Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Úvod do psychomotorického vývoje dítěte

Ke zpracování tématu o psychomotorickém vývoji mě inspirovaly maminky, které jsem slýchávala na dětských hřištích. Jedna byla hrdá na to, že její miminko již sedí, ačkoli je mu teprve 5 měsíců. Jiná zase hlásila, že svému osmiměsíčnímu synkovi koupila chodítko a třetí maminka jen smutně sledovala rozhovor zpovzdálí a hlavou se jí honily myšlenky, zda-li není to její dítě opožděné, když se v 7 měsících „jen“ přetáčí a plazí a navíc její vlastní maminka jí tvrdí, že ona byla již v roce bez plen.

Na děti nespěchejte

Každá jste určitě zaslechla podobný rozhovor maminek či se ho dokonce zúčastnila. Možná jste se cítily podobně, když jste slyšely chvalozpěv na cizí dítě. Ráda bych ale vše uvedla na správnou míru a budu velice ráda, pokud budete vést děti v souladu s jejich psychomotorickým vývojem (vysvětlení pojmu najdete níže). V opačném případě se sice budete mít čím chlubit, nicméně uspěchání vývoje vašeho dítěte jeho zdraví neprospěje.

Co je to skolióza?
Skolióza jsou nevratné změny postavení obratlů, při nichž dochází k pozorovatelnému zakřivení páteře do písmene „C“ či „S“. Ramena nejsou stejně vysoká a pánev bývá zešikmená. Výraznější skolióza se může projevit například sešlapáním podrážek na vnější straně boty. Více čtěte v našem článku o dětské skolióze.

Jak zraje centrální nervový systém?

Centrální nervový systém (CNS) se skládá z mozkové kůry, podkorových center, prodloužené míchy a míchy. CNS nově narozeného dítěte je tzv. nezralý a postupně se vyvíjí do věku asi šesti let. Jednotlivé části CNS dozrávají postupně a zhruba lze říci, že motorika dozrává od míchy (v páteři) směrem k mozkové kúře (v lebce). 

Novorozenec v období prvního měsíce prakticky pouze leží a jeho pohyby jsou závislé na míšních reflexech, vegetativním nervovém systému (řídí např. činnost trávicího systému) a popřípadě řízení z prodloužené míchy (zajišťuje např. dýchání a srdeční činnost).

Vývoj hrubé motoriky

Přibližně 4. rokem věku dítěte končí zrání CNS v hrubé motorice (hrubá motorika je např. lezení po čtyřech, chůze, apod.). Zralost CNS můžete testovat i sami. Tříleté dítě by mělo zvládat například stoj na jedné noze po dobu 3 sekund nebo by mělo umět zvednout ruku nad hlavu tak, aby byla paže plně natažena podél hlavy.

Vývoj jemné motoriky

Do 6. roku věku dítěte končí zrání CNS v jemné motorice (do jemné motoriky řadíme např. šikovnost ruky nebo jemné pohyby obličejových svalů). Dítě by již samo mělo zvládnout úchop předmětů bez naší pomoci. Proto i nástup do školy je spojen s dozráním CNS, neboť dítě se bude učit psát. Dozrávání jemné i hrubé motoriky je geneticky předprogramováno.

První zvedání hlavičky

Zhruba od 2. měsíce věku, v závislosti na dozrávání CNS, dítě začíná zvedat hlavičku v leže na břiše, aby rozšířilo své zorné pole. Vleže na zádech, díky motivaci dosáhnout na hračku, se dítě otáčí atd. V principu lze tedy říci, že bez volné motivace (touha dítěte něčeho dosáhnout) by zákonitě nebyl postup ve vývoji pohybu. Odtud je tedy odvozen medicínský termín „psychomotorický vývoj“.

Nucení k předčasnému sezení dětem škodí!

