Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Zvážení plastiky LCA

Otázka

Dobrý den,

moc Vás prosím o radu. Jsem po ASK kolene (genus I.dx, operace) - zprávě moc nerozmím: "Chrupavka pately gr II-III debridement. Dekortikace med.hrany pately a med.kapsulorafie. Laese med.menisku - pomenisectomii parakapsulárně v zadní polovině 1-2 mm zhoršené kvality, chrupavka med.kondylu gr II-III-debridement. LCA výrazně elongován až po ruptuře, nefunkční. Lat.kompartment bez patologie."
Lékař mi doporučuje plastiku LCA.
Chci se proto zeptat, zda je další operace nutná nebo je i nějaká jiná možnost léčby. Celkem hodně rekreačně sportuji (kolo, běh, plavání, lyže, powerjoga). Navíc po tom, co jsem se dočetla, je asi velká pravděpodobnost dalších komplikací a ne vždy vše nejspíše dopadne úplně tak, jak má. Mám 2 děti a nebude jednoduché být tak dlouho "mimo provoz". 

Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

určitě před navrhovanou operací absolvujte intenzivní rehabilitaci, kde se společně s fyzioterapeutem budete snažit co nejefektivněji zapojit tzv. dynamické stabilizátory kolenního kloubu - tedy okolní svaly, které tak z části mohou přebrat funkci poškozeného vazu.
Prakticky to znamená cvičení na neurofyziologickém podkladě, cvičení na balančních plošinách, aplikace kinesiotapů, obecně zatížení kolene v co nejoptimálnějším režimu a postavení kloubu.
Pro konkrétní plán určitě navštivte fyzioterapeuta, který Vám "ušije" cvičení na míru. Teprve poté, kdyby takto Vaše situace nebyla úspěšně řešitelná, je na místě uvažovat o operaci.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.