Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Časté otázky a mýty o kojení: rozbor běžných otázek a mýtů spojených s kojením

Kojení je jednou z nejdůležitějších součástí mateřství, ale často je obestřeno různými otázkami a mýty, které mohou matky znejistit a odradit je od kojení. V tomto článku se podíváme na některé z nejběžnějších otázek a mýtů spojených s kojením a poskytneme odpovědi založené na vědeckých poznatcích.

Kojení způsobuje bolestivé a poškozené bradavky?

I když mohou být bradavky na začátku období kojení citlivé, bolestivé nebo podrážděné, u většiny žen si bradavky postupně na kojení zvyknou. Správná technika kojení a správná poloha dítěte mohou minimalizovat bolest a riziko poškození bradavek. Důležité je, aby maminka dobře nastimulovala tvářičku miminka (hledací reflex) a miminko díky tomu spávně nastavilo obličej, dobře otevřelo pusinku a nasáhlo do ní i část dvorce (okolí bradavky) tak, aby tah, které dítě způsobuje netraumatizoval jen bradavku, ale aby se síla tahu rozložila i na dvorec a tím bránila poškození bradavky.

Časté kojení (kdykoli si miminko řekne) obzvlášť u prvorodičky může způsobit citlivost bradavek, ale nemělo by dojít k jejím výrazným poškozením, které by bránilo fyzicky kojit. Maminka může mezi kojením používat mastičky či obklady na podporu hojení a  uklidnění tkáně bradavek, které je volně prodejné v lékárně.

Tip: Více informací naleznete ve článku: Zvládání bolestivých bradavek a mastitidy: Tipy a triky, jak zvládat bolestivé bradavky a prevenci a léčbu mastitidy.

Pravidelné kojení vede ke snížení citlivosti bradavky, jejím změnám tvaru a pevnosti tkáně, kojení pak již není bolestivé a maminka nemá potíže při kojení.

Nemám dostatek mléka?

Většina žen produkuje dostatek mléka pro své dítě pokud kojí na požádání a dostatečně často. Na požádání znamená, že maminka může reagovat i na neklid miminka, je vzhůru, mne si ručičky kolem úst, zvukovými projevy dává najevo, že není zcela spokojené. Jinými slovy, maminka nemusí čekat na pláč z hladu nebo časový interval. Obzvlášť prvorodičky nebo maminky v prvních dnech po porodu by měly miminko přikládat k prsu velmi často, aby dráždění, pokusy o sání z bradavek stimulovalo produkci mléka. Maminka, která vyslyší každé kňourknutí miminka  a zareaguje na něj přiložením miminka k prsu se rozkojí rychleji, než maminka, která se drží doporučených časových intervalů.

Důležité je také, aby maminka udržovala dostatečnou hydrataci, tedy pila alespoň 3-5l vody denně (nesycené nesladké nápoje, polévky, tekutá strava v podobě přesnídávek apod.) Důraz by měla klást i na kvalitní stravu, příjem zdravých potravin s vyšším obsahem bílkovin, vitamínů a minerálů (především vápníku).

Dítě, které se kojí, musí mít přesný a pravidelný rozvrh krmení?

Zde jsou dva úhly pohledu. Jedním z doporučených přístupů je kojení na požádání (kdykoli miminko dá najevo buď zvukem, nebo vnímavá maminka vidí z pohybů miminka, že by mělo chuť se napít), jelikož děti mají v různých časech různé potřeby, ať jen žízeň, nebo hlad, nebo jen chuť na něco dobrého :-). Důležité je, aby maminka reagovala na signály svého dítěte a kojila ho. Takovýto přístup bude významně podporovat tvorbu mléka, čím větší je poptávka, tím větší je nabídka (v tomto případě produkce dalšího mléka).

Z druhého úhlu pohledu je třeba zmínit, že kvalita mléka se v prsu každé maminky mění. tzv. přední mléko obsahuje více vody, zatímco tzv. zadní mléko je více husté a vody obsahuje méně. Tedy mimiko, které je často kojené a nevydrží u sání déle než 5min, pije v principu jen mléko bohaté na vodu a chudší na pevné části “stavy”. Takové miminko je zase brzy hladové a říká si o další krmení. Často a krátce krmené miminko bývá i štíhlejší, protože nesní tolik bílkovin, tuků atd., které jsou v zadním mléku.

Tip: Více informací naleznete ve článku: Optimální frekvence a délka kojení: Jak najít rovnováhu pro zdravý vývoj dítěte?

