Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Vbočený palec a jeho léčba

Otázka

Dobrý den,

začíná se mi vbočovat palec a stejně tak i mé dceři. Je mi 36 let, dceři teprve 16 měsíců. Chodit začala na roce a krátce poté jsme zpozorovali, že se ji vbočuje palec a nelepší se to. Ráda bych věděla, kam bychom měli jako první zajít - na podologii, pediatrii, fyzioterapii? Obzvláště u dcery bych ráda věděla, co vše se dá dělat pro to, aby se ji nožička vyvíjela správným směrem.
Předem děkuji za informaci.
 

Odpověď

Dobrý den,

určitě bych Vám doporučila v případě Vaší dcery navštívit pediatra, který po vyšetření s největší pravděpodobností rozhodne o následné rehabilitaci, kde se budete pomocí různých konceptů zaměřovat na znovuobnovení normálního svalového napětí svalů plosky nohy a prstů. Ve vašem případě i v případě dcery bude třeba uvolnit měkké tkáně a mobilizací kostěných struktur nohy a hlezna napomoci svalové relaxaci. Hallux valgus (vbočený palec) je způsoben stažením svalové skupiny svalů plosky na jedné straně a naopak oslabené svalové skupiny plosky na straně druhé - proto dochází k jinému zaúhlení kloubu palce. Rehabilitaci můžete doplnit o fyzikální terapii - např. hydroterapii atd.
Terapie je většinou doplněna i o cviky na plochonoží (píďalka, cvičení na labilních plochách - trampolína, úseče, čočky, BOSU bally atd.), využívají se různé proprioceptivní chodníčky atd. Naším úkolem je naposilovat svaly oslabené a znovu zrelaxovat a nastolit normální svalové napětí svalů v hypertonu (ve vysokém napětí), které zaúhlení započaly.
Dobré je podpořit léčbu kinesiotapem, kdy docílíme úvazem, co nejvíce střední postavení palce. Vhodné jsou i vložky do bot, které zkonzultujete např. na podiatrii.
Základem je návštěva pediatra a posléze fyzioterapeuta. Důležitá je pravidelnost a každodennost cvičení.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky

 

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.