Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Gangliony

Otázka

Dobrý den,

trpím na gangliony na prstech rukou a někdy v chodidlech. Začaly se objevovat krátce před diagnostikováním neuroboreliózy. Dva roky pobíhání z ordinace do ordinace než se to za krutých neuropatických bolestí podařilo.
Čerstvý ganglion rozmáčknu a rozmasíruju dříve než ztvrdne, ale malé tvrdé jádro téměř vždy zůstává.
Bulky se vyskytují v okolí kloubů a hromadí se. Vysledoval jsem také, že gangliony vznikají méně často při antibiotických kůrách proti pomalé devastaci těla touto spirochetou. Ptám se zda mi časem nebudou bránit v používání rukou? Nesnaží se tělo v ganglionech "uvěznit" nepřátelské patogeny?

Odpověď

Dobrý den,

gangliony se ve většině případů objevují jako následek přetěžování daného (povětšinou zkráceného) svalu. Jedná se o výpotek ve šlaše postiženého svalu či výchlipku z kloubního pouzdra v případě přetížení celého kloubu, která je naplněná mucinózní tekutinou. Vámi popisovaný tvrdý střed ganglion nemá, lze ho proto punktovat a nadbytečnou tekutinu injekčně odsát. 

Domnívám se, že ve Vašem případě se nejedná o gangliony v ortopedickém smyslu a proto by bylo vhodnější, kdybyste se se svým dotazem obrátil spíše na odborníka z oblasti neuroinfekcí.

S pozdravem a přáním krásného dne
tým FYZIOkliniky 

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.