
Po intenzivním tréninku nebo závodě jako je např. maraton se strečink bezprostředně po běhu nepovažuje za vhodný a doporučuje se pasivní regenerace.
I když běh zatěžuje tělo poměrně rovnoměrně, u některých může docházet k nerovnoměrnému rozložení sil a k přetěžování některých partií těla, a tak se v takovém případě doporučuje kompenzační cvičení, při kterém aktivujeme svalové skupiny, které nejsou při běhu dominantní. Jde o to, aby svaly spolupracovaly koordinovaně. Může se jednat o strečinková, posilovací nebo balanční cvičení se kterými vám rád fyzioterapeut poradí. Vhodnou kompenzací může být i provozování jiné sportovní aktivity jako je např. plavání.
Kritériem běhu je intenzita a doba trvání běhu. Pro zjednodušení si představte rychlého sprintera a dálkového běžce. Je dobré se obrátit na trenéra, který vám může sestavit efektivní tréninkový plán, tak aby vám ,,ušil“ program na míru a splnil vaše požadavky. Poradí vám s množstvím cvičení, typy cvičení a kdy se má střídat činnost s odpočinkem. Se sestavením rozmanitých cviků vám může pomoci i fyzioterapeut.
Zde je ukázka některých cviků, které jsou po doběhnutí vhodné.