Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Na samém počátku života, při vývoji plodu v děloze, je kyslík dodáván přes pupeční šňůru. Matka dýchá za dítě. V okamžiku narození dítěte dojde k oddělení od pupeční šňůry a dítě se musí poprvé nadechnout samo. Během života nepřetržitě nadechujeme a vydechujeme. I život se uzavírá posledním dechem. Člověk vydrží bez jídla a bez vody několik dní, ale bez dechu vydržíme sotva pár minut.

Dýchání nosem, nebo ústy?

Dýchat bychom měli nosem. Při vstupu do nozder jsou chloupky, které vychytávají částečky prachu. Když se budeme nadechovat ústy, vzduch neprojde přes filtr, a tak se všechny nečistoty a bakterie dostávají do plic. Zároveň je i průchod nosem dostatečně dlouhý a zatočený, takže se může vzduch, který je studený, ohřát. Čichová plocha signalizuje vůně, pachy a navíc přijímá pránu (životní energii) ze vzduchu. Když se nadechujeme nosem, jsme svěžejší a plnější síly. V případě nadechnutí se ústy je vzduch bez síly, bez chuti a tudíž i bez prány.

Provázanost dechu s držením těla

Existuje řada souvislostí mezi dechem a kosterními svaly. Při práci s dechem musíme myslet na to, že mezi dechovou funkcí a držením těla jsou vzájemné vztahy. Dýchací svaly ovlivňují svaly zabezpečující vzpřímené držení těla a stejně tak to funguje i naopak. Pohyb hlavního nádechového svalu bránice závisí nejen na dechu, ale i na osovém pohybovém aparátu.
Hrudník a pánev jsou propojeny v oblasti bederní páteře, kam se upínají dechové svaly. Pohyb pánve ovlivňuje pohyb hrudního koše a naopak. Na procesu dýchání se podílí také pletenec ramenní. Podle toho, v jaké pozici jsou ramena a paže, lze zvýšit nebo naopak omezit nádech a výdech. I pohyb nohou díky aktivitě bedrokyčelního svalu, který začíná na posledním hrudním a na prvních bederních obratlích, kam se zároveň upíná i centrální šlacha bránice, má vliv na pohyby hrudního koše.

Dýchání a stav mysli

Dech vytváří most mezi tělem a myslí. Pokud se změní stav mysli, změní se i dýchání. Toto platí i naopak. Při každé náladě má dech jiný rytmus. Proces dýchání v těle odpovídá procesu myšlení v mysli. Myšlenky putují myslí a dech plyne tělem.

Rychlejší dýchání je energetizující. Čím je dech pomalejší, tím více vede k relaxaci. Když jsme klidní, tak se zklidnění odráží v pomalém dýchání a pravidelném rytmu dechu. A když jsme naopak rozrušení, tak se dýchání zrychlí a rytmus je nepravidelný. V případě, že se hodně soustředíme, dech instinktivně zadržujeme.
Říká se, že mysl a dech, jsou neustálí společníci. Tam, kde je dech, je i mysl a tam, kde je aktivní mysl, tam je soustředěn i dech. V józe usilujeme o zklidnění mysli a díky tomu se pod kontrolu dostává nádech a výdech.

Způsoby dýchání

U dětí a u mužů převládá brániční dýchání. U žen převládá hrudní dýchání. Je důležité dýchat výhradně nosem a vědomě kontrolovat zvláště výdech. Klidové dýchání s otevřenými ústy je nefyziologické. Ústy dýcháme až při intenzivní pohybové aktivitě. Prodlouženým výdechem se lépe vyprázdní plíce, což vede ke zkvalitnění dýchání. Pokud není výdech dostatečně dlouhý, sníží se dechový objem a zvýší se frekvence dýchání, což je neekonomické.

Prodlouženým výdechem a zádrží dechu po výdechu se obecně snižuje nervosvalová dráždivost, což má zklidňující efekt, a tak tímto způsobem můžeme podpořit svalovou relaxaci. Naopak dlouhé zvýrazněné nádechy a zádrže dechu po nádechu aktivují organismus.
Dýchání levou nosní dírkou zklidňuje a dýchání pravou nosní dírkou aktivuje organismus. Střídavé dýchání nosními dírkami pomáhá k vyvážení organismu, posiluje dýchací systém a pomáhá odstraňovat duševní napětí a nervozitu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - posouvání kožní řasy podél páteře

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Masáž hrudníku ulevující astmatikům

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Články, které by vás mohly zajímat

Iva Bílková: dechové potíže snižují výkonnost i kvalitu života, řešením je respirační fyzioterapie

V tomto článku se dozvíte více informací o respirační fyzioterapii a správném a špatném dýchání.

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.

Zkrácení hrudní fascie

Co jsou fascie a jak se projeví jejich zkrácení na hrudníku? A jak je správně protáhnout? To vše se dozvíte v našem článku.

Respirační fyzioterapie

Jaké jsou metody dechové fyzioterapie a u jakých diagnóz jsem více než nezbytné? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s bránicí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už několik let problémy s bránicí. Svírání a tím způsobované zhoršené dýchání. Dále mám výrůstky na páteři. Je možné, že tyto problémy jsou způsobeny právě tímto problémem? Můžete mi pora…