Kojení není dostatečně výživné, proto se mají děti od cca 4. měsíců přikrmovat?

Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny pro zdravý růst a vývoj dítěte v prvních šesti měsících života. Navíc poskytuje imunitní ochranu od maminky. Příkrm před 6. měsícem není, nebo nemusí být vhodný u každého miminka, neboť tenké střevo postupně dozrává a postupně nepouští různé látky ze střeva do krevního oběhu.

Může se tedy stát, že miminko, které dostane potravinu před 6. měsícem a jeho vnitřní střevní stěna (endotel) nebude ještě dostatečně “silná / zralá” může pustit látku do krevního oběhu, která by se tam normálně v pozdějším věku nedostala a může tak maminka nevědomky způsobit, že miminku vytvoří potravinovou alergii.

Kojení je nevhodné po určitém věku dítěte?

Kojení má pro dítě i matku mnoho výhod a je doporučováno až do věku minimálně 2 let podle doporučení WHO (World Hospital Organization).

Délka kojení je individuální volbou maminky a dítěte. Jednak má pro dítě i ve vyšším věku význam výživový. Látky, které obsahuje mateřské mléko jsou v dokonalém vyrovnaném složení, co se týče výživy i energetického příjmu. Pro děti v místech, kde je menší možnost získat potravinu (např. Afrika), je kojení nutné k přežití i ve věku např. 5 let. Zároveň v našich podmínkách je kojení v pozdějším batolecím věku spíš upevněním psychické vazby maminka - dítěte a upevnění psychického vnímání jistot dítětem, což má vliv pro jeho zdravé sebeprosazení a sebevědomí. Dítěti ale od cca 9. měsíců energeticky mateřské mléko nemusí stačit, tedy od 9 měsíců by děti v našich podmínkám měly dostávat příkrm a postupně by měly být převedeny na pevnou stravu s ohledem na nutriční (výživové) požadavky pro batolecí věk.

Tip: Více informací naleznete ve článku: Ukončení kojení: Kdy je čas zvážit tento krok?

Matky s menšími prsy mají problém s produkci mléka?

Velikost prsou nemá vliv na produkci mléka. Produkce mléka je závislá na hormonálních signálech a stimulaci bradavek při přikládání miminka k prsu (viz výše), nikoli na velikosti prsou.

Kojení je vyčerpávající a matky potřebují odpočinek od kojení?

Kojení může být energeticky náročné, ale většina maminek najde způsoby, jak si odpočinout. Rozhodně využívejte čas pro sebe v momentě, kdy miminko spí. Osvědčí se Vám, když necháte například miminko spát na balkoně v kočárku, nebo v pokojíčku vedle, zatímco Vy se též dáte chvilku spánku, nebo odpočinku s příjemnou knížkou. Nabrání sil využijete poté při užívání si společného času s dítětem během kojení, hře, procházkách atd. Maminky, které mají pocit, že v době, kdy dítě spí ony musí uvařit a uklidit nemají dostatek odpočinku. Věřte, že vařit nebo vysávat se dá i s dítětem např. v šátku, nebo v blízkosti v lehátku.

Podpora a pomoc od partnera, babiček a přátel může být také velice důležitá pro zajištění odpočinku maminky. Spokojená, klidná maminka = spokojené klidné miminko.  

Je důležité vyvracet mýty a poskytovat maminkám důvěru a podporu ve významném rozhodnutí kojit své děti. Další článek o kojení, který by Vás mohl zajímat: Důležitost podpory kojení veřejností.

 

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Důležitost podpory kojení veřejností

Je důležité, aby kojení bylo podporováno veřejností, aby se matkám poskytovalo bezpečné a příznivé prostředí pro kojení.

Optimální frekvence a délka kojení: Jak najít rovnováhu pro zdravý vývoj dítěte?

V tomto článku se podíváme blíže na různé pohledy frekvence kojení včetně jejich výhod a nevýhod.

Bojkot kojení: Co způsobuje odmítnutí mateřského mléka a jak s ním zacházet?

Občas dochází k situaci, kdy dítě odmítá kojení, což může mít různé příčiny a vyžaduje to pozornost a péči maminky.

Techniky kojení pro novopečené maminky: Průvodce různými polohami a technikami pro zajištění pohodlného a efektivního kojení

Správná poloha maminky a dítěte při kojení může být klíčem k pohodlnému a úspěšnému kojení.