Cviky při bolestech lýtka

Trápí Vás během chůze či při sportovní aktivitě bolest v oblasti lýtkového svalu? Stává se Vám že Vás v noci probouzí křeč v lýtku? Přečtěte si o této problematice v našich článcích a vyzkoušejte následující cviky, které by Vám od bolesti mohly ulevit.

Důvodů, proč nás během nebo po sportovní aktivitě nebo i při běžné chůzi začne bolet lýtko, může být několik. Natažený lýtkový sval, vzniká překročením svalového napětí, které svalová vlákna běžně vydrží. Nejčastěji se jedná o důsledek nadměrné zátěže, nedostatečného rozcvičení nebo svalové únavy. Příčinou natažení svalu ale může být i dehydratace nebo překyselení organismu.

Dalším důvodem bolesti mohou být svalové záněty. Zánět je způsob hojení poškozené struktury. Nejčastěji k němu dochází ve vnitřně poškozených tkáních. Akutní zánět se vždy projeví bolestí, otokem a zčervenáním. Funkce dané oblasti je porušena. Chronický zánět často bolí, ale neprojevuje se velkým otokem. Dochází k němu při opakovaném přetěžování určitou nerovnováhou - svalovou dysbalancí, poruchou dynamiky svalstva a následně i v postavení kostí vůči sobě.

Pokud máte bolesti lýtka při chůzi, zastavení však nevede k výrazné úlevě - ta přichází až se zvednutím končetin, může se jednat o onemocnění žil, tzv. chronickou žilní insuficienci. A to je rozdíl oproti ischemické chorobě dolních končetin, kdy jsou bolesti pravidelně vázané na chůzi a donutí nemocného zastavit a zastavení typicky rychle uleví. Tyto bolesti se opět objevují nejčastěji v lýtkách a pacienti je přirovnávají ke kousnutí psem. V pokročilejším stadiu onemocnění jsou bolesti i v klidu, zejména v noci.

NÁVODY NA CVIČENÍ

Návody 1 - obrázek
Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud cvik budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení lýtkového svalu, vzniku patní ostruhy, poškození měkkých tkání kolene apod.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Články o zdraví
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody