroba, hrozí riziko kardiovaskulárních nemocí, může se narušit hladina cukru v krvi a mohou u vás vzniknout psychiatrické poruchy. Navíc, když jste unavení, máte větší chuť na jídlo, takže nedostatek spánku je zaručený recept jak přibrat.

Melatonin

Melatonin je ,,hormon tmy”. Dává zprávu, že je tma a tělo a mozek se dozví o oficiální večerce a dostane příkaz zahájit spánek. Melatonin reguluje načasování spánku, ale na započetí spánku má pramalý vliv. Jakmile už člověk spí, jeho koncentrace se v noci postupně snižuje a když vstoupí sluneční světlo do mozku, přestane se melatonin vylučovat a nastává bdělost.

Spánek a kofein

V okamžiku puzení ke spánku se v mozku hromadí adenosin a zesiluje ,,hlasitost” oblastí mozku vyvolávající spánek. Touha jít spát nastává cca po 12 - 16 hodinách bdělosti. Spánkový signál můžete umlčet kofeinem, který je nejrozšířenějším stimulantem. Konzumace kofeinu ošálí váš mozek. Kofein potírá adenosin v receptorech mozku, takže se budete cítit probuzení, navzdory tomu, že je hladina adenosinu vysoká. Hladina kofeinu dosahuje nejvyššího bodu zhruba po 30 minutách. 5 - 7 hodin trvá systému než se vyloučí 50 procent kofeinu z těla a než zmizí všechen kofein trvá to velmi dlouho.

Spánek v průběhu života

Dítě před narozením stráví naprostou většinu času ve stavu připomínající spánek. Nejzřejmější rozdíl je mezi spánkem kojenců, malých dětí a dospělého. U kojenců a malých dětí je mnoho úseků spánku během dne i noci. Čím je dítě starší, tím jsou úseky spánku delší a stabilnější. U dospělého se projevuje jednolitý spánek. Šestiměsíční kojenec spí zpravidla 14 hodin denně.

Adolescenti mají jiný rytmus než jejich mladší sourozenci. Náctileté dítě může být vzhůru dlouho. Adolescentní mozek odmítá vstávat brzo. Náctiletí potřebují spát déle než dospělí a jsou nastavení tak, aby spali v jinou dobu než jejich rodiče. Mozek dospívajícího dítěte potřebuje více spánku a času, aby dítě mohlo fungovat efektivně bez ospalosti.

V dospělosti se rytmus posune zpátky. Starší lidé spí méně. Čím je člověk starší, tím častěji v noci vstává. Kvůli rozkouskovanosti nemusí být spánek účinný. Pokud ležíte v posteli 8 hodin a všech 8 hodin spíte, máte 100 procentní účinnost. Zdraví lidé mají spánek v průměru o účinnosti 95 procent a za dobrý spánek se považuje 90 procent a více.

Co brání spánku?

Světlo

Umělé večerní a noční světlo potlačuje nárůst melatoninu a klesá pravděpodobnost usnout v rozumnou hodinu. Spánek by měl začít mezi 20 - 22 hodinou, ale umělé osvětlení nás lživě přesvědčí, že noc je stále den. Míra večerního elektrického osvětlení nás zpožďuje cca o 2 - 3 hodiny. Každý z nás před spaním kouká do LED obrazovky notebooků, tabletů, smartphonů a i to má dopad na uvolňování melatoninu, protože oči a mozek zaplavuje negativní modré světlo. Můžete si nainstalovat software, který s přicházejícím večerem snižuje vyzařování modrého LED světla. Více informací o působení modrého světla.

Alkohol

S nástupem podnapilosti alkohol tlumí mozek tak, že člověk přestává být bdělý. Není to ale přirozený spánek. Pod vlivem alkoholu se elektrické vlny podobají spíše anestezii než spánku. Navíc je spánek velmi rozkouskovaný a člověk zažívá nespočet krátkých probuzení. Zároveň lidé, kteří požívají alkohol, se připraví o REM fázi - snová fáze spánku.

Teplota

Noční hladina melatoninu se řídí i poklesem teploty související se západem slunce. Ruce, chodidla a hlava regulují tělesnou teplotu. Těsně před spaním vyzařují teplo, aby se tělo zchladilo. Často nevědomky člověk v noci vystrčí ruce a nohy zpod peřiny, když je příliš vyhřátý. Na spaní by měla být ideální teplota 18,3 st. C, většina z nás má 21 - 22 st. C. Teploty pod 12,5 st. C mohou být škodlivé.

Náměsíčnost

Jedná se o stavy mluvení, oblékání, odejití z místnosti, náměsíčná chůze atd. Tyto stavy pochází z bezesného spánku NREM. Spouštěčem je nečekaný nárůst aktivity nervového systému. Na první pohled se zdá, že je člověk vzhůru a aktivní, ale ze záznamu mozkové aktivity je známo, že mozek spí. Toto náměsíční chování je nejvíce běžné u dětí a lze se s ním setkat i u dospělých. Většina jevů náměsíčnosti není patologická a nevyžaduje zásah lékaře.

Vztah mezi spánkem a úmrtností

Neplatí, že čím déle člověk spí, tím se snižuje riziko úmrtí. Pokud člověk spí extrémně dlouho, může to mít vliv na riziko úmrtnosti. Udává se, že by doba spánku neměla přesáhnout cca 9 hodin. Neplatí to u nemocí, které vyvolávají silnou imunitní reakci. V tomto případě je potřeba delšího spánku. Pro průměrného dospělého je vhodné být 16 hodin bdělý a 8 hodin spát.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Kompenzační aktivity a regenerace

Řadíte se mezi sportovce, nebo naopak trávíte většinu času u počítače? V obou případech je třeba kompenzovat časté aktivity.

Strašák jménem obezita

V tomto článku se dozvíte, co je to obezita, jak vzniká a jak ji léčit.

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Přemýšlíte jaký druh pohybu je pro vás nejvhodnější? Tento článek by vám mohl pomoci.

Priessnitzův odkaz se dočkal významného ocenění

Víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz a jaké léčebné metody vyznával? Principy jeho léčby jsou uznávány dodnes.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.