Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Bolest kolen po operaci menisku a artróza III. stupně

Otázka

Dobrý den,

přítel je rok po operaci, má nadváhu a často si stěžuje, že ho bolí kolena. Na můj popud, aby začal běhat, říká, že ho kolena při běhu moc bolí, i když žádnou další operaci ani vadu nemá a podle lékařů je v pořádku. Jednou ročně má v kolenou vodu, kterou mu pravidelně vytahují. Potřebuji radu, co s ním a jak velkou zátěž může po operaci menisku na kolena vyvíjet? Ma nadváhu 20 kg a proto ho chci donutit ke cvičení, aby se dal tzv. "dohromady". Avšak mám pocit, že se na kolena často vymlouvá, ale nechci být nespravedlivá, nejedná se o má kolena a tak nevím, kdy ho opravdu bolí. Jaká je pravděpodobnost toho, že ten obrovský nátlak na kolena působí nadváha? On to stále dává za vinu meniskům a tomu, že má kolena nemocná. Já si ale myslím, že by mu hodně pomohlo, kdyby zbytečná kila schodil.

Odpověď

Dobrý den,

kolena rok po operaci můžou dostat normálně plnou zátěž. Běh však díky nadváze není určitě dobrým typem zátěže. Ideálně by měl volit zátěž takovou, kde váha bude jinak rozložena či odlehčena - například plavání, pohyb ve vodě, jízda na kole. Pokud rádi chodíte na procházky, zkuste zakoupit trekingové hole a vyzkoušejte nordic walking.
Kolenům se určitě snížením váhy uleví.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.