Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?

Již od prvních krůčků (a v některých případech i dříve) je správný vývoj nohy pozitivně i negativně ovlivněn zvolenou obuví. Na našem trhu dnes můžeme nakoupit výrobky velké škály různých barev, materiálů, designů, ale pro účely tohoto článku budu hodnotit to nejdůležitější – kvalitu a její vliv na zdraví dětské nohy. Velmi vysoké procento bot dostupných v české obchodní síti určených pro děti od 1. roku do školního věku, a vlastně to platí i pro obuv pro mládež i dospělé, vůbec nerespektuje potřeby růstu dětské nohy. V případě obuvi pro mládež a dospělé není často respektován ani anatomický tvar a funkce nohy.

Cena versus kvalita

Naštěstí je dnes možné mezi výrobci najít i takové, kteří se celou svojí produkční filozofií zaměřují právě na výrobu velmi kvalitní dětské obuvi. Výroba těchto firem se slepě nezaměřuje, tak jako např. produkce z Dálného východu, na maximálně nízkou cenu s naprostým ignorováním zásad fyziologie a anatomie nohy v době jejího růstu. Tito výrobci si kladou za cíl „zdravé obouvání“ a velmi vysokou úroveň kvality použitých materiálů.

Jak se zorientovat v kvalitě botiček?

Bohužel, pro laiky to není vůbec lehké. Některé botičky splňují požadavky pro zdravý růst prstů a jejich záprstních kostí, dále pak správné postavení osy patní kosti, postavení drobných kostí nohou a celkové postavení nohy vůči bérci. Ale jak je odlišit od ostatních výrobků, které mohou vašemu dítěti vývoj nohy poškodit?

Jak se pozná zdravotně nezávadná bota?

Při výběru obuvi hledejte mezi botičkami ty s atestem zdravotní nezávadnosti. Boty, které úspěšně prošly certifikačním řízením a odpovídají požadavkům na ortopedickou a hygienickou nezávadnost a bezpečnost při používání, obdrží certifikát zdravotní nezávadnosti od České obuvnické asociace. V prodejně tuto obuv rozpoznáme snadno – je označena visačkou s obrázkem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“.

Nevhodná obuv pro předškoláky
Pro malé děti rozhodně nevolte botičky střihu mokasíny či pantofle. Dítě do předškolního věku by mělo mít jednoznačně botu kotníčkovou se zpevněnou patou a navíc velmi dobře stažitelnou přes nárt a kotník.

Obecná pravidla:

  • Pevnost/pružnost podešve má vliv na odvíjení chodidla.
  • Praktický test kvality bot: pokud vezmete botu do obou rukou za špičku a za patu, měla by se dát snadno ohnout v místě záprstních kloubů (laicky řečeno tam, kde sami nohu ohýbáte). Zároveň by měla být bota snadno ohebná v podélné ose, jako byste ji chtěli zkroutit do spirály. Při chůzi dochází k došlapu nejprve na patu, poté na malíkovou hranu nohy a jako poslední se dotkne země palec. Bota by tedy svou ohebností tuto funkci nohy měla podporovat.
  • Zvolené výrobní materiály by měly být prodyšné.
  • Nejvhodnější jsou tedy textil (např. bačkorky, tenisky apod.) a kůže. Pokud koupíte dítěti botu méně prodyšnou, bude se mu v ní potit noha a hrozí vznik dermatologických obtíží (vznikají plísně, otlaky…)
  • Zvolte vhodný střih boty.
  • Bota by jednoznačně měla mít širokou špičku kvůli dostatečnému prostoru pro prsty a záprstní kosti. Pokud koupíte botičky se zužující se špičkou, bude palec tlačen k ostatním prstům. Tím bude ovlivněn růst kostí prstů a záprstních kostí v ose.
  • Hmotnost boty by měla být co nejnižší.
  • Každá bota by měla mít i podporu klenby nohy.
    Poznáte ji na vnitřní stélce boty jako malý polštářek na straně palce přibližně uprostřed stélky. Obecně by měla být stélka měkká a ze savého materiálu. Optimální je např. bavlna.
  • Praktický test kvality bot: Sáhnete-li dovnitř boty, konkrétně do její špičky, nesmíte cítit jamku v místě záprstních kostí. Prostor pro záprstní kosti by měl být rovný či mírně zvýšený. Vnitřní prostor boty má jednoznačný vliv na vývoj tvaru dětského chodidla.
  • Zpevnění paty je dobré vyhledávat u bot určených pro děti do předškolního věku. Bohužel některé výrobky určené pro letní nošení nemají zpevněnou patu, ačkoli se jedná o malé velikosti bot.
  • Pevný opatek má vliv na postavení os patní kosti.
  • Podpatek by měl být co nejnižší.
    Nejlepší je rovná podrážka.
  • Možnosti upevnění boty na nohu jsou různé.
    Nejvhodnější jsou tkanice, pásky s přezkami či zapínáním na suchý zip. V každém případě volte boty, u nichž je možnost zapínání. Taková bota bude na nožičce dítěte držet pevně, nebude klouzat ani se jinak pohybovat.

POZOR!
Pokud vašemu dítěti chce prodejce změřit nožičku ve vaší náruči či v sedu, je to pro vás varovným signálem, že tento prodejce není dobře zaškolen ve vhodnosti výběru dětské boty, potažmo vhodné velikosti boty.

Měření velikosti chodidla

Jakmile zavítáte do prodejny obuvi, ptejte se nejdříve po měřidle, kterým změříte nožičku dítěte.

Praktická rada: doporučuji změřit nožičku bez ponožky, s maximálním přenesením váhy dítěte na nohu. Můžete tak zkontrolovat, že dítě nekrčí prstíky, a navíc, když nožičku zatíží, tak se chodidlo mírně zvětší a vy pak máte jistotu, že si z prodejny neodnášíte malé botičky.

Měřidla: každá prodejna bude mít měřidlo od jiných výrobců, některá měřidla neměří jen délku nožičky, ale i její šířku. Pokud naměříte dítěti velmi úzkou nožičku s nízkým nártem, je otázkou, zdali seženete i patřičně úzkou botičku v odpovídající délce. Výrobci totiž většinou šijí jednu šíři boty jako univerzální. Pokud máte dítě s úzkou a přesto velmi dlouhou nožičkou, doporučuji kupovat boty, které jsou dobře stažitelné přes nárt. Vhodné jsou např. sandálky se dvěma přezkami na nártech či boty stažitelné na tkanici. Zapínání na suchý zip dítě sice brzy dokáže samo ovládat, nicméně takovéto zapínání nedokáže botičku dotáhnout tak, aby v ní úzká nožička „neplavala“.

Jak přeměřit velikost nožičky doma a jak ověřit správnou velikost vnitřku boty?

Praktická rada: na našem trhu je již několik měsíců volně prodejné měřidlo „Plus 12“. Tímto měřidlem jednoduše změříte nožičku svého dítěte. Měřidlo má výsuvnou část s označením velikostí a cm. Zároveň měří automaticky s tzv. nadměrkem, což je prostor, který by dítě mělo mít ve špičce botičky, aby ani při chůzi nedocházelo ke zraňování prstíků.

Nadměrek počítá také s růstem nožičky do délky. V tomto případě je nadměrek velký 12 mm. Po naměření velikosti nohy vyberete botičku v odpovídající velikosti a toto měřidlo vložíte dovnitř boty. Po vysunutí pohyblivé části směrem do špičky boty můžete sami ověřit, zda velikost boty odpovídá naměřené velikosti, kterou by mělo vaše dítě mít. Manipulace s měřidlem je velice jednoduchá. Doporučuji jej používat při výběru všech botiček pro vaše dítě.

POZOR!
Často se setkávám s radou, že pokud dítě obujete do plné boty (předpokládám, že nevidíte do špičky boty, kolik prostoru před prstíky dítě má) a vložíte mu svůj prst mezi patu a opatek boty, je velikost boty odpovídající. Řekla bych, že toto je hrubá chyba. Vy sice prst do boty vložíte, ale už nevidíte, zda dítě ve špičce prsty krčí (věřte tomu, že je krčit bude), a tak mu s největší pravděpodobností koupíte boty příliš malé.

