Zde naleznete informace o pooperační péči v době hospitalizace - liší se podle zvyklostí pracoviště a dle stavu pacienta. Cvičení probíhá pod lékařským dohledem.
Cíle po operaci:
- zlepšit hybnost a sílu operované končetiny
- upravit svalové dysbalance
- naučit se izometrickou kontrakci
- nacvičit stereotyp chůze o berlích
- pečovat o jizvu
- předcházet pooperačním komplikacím a dodržovat režimová opatření
- udržet stávající hybnost a sílu zdravých končetin
- udržet celkovou kondici
- instruovat k pravidelnému domácímu cvičení
Pooperační péče v době hospitalizace
- Prevence TEN (tromboembolické nemoci) - medikamentózní léčba, bandážování dolních končetin, polohování operované dolní končetiny, aktivní cvičení kotníky a prsty u nohou, vertikalizace do sedu a do stoje, dostatek tekutin.
- Prevence dekubitů a kontraktur - polohování
- Snižování otoku - aplikace chladu, elevace dolní končetiny, aplikace kinesio tapu - lymfatická korekce
- Nácvik izometrické kontrakce předního stehenní svalu a hýžďových svalů.
- Aktivní cvičení prstů, hlezenních kloubů a kolenních kloubů.
- Pasivní cvičení, aktivní cvičení s dopomocí a aktivní cvičení kyčelního kloubu
- Zlepšování rozsahu pohyblivosti kyčelního kloubu:
- do přednožení - do 90 st. a po dosažení rozsah dále nezvyšovat, aby nedošlo k luxaci
- do unožení
- do zanožení
- Vyvarovat se přinožování přes osu těla a zevní rotaci.
- Nácvik přetáčení na zdravý bok a na břicho pomocí polohovacího klínu mezi kolenními klouby a nácvik sedu
- Vertikalizace do stoje
- Předcházení riziku luxace - nepředklánět se, nesedat do hlubokého křesla, neklekat, nedělat dřep, nekřížit nohy přes sebe, vyvarovat se poskokům.
- Péče o jizvu po vyndání stehů - sprchování, promazávání sádlem, tlaková masáž, masáž jizvy- ,,c”, ,,s”, míčkování, krytí před sluníčkem, aplikace kinesio tapu, fyzikální terapie - laser.
- Zlepšování celkové kondice - kondiční cvičení, posilování zdravé dolní končetiny i horních končetin- důležité pro chůzi o berlích.
Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.