Iva Bílková ve Snídani s Novou 23. 8. 2019

23. srpen. 2019

Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT se stala 23.8.2019 opět hostem Snídaně s Novou

Chůze naboso a barefootová obuv zažívá posledních několik let velký boom. Různí odborníci (podologové, ortopedi, fyzioterapeuté) mají v tomto směru odlišné názory. U dětí může za výskyt plochonoží předčasné a příliš časté nošení bot, například nošení bačkůrek po celý den, nazouvání botiček v době, kdy děti ještě nechodí, nebo špatně zvolená obuv v době růstu kostí. V dospělosti pak bývá nejčastější příčinou vzniku ploché nohy chronické přetěžování nohou. Propadlá klenba pak může působit fyzické obtíže v celém pohybovém aparátu. Bývá skrytou příčinou křečí v lýtkách, bolesti kolen, kyčlí, hlavy i krční páteře. 
Bosé boty mají jistě pozitivní vliv na vývoj nohy, ale při velké zátěži hrozí bolest chodidel, kleneb a svalů. Lidé chodí převážně po tvrdé dlažbě a na bosou chůzi nejsou zvyklí, proto pak trpí patními ostruhami a záněty Achillovy šlachy, která má funkci tlumiče při dopadu. V klasické botě je funkce tlumiče v podrážce, v barefootové botě chybí. Pokud chce někdo bosou chůzi aplikovat ve městě, je třeba barefootovou obuv volit jen občas a střídat ji s jiným typem obuvi s pevnou, ale měkkou podrážkou.

Více informací naleznete ve videu:

                   Snídaně s Novou

V případě problémů, a to nejen pohybového aparátu, neváhejte kontaktovat naše centrum fyzioterapeutické péče, kde se vynasnažíme poskytnout Vám i Vašim dětem co nejefektivnější péči a úlevu od obtíží.

Vše o Rázové vlně
Reference