Jak vybírat přezuvky?

Pokud pro mladší školní dítě volíte jako školní přezutí nazouvací pantofle, dbejte na to, aby měly přes nárt stažitelné dva, nebo nejlépe tři pásky. Optimální je, pokud je pantofel opatřen i páskem kolem kotníku. Pokud pantofel na noze nedrží pevně sám, zvýšuje se aktivita krátkých svalů prstů na straně chodidla, jakoby se prsty snažily botu držet samy. Při dlouhodobém nošení takových bot dochází k funkčnímu zkrácení svalů a tím ke vzniku ortopedických vad, např. tzv. „kladívkové prsty“.

Jak vybírat holínky?

Kapitolou samou o sobě je výběr gumovek (holínek), respektive materiál pro výrobu gumovek. Některé méně kvalitní gumovky nemají vnitřní prostor dostatečně odizolován bavlněnou vrstvou. Při nošení se tedy noha potí a pot není odsáván do výstelky boty. Přes pot se tedy dostává PVC, ze kterého jsou gumovky vyráběny, do těla dítěte. Při výběru holínek tedy podrobně sledujte, zda je holínka po celém svém vnitřním povrchu potažena bavlněnou látkou. Kvalitnější výrobky mají i vnitřní vyjímatelnou bavlněnou vložku jako vnitřní stélku, kterou lze snadno vyndat a vysušit.

Z výše popsaného vyplývá, že bychom při výběru dětské obuvi neměli hledět jen na cenu a atraktivní vzhled, ale zejména na kvalitu střihu a použitých materiálů. Je třeba si uvědomit, že to, co v mládí nevhodnou obuví u svých dětí pokazíme, se v pokročilém věku bude napravovat už jen stěží. Nohy budou vaše děti nosit po celý život, proto bychom se správným výběrem dětské obuvi měli začít již u těch nejmenších.

Další díly

Z Vašich dotazů

Dotaz: Dobrý den, jak moc vadí pokud dítěti koupím dětské botičky „z druhé ruky“? Jsou zvenku i vevnitř v dobrém stavu na první pohled. Riskujeme nějaký potenciální problém, pokud botičky vydesinfikuji k tomu určeným přípravkem? Děkuji.
Marcela N. - Středočeský kraj

Odpověď: Dobrý den, každá botička, byť nošená pouze 2 měsíce, může mít ve stélce tlakový otisk chodidla přechozího „majitele“. Předpokládám, že podrážka je ve 100% stavu a nejeví známky sebemenšího sedření, obzvláště na patě! Pokud nebudete chtít, aby Vaše dítě získávalo případné vady v nášlapu a odrazu po předchozím dítěti, doporučuji koupit do botičky ortopedické či jiné vložky, které stélku vyrovnají. Upozrňuji že maximální jistotu o zdravotní nezávadnosti boty budete mít jen u nové obuvi. Nicméně, chápu a respektuji rozhodnutí koupit kvalitní boty „z druhé ruky“ z finančního důvodu.
Mgr. Iva Bílková

Publikováno: v časopisu Uzlíček, číslo: 4/2007

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Lví chůze

Pro zobrazení klikněte na

Odtažení palce a správné nastavení podélné a příčné klenby nohy

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Články, které by vás mohly zajímat

Hodnocení ploché nohy a náprava

Jak si doma jednoduše otestovat, zda nemáte vy nebo Vaše dítko plochou nohu? Více v našem článku.

Paličkový prst

Co je paličkový prst, jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby? To vše Vám prozradíme v následujícím článku.

Proč si obout přírodu

Objevte sílu chůze naboso! Přirozený způsob, jak posílit tělo, zlepšit vnímání a najít klid v přírodě.

Zdravý vývoj dětské nohy

Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to…

Vbočený palec a bolest paty

Narazil jsem na internetu na Vaše stránky o FYZIOklinice a jsou nejlepší v Praze :-) Moje dotazy se týkají dvou problémů:Zřejmě po nošení úzkých bot se mi před dvěma měsíci na levé noze vytvořil vybočený palec. Můj dotaz se t…

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme.