Pomůžeme od bolesti
Dnes je zavřeno

Ublížení Vojtovou metodou

Otázka

Dobrý den,

byla jsem na rehabilitaci se svou tříměsíční dcerou. Máme s ní cvičit Vojtovu metodu, protože otáčí hlavičku více na jednu stranu. Prvním cvikem bylo stlačení reflexního bodu mezi žebry. U druhého cviku rehabilitační sestra zalehla mé holčičce hlavičku a tlačila ji na nohu a protilehlou ruku. Bylo to dost šílené, protože mi přišlo, že malá nemůže dýchat a že na ní leží dost velkou vahou. Měla na ni položenou horní část těla. Po cvičení jsem ji našla modřinu na nožičce a dnes je taková divná. Nesměje se a je vidět, že ji něco bolí. Pořád hodně zaklání hlavičku, což předtím nedělala. Je možné, že by ji mohla nějak ublížit?

Odpověď

Dobrý den,

modřina se u dětí dělá, pokud je na ně kladen vyšší tlak - neměl by být. Nicméně poloha, kterou popisujete jako druhou, je relativně běžná, pravděpodobně šlo o reflexní plazení a pokud kolegyně chtěla udržet správnou polohu a celkové nastavení trupu a končetin, je nutné miminko přidržet. Nicméně hlavička má být postavena na čelíčku s lehkým pootočením tak, aby nosní dírka byla volná. Pokud děvčátko plakalo, je zřejmé, že přes vzlyky se hůře dýchá a pokud je volná jedna nosní dírka je o to dýchání těžší.

Snažila bych se cvičení vést v klidnější atmosféře, pokud možno nenásilně a pokud by se malá vzpírala (přeci jen ji nutíte do polohy, kterou miminko nechce a celkem přirozeně se brání), tak bych interval stimulace zkrátila na pár sekund s častějším opakováním na jednu či druhou stranu - dle instrukcí. Prokládala bych cvičení kojením, povídáním si, uklidněním, prostředí i čas bych měnila. Pokud budete cvičit vždy násilně na stejném místě (např. přebalovací pultík), malá si vytvoří vazbu na situaci, za které vždy cvičí a bude ve stresu plakat již jen při přebalování, přestože zrovna nebudete chtít cvičit.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.