Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Keto dieta pro každého

V naší zemi už pravděpodobně neexistuje člověk, který by neslyšel o keto dietě. Spousta lidí je pro ni velmi zapálená, a pokud vám vrtá hlavou proč, máme pro vás jednoduché vysvětlení – celá řada lidí je spokojená.

Jak funguje ketogenní dieta?

Keto dieta vychází ze skutečnosti, že tělu umožňuje vyrábět malé molekuly nazývané ketony, které fungují jako nový zdroj paliva z vašich tukových zásob. Ketony vznikají ve chvíli, kdy přijímáte jen velmi malé množství sacharidů.

Pro dosažení ketózy je nejdůležitější vyhnout se co nejvíce konzumaci sacharidů. Každé tělo reaguje individuálně, ale obecně lze říci, že příjem sacharidů by měl činit maximálně 50 gramů denně, ideálně však do 20 gramů. Platí jednoduchá zásada – čím méně sacharidů, tím snadněji a rychleji se stav ketózy dostaví.

Jak začít s dietou?

Řada lidí se domnívá, že dodržovat keto dietu je možné při omezení sladkých potravin. Není to ale úplně pravda. Sacharidy, ve formě škrobu, se totiž vyskytují také v řadě naprosto základních potravin, které nejsou vůbec sladké. Jedná se například o pečivo, brambory, rýži, těstoviny, kuskus a některé obilniny. Před začátkem diety je tedy vhodné si zjistit, které potraviny je vhodné jíst a jak si hlídat jejich množství.

Jaké potraviny jíst při keto dietě?

Omezení konzumace sacharidů je možné docílit, pokud si sestavíte vhodný keto jídelníček, ve kterém by neměly chybět přírodní tuky (máslo, olivový olej), maso, ryby, vejce a sýry. Pro zeleninu platí dvě jednoduchá pravidla – nejvhodnější je ta, co roste nad zemí a má zelenou barvu. Bez obav a výčitek tak můžete konzumovat všechny druhy salátů, okurky, cukety, brokolici, květák apod.
Kromě toho by měla být potrava zaměřena na vysoký obsah tuku s přiměřeným obsahem bílkovin. Vysoký obsah bílkovin může mít za následek zvýšení cukru v krvi. Obecně lze tedy říci, že denní příjem by se měl skládat z 5% energie ze sacharidů, 15-25% z bílkovin a asi 75% z tuků.

Jaké potraviny jsou zakázané při keto dietě?

Naprosté tabu je samozřejmě konzumace sladkostí a používání klasického cukru. Nevhodná je také, již zmíněná, konzumace potravin obsahující polysacharidy (škrob), které jsme zvyklí používat jako přílohy. Na rozdíl od jiných diet je potřeba omezit také konzumaci ovoce. Ta je v prvních fázích keto diety zcela zakázána. Ačkoliv ovoce obsahuje spousty vitamínu a tělu prospěšných látek, je v něm obsaženo i velké množství sacharidů, díky kterým by se tělo nedostalo do stavu ketózy. Vyhněte se také konzumaci nízkotučných dietních výrobků. Nízký podíl tuku je totiž dosažený pomocí zvýšeného podílu sacharidové složky. Je to tedy přesný opak toho, co by se při keto dietě mělo konzumovat.

Keto dieta snadno a bez počítání

Vzhledem k nízké povolené gramáži přijatých sacharidů vyvstává otázka, jak je možné poskládat jídelníček tak, abychom respektovali hranici 50 nebo dokonce 20 gramů za den. Popravdě, není to snadné. Téměř každá potravina, kterou máme běžně doma, totiž obsahuje určité množství sacharidů a jen stěží spočítáme, kolik jsme jich přijali.
Ideální pro začátek keto diety je vsadit na odborníky a objednat si z Ketomix speciální jídla, která splňují nutriční požadavky na vyváženou, chutnou a přitom nízkosacharidovou stravu. Ketomix nabízí celou řadu jídel, jakými jsou polévky, omelety, palačinky, kaše, tyčinky a dokonce i pečivo, čokolády a „sladkosti“. Můžete jimi nahrazovat některá z jídel anebo si lze objednat celodenní balíčky pro určitý počet týdnů. V tomto případě nemusíte nic řešit ani počítat a máte jistotu, že průběh diety máte pod kontrolu.

Mlsání bez výčitek

Pokud se domníváte, že při keto dietě jste ochuzeni o sladkou tečku k odpolední kávě, jste na omylu. V Ketomix mysleli i na mlsouny. Na jejich eshopu si můžete objednat také čokolády, chutné tyčinky, perníčky nebo třeba keto verzi čokoládové pomazánky či burákového másla.

Autor: Opravdové hubnuti s.r.o.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Co je to "Úplavice cukrová" neboli Cukrovka? A jak se jí dá předcházet nebo na ni vyzrát? (1. část)

Cukrovka je chronické, civilizační onemocnění, jímž trpí stále větší procento světové populace. Více v našem článku.

Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!

Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.

Canisterapie

Canisterapie je druh terapie, při které se využívá kontaktu se psem pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka.

Bolest a fyzioterapie

V tomto článku si povíme pár slov o bolesti a její dělení z pohledu doby trvání a dle lokalizace.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.