Za jednoho z klíčových svalů hluboké stabilizace páteře je považován příčný sval břišní (m. transversus abdominis). Rozprostírá se v celé délce pasu a má podobu širokého opasku. Vzadu se sval upíná k bederním obratlům, a tak zároveň podepírá bederní páteř. Iniciuje aktivitu všech břišních svalů. Pro tělesný střed se stává důležitým ohniskem, a tak mu při cvičení věnujeme zvýšenou pozornost.
Nicméně pokud tento sval nebude správně fungovat ve spolupráci se svaly pánevního dna, bránicí, šikmými břišními svaly a vlastně v kontextu celého těla, nemůžeme očekávat, že jeho izolovaným posilováním vyřešíme všechny naše problémy týkající se pohybového aparátu.
Co se týče bránice a pánevního dna, tak se jedná o dva horizontální předěly těla, mezi kterými existují vztahy a musí pracovat v koordinaci. Svaly pánevního dna uzavírají pánevní otvor a brání prolapsu vnitřních útrob. Bránice je plochý sval, který se kopulovitě rozprostírá v našem těle a odděluje dutinu hrudní od břišní. Bránice zajišťuje jednak dechovou funkci a zároveň funguje i jako posturální sval. Často poté vídáme souvislost bolestí zad s dysfunkcí bránice.
Dále se hluboko a těsně u páteře nacházejí krátké intersegmentální svaly, které stabilizují vnitřní osu těla. Souhra těchto svalů s výše zmíněnými oddíly je zásadní pro stabilitu/stabilizaci páteře.
Je tedy potřeba cvičit v souladu s dechem a nezadržovat ho. Zdokonalovat a posilovat stěžejní svaly středu těla lze rovněž s využitím balančních pomůcek jako je např. BOSU, AIREX atd. Důležité je také cvičit jak v otevřeném kinematickém řetězci (koncová část těla je volná), tak v řetězci uzavřeném (akrální část těla je v opoře).