Pomůžeme od bolesti
Dnes je zavřeno

Problémy s chůzí u dítěte

Otázka

Dobrý den,

před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec padá a není schopen udržet správnou rovnováhu. Dávám to za vinu těm botičkám. Bez nich je jeho chůze lepší. 
Chtěla jsem se Vás zeptat jestli to může být způsobeno tou vystouplou klenbou, nebo bychom měli navšítit pediatra či neurologa.

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

chyba může být jednak v botech (moc těžké, málo v podrážce ohebné,... zkrátka mozek, který koordinuje celý pohyb, nemá dostatečný počet informací z receptorů v chodidle a ze šlach).
Nebo může být problém v koordinaci chlapce, který nemá dobrou stabilitu bez bot, ale když mu nasadíte "ortézu" v podobě boty na nohu, tak se špatná koordinace ještě zvýrazní.

Pediatr i ortoped či neurolog na chlapci nic moc neuvídí. Pro ortopeda je ještě moc malý, ortopedickou vadu mít nebude. Pro neurologa je chlapec moc zdravý, zabývat se jím nebude, protože nemá dětskou mozkovou obrnu. Pediatr zná více jen orgány a nemoce. Doporučovala bych Vám navštívit fyzioterapeuta, který se specializuje na miminka a malé děti.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.