Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Diabetes a neuropatie

Otázka

Dobrý den,

prosíme o radu. Manželka má necitlivé nohy od prstů ke kolenům. V obou nohách bolesti a silné pálení. Prsty na nohou a nárty ledové. Užívá Metformin-Teva XR 500mg a Diaprel MR. Zprávy z r. 2016 Diabetes mellitus 2.typu, V.s.diab. polyneuropatie. Provedeno CTA tepen břicha pánve a DKK. Konkretní výsledky CTA: tepny DKK: v obou AFC jsou hrubě kalcifikované sklerotické pláty zužující lumen na cca 50%, obě AFP a prox. poloviny AFS bez pozoruhodností, četnější sklerotické změny jsou potom dist. částech AFS, zhruba v polovině jsou 3-4 cm dlouhé úseky hrubě kalcifikovaných plátů s nepravidelnými středně těžkými až těžkými stenozami kolem 70%, objevují se zde také již jemné koleterály, kaudálněji uložené pláty na AFS zužují lumen již méně výrazně. Obě AP bez pozoruhodností, na bércích se dobře plní AF až zevním kotníkům, ATA a ATP potom až do periferie. Silně ji to omezuje v pohybu. Je možná nějaká pomoc z Vaší strany?

Odpověď

Dobrý den,

necitlivost je dána polyneuropatií, což je symptom vycházející z diagnózy diabetu mellitu 2. typu, stejně jako nedostatečné krevní zásobení. V rámci léčby je jednak třeba léčit primární onemocnění - režimová opatření + medikace, popř. aplikace inzulinu. V našem centru aplikujeme na polyneuropatické tkáně fokusovanou rázovou vlnu, která podporuje vznik nových cév a nastartuje metabolické procesy v tkáních. Se zvýšením prokrvení dochází ke zmírnění příznaků.
V první fázi bych doporučila aplikovat fokusovanou rázovou vlnu především do oblasti prstů a nártů nohy.

Aplikaci fokusované rázové vlny je třeba realizovat 1x/7-10 dní. Počet opakování je individuální, ale určitě byste měli počítat s minimálně 5 návštěvami.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.