Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

LCA a operace

Otázka

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích. Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za dlouhou dobu od úrazu, více jak po roce, do operace jsem s ním měla veliké problémy, po operaci s ním sportuji a je v pořádku. Má cenu opravit původní vaz do tří dnů? Má to efekt? Nebo jen plastika z patelárního vazu? Jsem ochotná připlatit si za operaci.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nedoporučovala bych operaci vůbec, pokud nejste profesionální sportovec. Zatávám názor raději vycvičit okolní svaly tak, aby funkce kolene byla stabilní.

Pokud budete chtít jít na operaci, pak bych to doporučovala u stejného lékaře, u kterého jste byla po prvním zranění.
Oprava vazu do 3 dní je jen teoretická. Neznám pracoviště u nás, které by toto dělalo. Vaz se nelepí (neexistuje takové biologické lepidlo) a šití vazu se u nás nedělá. Má častý neuspěch v tom, že se šicí "nit" prořízne vazem a tudíž se šev znovu oddělí, tudíž se do této opravy naši lékaři pouštět nechtějí, nebo takového neznám.

Dělá se standartně plastika z patellárního vazu, ale dělá se i plastika z bicepsové šlachy nebo z dárce (zvíře, zemřelý).

Pro první terapii bych doporučila lymfodrenáže pro snížení otoku kolene. Fokusovanou rázovou vlnu na oblast přetrženého vazu (může se sám chytit k okolní tkáni) + radiální rázovou vlnu bych doporučila dát do tenzoru fasciae latae, který bývá v ochranném zvýšeném napětí.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.