Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity

Fyzioterapie nabízí těhotným ženám širokou škálu výhod a je klíčovým prvkem podpory zdravého těhotenství, zaměřuje na celkové zdraví těhotných žen a pomáhá jim lépe zvládat fyzické a emoční výzvy, které těhotenství přináší.

K čemu je dobrá fyzioterapie v průběhu těhotenství?

Fyzioterapeutické cvičení pomáhá udržovat správné držení těla, zlepšuje stabilitu a sílu páteře a břišních svalů, čímž snižuje bolesti zad a pomáhá uvolnit napětí v klíčových svalových skupinách. Dále posiluje pánevní dno, čímž může předcházet močové a střevní inkontinenci, ale i chrání před vznikem bolestí v oblasti spony stydké a křížokyčelních kloubů a zároveň pomáhá podpírat rostoucí dělohu s plodem tak, aby nedocházelo k  uvolnění poševní stěny, tlaku na žilní systém v pánvi, který vede krev z dolních končetin. Předchází tak vzniku křečových žil a má i pozitivní vliv na psychickou pohodu maminky a tím i miminka.  Fyzioterapeutické cvičení také podporuje lepší spánek.

Na co se fyzioterapeut zaměřuje?

Fyzioterapeut pomáhá identifikovat oblasti potenciálního svalového, šlachového nebo kloubního napětí, rizika vzniku blokád páteře a žeber, čímž předchází vzniku případných bolestí hrudníku, páteře a pánve, které by mohly mít vliv na nepohodlí maminky jak v průběhu těhotenství, tak po porodu. Fyzioterapeut vytváří cvičební plán, který je přizpůsoben stavu těhotenství, fyzické kondici a potřebám nastávající maminky. Terapeut také poskytuje poradenství ohledně vhodného cvičení, správného držení těla a ergonomie v každodenním životě, ale doporučí i vhodnou manipulaci s miminkem tak, aby maminka po porodu neměla například bolesti zad.

Jaké cvičení se provádí a proč?

Ve fyzioterapii pro těhotné ženy se často používají cvičení zaměřená na posílení hlubokého stabilizačního systému a na posílení pánevního dna. Důraz je kladen také na cvičení pro udržení flexibility a mobility, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné těhotenské obtíže, jako jsou bolesti zad, pánevní nestabilita nebo otoky dolních končetin. Maminky v době těhotenství mohou trpět také na brnění končetin, kterým fyzioterapeutické cvičení může předcházet, nebo je vyřešit.  

Tip: vybírat můžete také ze skupinových lekcí, více informací naleznete ve článku: Zdravé těhotenství v pohybu 3. část: Jakou skupinovou lekci zvolit?

Jak často a proč chodit na fyzioterapii?

Ideální frekvence návštěv fyzioterapeuta závisí na individuálních potřebách každé těhotné ženy. Fyzioterapie slouží jako prevence vzniku potíží spojených s hormonálními změnami v těle maminky nebo jako řešení již nastalých potíží. V prvním trimestru se často doporučuje návštěva fyzioterapeuta pro posouzení stavu a vytvoření cvičebního plánu. V dalších trimestrech může být vhodné navštěvovat fyzioterapii pravidelně, například jednou týdně nebo dle doporučení fyzioterapeuta po dohodě s nastávající maminkou.

Jak se fyzioterapie liší v jednotlivých trimestrech?

Ve fyzioterapii se přizpůsobuje cvičební program v závislosti na fázi těhotenství. V prvním trimestru je kladen důraz na udržení stability a prevenci komplikací, zatímco v pozdějších trimestrech se zaměřuje na posílení a udržení flexibility pro přípravu na porod a období po něm.

Tip: Ve třetím trimestru je také dobré zvážit v rámci fyzioterapie mobilizaci kostrče, více informací se dozvíte ve článku: Fyzioterapie pro těhotné ženy - 2. část: Mobilizace kostrče jako příprava na bezproblémový porod.

Máte o fyzioterapii zájem?

Fyzioterapie pro těhotné ženy je skvělým způsobem, jak podpořit zdraví a pohodu během gravidity. S profesionálním vedením fyzioterapeuta mohou budoucí maminky prožít své těhotenství s větším komfortem a sebedůvěrou, být fit jak v době těhotenství, tak i získat kondici a informace k manipulaci s miminkem nebo cvičením pro sebe pro období po porodu. Pro fyzioterapeutické služby neexistují žádné kontraindikace, fyzioterapeut vede vždy každou terapii 100% na míru potřebám každé těhotné klientky. Proto neváhejte a udělejte již nyní něco navíc pro zdraví sebe i vašeho rychle rostoucího miminka.

 

Možno absolvovat u terapeutů Cena za 1 terapii
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT
Objednat
od 1872 Kč do 2340 Kč Objednat
Mgr. Tereza Dvořáková
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Karolina Rathová
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Vojtěch Bečka
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Barbora Mátlová
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
ThDr. Bc. Libuše Šťastná
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Alla Yukhymenko
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Fyzioterapeut
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Oksana Sarabyn
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Martina Ulčová, DiS.
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Oksana Voron
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat

Koupit na e-shopu  

 

Chcete pro sebe udělat v rámci fyzioterapie ještě více? Zvažte možnost provedení mobilizace kostrče. Více informací se dočtete v následujícím článku: Fyzioterapie pro těhotné ženy - 2. část: Mobilizace kostrče jako příprava na bezproblémový porod

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Články, které by vás mohly zajímat

Péče o chodidla v těhotenství

Během těhotenství je třeba dbát na stimulaci chodidla, aby nevznikla tzv. plochá noha. Více v našem článku.

Jaký přístup k porodu vybrat

Vyprávění Ivy Bílkové o její vlastní zkušenosti s porody doma, v klasické porodnici i v porodnici s alternativním přístupem.

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.

Fyziologické změny v těhotenství

Během těhotenství dochází ke spoustě fyziologických změn. Jak může pomoci fyzioterapie se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…

Fyzioterapie v těhotenství

Dobrý den,jsem v 17. týdnu těhotenství a trpím bolestmi zad a "zadku", při sezení, zvedání atd. Moje praktická doktorka by mi vystavila FT poukaz na fyzioterapii, ale mám zjistit, jestli mě můžete přijmout a pomoci, když jsem těho…

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…