Byla bych ráda, kdyby všechny maminky respektovaly geneticky naprogramovaný psychomotorický vývoj a neuspěchávaly vývoj svého miminka, neboť kosterní systém je v prvních letech života velmi měkký, chrupavčitý a velice snadno dojde k jeho strukturálnímu poškození. Jedním příkladem za vše může být skutečnost, že u dětí předčasně pasivně rodiči posazovaných dochází velmi rychle k anatomickým změnám na obratlích, z čehož vyplývá nebezpečí vzniku strukturální skoliózy, nehledě na to, že i orgány uvnitř hrudníku a bříška jsou neadekvátně stlačovány váhou hlavičky a horní polovinou trupu.

Odhalte počínající odchylky ve vývoji

Správný směr psychomotorického vývoje dítěte lze otestovat třemi způsoby:

1) Test hodnocením úrovně vzpřimování neboli tzv. posturální aktivity. Odborník, ale i maminky, mohou pozorovat co miminko umí. Zda se otáčí, uchopuje hračku, nese si ji do úst, prohlíží si ji a přechytává z ručičky do ručičky. V tomto případě se hodnotí tzv. kvantita i kvalita pohybu. Na každý týden či měsíc, který již miminko svým věkem dovršilo, připadají určité dovednosti, které by mělo zvládat.

2) Dalším testem je hodnocení tzv. posturální reaktibility, kterou lze otestovat sedmi polohovými reakcemi. V závislosti na změně polohy dítě reaguje pohybovou odpovědí. Nejznámějším testem mezi maminkami je pomalé vytažení miminka z lehu na zádech za ručičky do polosedu. Při tomto testu se hodnotí, zda a jak se miminko přitahuje a „posazuje“. Tyto testy provádí nejčastěji dětský neurolog. Ovšem i pediatr by je měl znát, aby dokázal včas ohodnotit nesprávný vývoj dítěte.

3) Do uceleného hodnocení patří otestování tzv. primitivních (novorozeneckých) reflexů. Jedná se o reflexy řízené míchou. Tyto reflexy s věkem nikdy nemizí. Pouze v závislosti na dozrávání vyšších stupňů CNS jsou tyto reflexy „překryty“, a tudíž utlumeny, a nelze je v pozdějším období u zdravě se vyvíjejícího miminka vyvolat. Tyto reflexy lze pozorovat pouze v případě, že dojde k poškození řízení CNS, např. po mozkové mrtvici u dospělého člověka, infekčních nemocí CNS u dětí apod.

Ukázka vyšetření miminka:

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

 

Závěrem

Byla bych ráda, kdyby více maminek bylo schopno alespoň trochu ohodnotit psychomotorický vývoj svého dítěte, a v případě nutnosti by včas upozornily pediatra na případné odchylky.

V následujících dílech se podrobně zabývám konkrétním vývojem psychomotorického vývoje dětí dle jednotlivých fází jejich života.

Tento úvodní článek bych ráda zakončila výrokem velmi uznávaného, bohužel již zesnulého, odborníka, Doc. MUDr. Václava Vojty: „Maminky bývají těmi nejlepšími diagnostiky svého dítěte. Právě ony pozorují své miminko a tráví s ním velkou část svého času. Postřehy jejich pozorování jsou proto pro odborného lékaře tím nejlepším vstupem pro odhalení případných problémů.“

Další díl

Psychomotorický vývoj dítěte – 0. až 2. měsíc

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Psychomotorický vývoj dítěte – 0. až 2. měsíc

Jaké kontroly se provádí u novorozenců a jak testujeme reflexy miminek? Více v našem článku.

Psychomotorický vývoj dítěte – 13. až 18. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 13. až 18. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Psychomotorický vývoj dítěte – 5. až 6. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 5. až 6. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Nošení dětí na těle - šátek, baby-vak nebo krosničku?

Existuje několik způsobů, jak své dítě můžete nosit. V tomto článku se dozvíte pozitiva i negativa jednotlivých úvazů.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme. 

Miminko nezvedá hlavičku

Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…

Fyzioterapie miminek

Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. Mám 10. měsíčního syna a asi 2 měsíce se plazí (symetricky, pomocí obou ručiček i nožiček). Zhruba 3 týdny občas i popoleze, ale špatným stylem a to tak, že má kolínka hodně od sebe a zatěžuje…