Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Běh a zdravotní problémy po závodu

Běh je jednou z nejvyhledávanějších pohybových aktivit u většiny populace. Není se čemu divit, patří mezi nejdostupnější sporty a lze jej vykonávat téměř kdekoliv. Má navíc mnoho benefitů pro naše zdraví. Běh je zcela přirozený pohyb, kterým lze zvýšit fyzickou zdatnost, procvičit kardiovaskulární systém, spálit tuky, posílit imunitu, zlepšit trávení, spánek, vyplavit endorfiny a mnoho dalších. Abychom docílili všech těchto benefitů, je ale potřeba dodržovat jisté zásady. Mnohdy se rekreační běžci hrnou do maratonů bez adekvátní přípravy a takový běh může mít více škody než užitku.

Jste dostatečně připraveni?

Čím dál tím více se zvyšuje zájem účastnit se různých běžeckých závodů (terénní závody, půlmaraton, maraton, ultramaraton). Často se setkáváme s tím, že řada amatérských běžců není dostatečně připravená na určitý typ běžeckého vytrvalostního závodu (např. maraton) nebo neznají svůj aktuální zdravotní stav. Během závodů mnohdy přeceňují své fyzické schopnosti (např. chtějí mít lepší čas), jejich organismus takovou zátěž nezvládá a většinou u nich pozorujeme během či bezprostředně po závodě dehydrataci, křeče, syndrom z přehřátí, poruchu vědomí, ojediněle dochází až k selhání některých orgánů. 

Lékaři z IKEMU provedli testování 97 dobrovolníků před a po absolvování Pražského maratonu v roce 2019. Přestože testovaní běžci se na závod pravidelně aktivně připravovali a s ničím se neléčili, výsledkem bylo zjištění, že 50 účastníků má neléčenou hypertenzi, 55 běžců má neléčenou poruchu metabolismu tuků, u 10 byl potvrzen abnormální nález na echokardiografickém vyšetření a 27 účastníků potvrdilo kardiovaskulární onemocnění u člena rodiny. Po absolvování závodu byly u 70 % běžců přítomny nálezy, které se hodnotí jako poškození myokardu a 26 běžců mělo příznaky akutního poškození ledvin a to přestože se jednalo o zdánlivě zdravou část populace. Myšlenkou studie bylo ukázat amatérským běžcům, že ne každý může absolvovat takto náročný závod. Lékaře ke studii dovedla zkušenost s pacienty, kteří přecenili své síly a prodělali kolapsový stav nebo museli být dokonce hospitalizování pro život ohrožující stav.

Maraton s sebou nese značná rizika a skutečně není pro každého, proto se jej nesnažte za každou cenu dokončit. A nejedná se pouze o maraton, ale o jakýkoliv větší fyzický výkon.

Zdravotní problémy po běhu

Pokud běžec není adekvátně připraven, může docházet k akutním či chronickým zdravotním problémům. Řadíme sem bolesti a namožení svalů, natažení a natržení svalů, svalové křeče, píchání v boku, nevolnost, dehydratace, hypoglykémie, distorze hlezna a další. Chronické zdravotní problémy často vznikají z dlouhodobého přetěžování dané tkáně. Příčinami může být špatná technika běhu, nevhodná obuv, plochá noha, nestabilní hlezenní kloub, svalová dysbalance a další. Řadíme sem bolest Achillovy šlachy, zánět okostice, běžecké a skokanské koleno, poškození menisku, bolesti v tříslech, únavové zlomeniny nebo jiné. Abychom předešli zmíněným obtížím, je potřeba správně a dostatečně trénovat a především znát svůj zdravotní stav

Běžecký trénink

1. Zahřátí:

  • lehký běh nízké intenzity, klusání (50-60 % tepové frekvence) nebo rychlejší chůze
  • trvání 5 - 10 minut
  • jedna vrstva oblečení navíc

2. Dynamický strečink na místě

  • po doběhu vytřepat velké svalové skupiny než se začneme protahovat

3. Běžecká abeceda

4. Samotný běh

5. Relaxace a strečink po běhání

6. Kompenzační cvičení

7. Regenerace

Jak se připravit na běžecký závod se dočtete v tomto článku: Příprava na běžecký závod. Na tomto odkazu se dozvíte jak se správně protáhnout před během i po doběhu. A pokud Vás zajímá, jak nejlépe kompenzovat jednostrannou zátěž, mrkněte na naše návody na cvičení: Kompenzační cvičení.

Jak Vám může pomoci fyzioterapeut

V případě, že pociťujete nějaké bolesti, řešte je včas. Poměrně často se stává, že v týdnu před závodem, kdy si jdete pouze ověřit formu na nadcházející závod, dojde k svalovému či jinému poranění. A často se ptáte, proč zrovna teď? Přestože by tělo v tuto chvíli mělo být ve špičkové formě, je zároveň nejzranitelnější, protože fyzická příprava a psychické napětí spojené s hormonálními změnami si vyberou svoje. Ignorování bolesti a víra, že „to se rozhýbe“, může mít dalekosáhlé důsledky. Bolest je totiž varovný signál, který nás upozorňuje na problémy. Naše pohybové chování se poté mění tak, že se sice sníží bolest v daném místě, ale celkově už organismus nepracuje ekonomicky, což znamená, že dochází k přetěžování jiných částí těla a urychluje se degenerativní proces tkání (stárnutí organismu a s ním spojené změny) nebo může dojít přímo k traumatickému poranění oblasti, která nahrazuje funkci primárně poraněného místa.

Každý sportovec by měl čas od času konzultovat svůj zdravotní stav s fyzioterapeutem. Ten je schopen odhalit, zda provádění určité činnosti nevede k nějakým zásadnějším odchylkám v pohybovém systému. Zároveň je možné využít účinků Rázové vlny a Hloubkové vibrační masáže v rámci regenerace, ale i přípravy na závod, kdy ošetří svaly, aby se nacházely v ideálním svalovém napětí.

Návody na cvičení:

Další články o běhu:

Bolesti a zranění při běhu:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; zdroj 1

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pěnový válec Training Foam Roller - masáž lýtek

Pro zobrazení klikněte na

Běžecká abeceda - Skipping – zdvihání kolen

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Články, které by vás mohly zajímat

Zdravotní rizika spojené s šermem

V tomto článku se budeme věnovat zejména šermu sportovnímu a historickému a zdravotním rizikům, která přináší.

Jak správně běhat a proč využít taping při běhu?

Jak má vypadat správné držení těla? A kdy je vhodné použít při běhu tape? To vše se dozvíte v našem článku.

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny. Více v našem článku.

Bolest na přední straně holeně (bérce)

Jaké jsou nejčastější syndromy, jež způsobují tuto bolest? Jak pomůže fyzioterapie a jak vypadá léčba těchto syndromů?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Běh po operaci kotníku

Dobrý den,jsem po komplikované zlomenině kotníku a nyní se nabízí pouze operativní řešení. Chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné s umělým kloubem například běhat?Děkuji za odpověď. 

Meniskus

Dobrý den,magnetickou rezonancí mi bylo zjištěno natržení menisku a byla mi doporučena artroskopická operace - sešití. Bohužel v současné době jsou veškeré operace odloženy a tak hledám i jiné možnosti. Jsem celkem aktivní sportov…

Výron u aktivního hráče fotbalu

Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji.