Protažení plosky nohy (plantární fascie)
Tento cvik důkladně protáhne chodidlo. Pokud ho budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení lýtkového svalu, vzniku patní ostruhy, vbočeného palce, kladívkových prstů apod. Cvik je vhodné zařadit při léčbě patní ostruhy, vbočeného palce, zvrtnutého kotníku, úrazu bérce a nohy.
Cíle cvičení
- protažení plosky nohy (plantární fascie)
- uvolnění oblasti chodidla
- prevence vzniku plochonoží
- prevence vzniku patních ostruh
Videonávod
Nejčastější chyby
- pata protahované nohy je vytáčena ven
- pata není dostatečně tlačena vpřed
- rotace nebo sešikmení pánve
- pružení místo trvalého tahu v protažení
- špička nemíří přímo vpřed
Jak často provádět
- cvičte pravidelně, ideálně každý den, hlavně před a po fyzické aktivitě zatěžující dolní končetiny (dlouhé stání, turistika, běh, bruslení)
Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit. Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.). Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Mohlo by vás zajímat
Související videa
Senzomotorická stimulace plosek - tříbodová opora
Protažení svalů v chodidle na malíkové i palcové straně
Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka
Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Články, které by vás mohly zajímat
Podologie a podiatrie aneb péče o chodidla
Funkce chodidla může ovlivnit všechny segmenty pohybového aparátu, a proto je nezbytné se o chodidla starat.
Plochá noha
Jaké jsou příčiny ploché nohy a jaké existují stupně plochonoží? Pomůže prevence, fyzioterapie a správné cvičení.
Vliv blokád drobných kloubů nohy na vznik funkčních poruch pohybového aparátu
I drobné blokády kloubů nohu nás mohou pěkně potrápit. Přečtěte si, proč je důležité dbát na prevenci i jak blokády léčit.
Propadlá klenba - anatomie
Noha má dvě hlavní funkce, oporu a lokomoci. Aby byla noha stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Propadlá klenba dětské nohy
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, synovi je 12 let a má zcela propadlou klenbu pohledem (dovnitř). Ortopedka nám doporučila vložky do bot a cvičit doma. Mám, ale dojem, že mu to vůbec nepomáhá.
Je vůbec nějaká šance, ž…
Oteklý vnitřní kotník a plochá noha
Dobrý den,
od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Ve…
Posílení svalů klenby nohy
Dobrý den,
syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme.<…