Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Prováděním tohoto cviku uvolníte svalové napětí na přední a zevní straně bérce, tím zvýšíte hybnost kotníku a zároveň protáhnete i svaly prstů. Je vhodné tento cvik provádět při bolestech bérce, kotníku, chodidla, patní ostruhy a kolene, nebo jako prevenci přetížení svalů dolní poloviny nohy.
Cíle cvičení
- protažení zevní strany bérce (peroneálních svalů)
- protažení prstů nohy
- zvýšení rozsahu pohybu v kotníku
- prevence vzniku plochonoží
- prevence vzniku patních ostruh
Videonávod
Nejčastější chyby
- noha je opřena shora o prsty
- zadržování dechu
- místo trvalého tahu v protažení se pruží
- spěchá se v pozici, kde se sval protahuje, nedojde k potřebné relaxaci
- o zem se neopírá malíková hrana chodidla
Jak často provádět
- cvičte pravidelně, ideálně každý den, hlavně před a po fyzické aktivitě zatěžující dolní končetiny (dlouhé stání, turistika, běh, bruslení)
Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit. Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.). Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Mohlo by vás zajímat
Související videa
Přenášení váhy ze špiček na paty v podřepu
Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu
Protažení plosky nohy (plantární fascie)
Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Články, které by vás mohly zajímat
Zdravý vývoj dětské nohy
Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.
Péče o chodidla v těhotenství
Během těhotenství je třeba dbát na stimulaci chodidla, aby nevznikla tzv. plochá noha. Více v našem článku.
Vliv blokád drobných kloubů nohy na vznik funkčních poruch pohybového aparátu
I drobné blokády kloubů nohu nás mohou pěkně potrápit. Přečtěte si, proč je důležité dbát na prevenci i jak blokády léčit.
Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?
Jaké boty jsou vhodné a na co si vše dát pozor, při nákupu pro děti? Více se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Posílení svalů klenby nohy
Dobrý den,
syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme.<…
Patní ostruha
Šťastný a zdravý nový rok!
Mám následující problém: v loňském roce mě začala bolet pata na pravé noze, dg na patním hrbolu je horní a dolní ostruha. Absolvovala jsem 5x rázovou vlnu (ne bodovou). Poté mě začala bolet i le…
Léčba patní ostruhy ve FYZIOklinice
Dobrý den.
Prosím o informaci, zda je možné u vás ošetřit/vyléčit „ostruhu patní kosti“? Velikost cca. 8 mm. K dispozici je rentgenový snímek.
Děkuji