Korzet u dítěte při léčbě skoliózy

Otázka: 

Dobrý den,
dnes jsem byla u lékaře a má pětiletá dcera má skoliozu 22% dle Cobba. Pan doktor říkal, že se s tím u tak malého dítěte ještě nesetkal a že převážně léčí děti mezi 15 - 17.rokem. Ted bude léčba fyzioterapie, pokud nezabere za tři měsíce kontrola a pak doporučení korzetu. Chci se zeptat je nutné korzet nosit celý den? Píše se o korzetu pouze na noc má to stejný účinek? Bojím se, že při celodenním nošení bude trpět kůže - odřeniny, opruzeniny hlavně v létě. Jak dlouho se korzet musí nosit? Týdny? Měsíce..?
Prosím o radu.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
korzet je pasivní opora. Jsou názory, že takto velký úhel potřebuje korzet, pak jsou kolegové, kteří naprosto nesouhlasí a volají po svalové aktivitě - cvičení, kdy páteř musí být dostatečně korigována svalovou aktivitou. Čím víc budete pátrat, tím víc rozporuplných názorů uslyšíte. Zastánci konzervativní léčby Vás budou strašit i operací u úhlu nad 40 st., nelekejte se.

Já zastávám názor, že je lepší hodně, ale opravdu hodně cvičit a korzet bych nedávala z důvodů, právě jak píšete a také je to velmi nepohodlné, tlačí apod. a i jsem viděla holčičku, která po zacvičení vypadala lépe, než když se pak znovu vtěsnala do korzetu.

Pomyslná alegorie je, že když někomu dáte berli, tak ho nenaučíte chodit. Když mu dáte vložky do bot, jen zlepšíte pasivní podporu podélné klenby, ale svaly tím nenaposilujete a když tu vložku vyndáte, chodidlo znovu spadne.

Doporučuji tedy nechat jí "lítat" všude. Plavat, skákat, běhat... dejte každý den 1 pohybový kroužek typu plavání, balet, gymnastika, atletika, jízda na koni, ... tam kde je narovnaná a svaly páteře hodně pracují. Nedávejte hudební nástroj, keramiku, .. kde sedí, nebo je v obecně statické pozici nebo se dokonce hrbí (street dance, hip hop, sportovní aerobic, judo aj. bojové sporty). Bude to pro Vás časově náročné, ale děláte to pro zdraví dítěte. Měla by se hýbat a cvičit rhb cviky alespoň 2 hodiny denně (rozložené v čase)

Denně cvičte rehabilitační cvičení na napřímení páteře. Je malá, páteř má měkkou. Může se velmi dobře zlepšit. Jako úspěch bych i brala po 3 měsících, že se nezhoršila. Netušíte kdy skolioza začala, jak rychlý má nástup a tudíž kdyby jste nic nedělali, mohla by být za 3 měsíce horší. Proto i nezhoršení je úspěch.

Na našem webu je hodně informačních článků, jak o skolioze, tak tam najdete cvičení, ze kterých pochopíte, která jsou vhodná - sama snadno poznáte, kdy se páteř rovná a kdy se hrbí, vy hledejte jen ty narovnávací cviky.

Je dost pravděpodobné, že bude mít tzv hypermobilitu (vyšší elasticitu vaziva) obecně to mívají holčičky a ženy oproti mužské populaci i vzhledem k věku. Není to nic děsivého, jen je to pro vás podnět, nechat jí pohybové kroužky po celou dobu dospívání a růstu. I kdyby jste skoliozu např. do 10ti let "vyléčili", tak se v akceleraci růstu může znovu objevit nebo zhoršit. Toho se nelekejte, bývá to normální. Kosti rostou rychleji, než svaly a ty pak nestíhají nést kostru proti gravitaci. Musí dostat čas pro "naposilování".

Kdyby jste měla dotazy, pište.
Zdravím, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Pozice 3. měsíc na zádech

Cvik vhodný pro posílení hluboko uložených svalů podél páteře. Provádějte…

Cvičení dle Klappovy metody - Lezení souhlasnými končetinami

Co je cílem techniky:  vyrovnání dvojitého zakřivení páteře ve tvaru…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pozice 3. měsíc na zádech

Pozice 3. měsíc na zádech

Vaše otázky a odpovědi

Dárcovství u plastiky LCA a doba rekonvalescence

Otázka: Zdravím. Je mi 57 let a po 10 letech mi bude znovu provedena plastika LCA. Nový vaz bude od dárce, jak je prosím ovlivněna doba rekonvalescence cizí tkání a opakováním zákroku? Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den,vaz dárce by…

TEP kotníku

OTÁZKA: Dobrý den,od roku 2009 mám po autonehodě TEP levého kotníku. Po několika reoperacích s ním mám stále pohybové potíže a hledám schopného lékaře, který by mi poradil a pomohl, aby má noha mohla být zase plně funkční.Můj operatér se…

Paréza obličeje

Otázka: Dobrý den, obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den,na základě konzultace s…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení