Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Kdo, nebo co je ,,Pět Tibeťanů"?

Pět Tibeťanů je soustava obsahující sérii pěti, neboli „ritů“, tibetských cviků spadající do kategorie v minulosti zakázané literatury týkající se téma alternativní metody léčby. Historikové uvádí, že původ tohoto cvičení pochází od tibetských mnichů, kteří věřili, že sestava těchto pěti cviků má blahodárné účinky a zajišťuje věčné mládí.

Tato prastará sestava 5 cviků, neboli „ritů“, má údajně blahodárné účinky a zajišťuje věčné mládí. Podle historie pochází sestava cviků od tibetských mnichů z kláštera. Pravidelné cvičení slouží ke zlepšení fyzických a duševních schopností. Zejména snižuje zvýšené svalové napětí, zlepšuje pružnost těla, zvyšuje duševní sílu, pomáhá od stresu, zlepšuje dýchání, oběhové funkce, zažívání a normalizuje tvorbu hormonů žláz s vnitřní sekrecí. Z hlediska alternativní medicíny cviky vyvolávají silné čistící účinky, zvyšují pocit energie a mají harmonizační schopnosti.

Energetická centra těla

Cviky navozují klid a celkovou pohodu a podporují správný chod čaker. Tělo má 7 energetických center, kterým se říká čakry. Každá čakra má vztah k nějaké žláze s vnitřní sekrecí, a tím ovlivňuje produkci těch hormonů, které přísluší dané žláze. První, kořenová čakra je spojená s pohlavními žlázami, druhá s nadledvinkami, třetí, „solar plexus“ se slinivkou břišní, čtvrtá, srdeční čakra s brzlíkem, pátá se štítnou žlázou, šestá čakra, „třetí oko“, se váže k hypofýze a sedmá, korunní čakra je spojená s epifýzou. Tato centra přesahují až za hranice fyzického a v jejich energetických polích se otáčejí víry energie. V nemocném těle se tyto víry točí pomaleji nebo se dokonce zastaví, a tím stagnuje i tok naší životní energie. Ke správnému otáčení čaker může pomoci právě tato sestava cviků.

Cvičení

Ideálně provádějte cviky denně, každý cvik minimálně 3× a maximálně 21×. Začínejte na menším počtu opakování a každý týden můžete jedno opakování přidat. Cvičte pomalu a soustředěně. Cviky nejsou na rychlost, ale na výdrž. Cvičení by nemělo být namáhavé, ale spíše uvolněné a relaxační. Při cvičení je důležité sladit pohyb s dechem, který má důležitou roli. Se začátkem provádění cviku se nadechujte a když se vracíte do základní pozice, vydechujte. V každém poloze chvilku setrvejte (kromě prvního cviku). U fyzicky méně aktivních lidí se doporučuje vynechání 4. a 5. cviku. Pokud nebudete některý ze cviků cvičit, je dobré si aspoň představovat, že ho cvičíte. Zpočátku si můžete dělat mezi jednotlivými cviky malou pauzu a postupem času budete cvičit sestavu plynuleji. Po ukončení jedné série všech pěti cviků odpočívejte, dokud se vám nezklidní dech.

Jednotlivé cviky a jejich popis

Videoukázka jednotlivých cviků

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Výsledky cvičení jsou individuální. Je výhodné vytrvat cvičit 2–3 měsíce a vždy je dobré cvičení zkonzultovat s nějakým odborníkem, který vám poradí.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Jógová pozice s předklonem stranou (džánušíršásana)

Pro zobrazení klikněte na

Jógová pozice blaženosti (supta baddha konasana)

Pro zobrazení klikněte na

Úklon v rotaci

Pro zobrazení klikněte na

Pět Tibeťanů - „hora“

Články, které by vás mohly zajímat

Správné posilovací cviky

Mnozí se při cvičení dopouštějí chyb, kdy se dobře myšlený krok mine účinkem a někdy dokonce i uškodí. Jak cvičit správně?

Jak podpořit dětskou imunitu

Dětská imunita je oslabována zejména na podzim. Přečtěte si tipy na potraviny, které ji mohou pomoci zvýšit.

Dechové cvičení v józe

Tato cvičení můžete provádět narozdíl od jiného cvičení kdykoliv a kdekoliv si vzpomenete. Vyzkoušejte následující návody.

Zdravý spánek

Co vše ovlivňuje spánek a jak moc je pro nás důležitý? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Cviky na zkrácené svalstvo

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…