Cviky při bolestech lýtka
Důvodů, proč nás během nebo po sportovní aktivitě nebo i při běžné chůzi začne bolet lýtko, může být několik. Natažený lýtkový sval, vzniká překročením svalového napětí, které svalová vlákna běžně vydrží. Nejčastěji se jedná o důsledek nadměrné zátěže, nedostatečného rozcvičení nebo svalové únavy. Příčinou natažení svalu ale může být i dehydratace nebo překyselení organismu.
Dalším důvodem bolesti mohou být svalové záněty. Zánět je způsob hojení poškozené struktury. Nejčastěji k němu dochází ve vnitřně poškozených tkáních. Akutní zánět se vždy projeví bolestí, otokem a zčervenáním. Funkce dané oblasti je porušena. Chronický zánět často bolí, ale neprojevuje se velkým otokem. Dochází k němu při opakovaném přetěžování určitou nerovnováhou - svalovou dysbalancí, poruchou dynamiky svalstva a následně i v postavení kostí vůči sobě.
Pokud máte bolesti lýtka při chůzi, zastavení však nevede k výrazné úlevě - ta přichází až se zvednutím končetin, může se jednat o onemocnění žil, tzv. chronickou žilní insuficienci. A to je rozdíl oproti ischemické chorobě dolních končetin, kdy jsou bolesti pravidelně vázané na chůzi a donutí nemocného zastavit a zastavení typicky rychle uleví. Tyto bolesti se opět objevují nejčastěji v lýtkách a pacienti je přirovnávají ke kousnutí psem. V pokročilejším stadiu onemocnění jsou bolesti i v klidu, zejména v noci.
NÁVODY NA CVIČENÍ
Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.