Bolest bederní páteře, problémové plíce a ledviny

Otázka

Dobrý večer,
prosím vás, můj manžel už má druhý měsíc úporné bolesti bederní páteře. Nezabírají žádné léky ani žádné injekce. Stalo se mu to po namáhavé práci venku, kde se nastydl a namohl. Všichni lékaři diagnostikovali "lumbago". Následovala další vyšetření a bohužel byl nalezen Grawitzův tumor pravé ledviny, tím to ale neskončilo. I na plících má nález, zatím nejasný. Zítra máme jít na plicní kliniku v Plzni, na bronchoskopii. Ovšem pravděpodobně mu jí dělat nebudou, protože dostal zánět dýchacích cest a bere antibiotika.

Když sedí, nebo leží, tak bolesti nemá, nebo jen únosnou. Dnes byl celkem bez problému, ale před chvílí se šel jen oholit a bolest úporně začala. RTG páteře absolvoval, při CT ledvin mu objevili problém na páteři. Cituji "okrajově zachycený obratel Th10 je lehce klínovitě deformovaný, v.s.st. po jeho kompresi. Schmorlovy uzly kaudální Th páteře." 
Lékaři teprve rozhodnou, jak budou postupovat, na urologii mu řekl pan doktor, že mu tu ledvinu odoperují možná i jen laparoskopicky, ale nevíme ty plíce, stále doufám, že vše dobře dopadne.

Nedokážu nic nedělat a dívat se jak trpí.
Prosím o radu.

Odpověď

Dobrý den,
vzhledem k Vámi popsané zdravotní anamnéze bych Vám doporučila přeléčit aktuálně probíhající infekci dýchacích cest (doužívat ATB) a vyhledat pomoc fyzioterapeuta, který manuálně uvolní měkké tkáně a provede mobilizaci páteře. Aplikaci rázové vlny by za normálních okolností mohla být velmi efektivní pro uvolnění, nicméně ji v tomto stádiu onemocnění nedoporučuji.
Bohužel jak léky, tak injekce mají vliv pouze na uvolnění měkkých tkání a vnímání pocitu bolesti, nezabývají se však dysbalancí, která bolestivost způsobuje. V případě, že by fyzioterapeut našel v rámci provedení kineziologického rozboru zjevnou příčinu nacházející se na pohybovém aparátu, věřím, že by mobilizace, popřípadě kineziotaping mohly přinést úlevu.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. trakce bederní páteře ve flexi, kterou…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Vaše otázky a odpovědi

Bolestivá jizva

Otázka: Dobrý den.Potřebuji poradit ohledně "bolestivé jizvy". Asi před 17 lety jsem si propíchl chodidlo (téměř skrz), plocha jizvy je asi 2x5cm. Tehdy mi tam dali nějakou umělou výplň (nevím, možná jen gázu). Teď po tak dlouhé době mě to…

Metoda Therasuit

Otázka: Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Zaujala mě metoda Therasuit. Zajímalo by mě, jestli se tato metoda používá i u dospělých osob. Předem moc děkuji za odpověď. Odpověď Dobrý den,ano, Therasuit je možné využít i u…

Pád na kolena a bolest kostrče

Otázka: Dobry den, zhruba před měsícem a půl jsem si narazila obě kolena. Nyní obtíže ustupují, ale začala mě bolest kostrče na pravé straně. Sezení a vstávání je velmi bolestivé. Může kostrč mít něco společného s úrazem kolen? Odpověď: Dobrý…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení