Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Léčebná tělesná výchova (LTV)

Tento proces terapeutického, tělovýchovného, ale zároveň i psychologicko-pedagogického charakteru tvoří významnou část náplně práce fyzioterapeuta.

Léčebný plán je sestaven na základě vstupního vyšetření a jeho zhodnocení fyzioterapeutem. Léčebná tělesná výchova (LTV) využívá koncepty upravené pohybové aktivity za účelem prevence a znovuobnovení, úpravy nebo zlepšení funkcí organismu u jedinců se změněným stavem především muskuloskeletálního aparátu (svalová nerovnováha, nevhodné pohybové chování, které vede k přetěžování, poúrazové stavy a další), ale ve většině případů jsou zároveň ovlivňovány ve větší či menší míře všechny orgánové soustavy (kardiorespirační systém, nervová soustava, hormonální soustava atd.).

Mezi prvky LTV jsou zahrnuty aktivní (s dopomocí/proti odporu) a pasivní pohyby, respirační fyzioterapie (dechová gymnastika), cvičení s pomůckami a na nářadí nebo kondiční cvičení. Tyto postupy se často kombinují s manuální medicínou (článek Manuální medicína) a fyzikální terapií (elektroléčba, vodoléčba, mechanoterapie a další).

Typy LTV 

Na předpisu poukazu k rehabilitaci od lékaře (takzvaný FT poukaz) je možné najít hned několik typů LTV.

Léčebná tělesná výchova individuální

Jedním druhem je Léčebná tělesná výchova individuální, která v sobě zahrnuje především kondiční metody. Cílem těchto terapií je náprava motorických (pohybových) poruch analytickými metodami. Používají se cvičení na zvýšení rozsahu pohybu a svalové síly, dechová cvičení a další.

Léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě

Druhým typem je Léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě (v FT poukazu lze nalézt LTV na NFP). Metody a koncepty spadající pod toto označení využívají neurofyziologických principů. Jedná se o složitější postupy než u analytických cvičení. Fyzioterapie tohoto typu pracuje se svalovou koaktivací (vzájemná aktivace jednotlivých svalů) v potřebných svalových souhrách. Vychází především z psychomotorického vývoje (Bobath, Vojta, Brunkow, PNF a senzomotorické stimulace).

Léčebná tělesná výchova skupinová

U osob stejně nebo podobně postižených bývá předepisována LTV skupinová. Cvičení pak probíhá na nemocničních pokojích, v tělocvičnách, ale i venku na hřišti nebo v přírodě, jak tomu bývá na lázeňských pobytech.

Léčebná tělesná výchova skupinová v bazénu

Existuje také LTV skupinová v bazénu, kde se pro terapeutické účely využívají přínosy vodního prostředí (nadlehčení těla, působení vody na kožní receptory).

Léčebná tělesná výchova individuální pod dohledem na přístrojích

V případě potřeby se předepisuje i LTV individuální pod dohledem na přístrojích, která zahrnuje cvičení na posilovacích strojích, rotopedu nebo motodlaze.

V současnosti nabízí fyzioterapie nespočet postupů, jak dosáhnout požadovaného výsledku, ať mluvíme o odstranění bolesti, zlepšení držení těla nebo o zvýšení svalové síly a rozsahu pohybu. Pro dosažení nejlepšího možného výsledku, je klíčové důkladné vyšetření, bez kterého je jakéhokoliv cvičení pouhou hrou na náhodu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na Cookies

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Exteroceptivní facilitace

Koncept exteroceptivní facilitace při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí.

Pomozte si od bolesti pohybového aparátu v pohodlí domova

Nabízíme množství cviků, se kterými si můžete pomoci od bolesti sami. Nyní i pod dohledem fyzioterapeuta díky videohovoru.

Pojem „Pražská škola“

Termín Pražská škola označuje přístup ve fyzioterapii, kterým se odlišila fyzioterapie v Československu oproti světu.

Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií

Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Blokáda SI skloubení

Dobrý den,

prosím o radu, kam se obrátit s potížemi pohybového aparátu - blokáda L-S vert., SI skloubení, atd. Nechci hodiny vysedávat na příjmových ambulancích a pak dostat injekci na bolest. Najde se někdo, kdo mě přijm…

Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Dobrý den,

ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratl…

Vbočený palec

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.

Velice děkuji.