LCA a operace

OTÁZKA:

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích .Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za dlouhou dobu od úrazu, více jak po roce, do operace jsem s ním měla veliké problémy, po operaci s ním sportuji a je v pořádku . Má cenu opravit původní vaz do tří dnů? Má to efekt? Nebo jen plastika z patelárního vazu? Jsem ochotná připlatit si za operaci.

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nedoporučovala bych operaci vůbec, pokud nejste profesionální sportovec. Zatávám názor raději vycvičit okolní svaly tak, aby funkce kolene byla stabilní.

Pokud budete chtít jít na operaci, pak bych to doporučovala u stejného lékaře, u kterého jste byla po prvním zranění.
Oprava vazu do 3 dní je jen teoretická. Neznám pracoviště u nás, které by toto dělalo. Vaz se nelepí (neexistuje takové biologické lepidlo) a šití vazu se u nás nedělá. Má častý neuspěch v tom, že se šicí "nit" prořízne vazem a tudíž se šev znovu oddělí, tudíž se do této opravy naši lékaři pouštět nechtějí, nebo takového neznám.

Dělá se standartně plastika z patellárního vazu, ale dělá se i plastika z bicepsové šlachy nebo z dárce (zvíře, zemřelý).

Pro první terapii bych doporučila lymfodrenáže pro snížení otoku kolene. Fokusovananou rázovou vlnu na oblast přetrženého vazu (může se sám chytit k okolní tkáni) + radilání rázovou vlnu bych doporučila dát do tenzoru fasciae latae, který bývá v ochranném zvýšeném napětí.


S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

Vaše otázky a odpovědi

Směr masáže je důležitý

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat, jak mám masírovat třísla - otok nohou. Od kolena až ke kotníku a nebo od kotníku směrem k srdci. Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,vždy masírujte od konce k srdci. Nikdy ne naopak.S přáním pěkného…

Vyšetření ultrazvukem

Otázka: Dobrý den, je u vás možné se objednat jen na vyšetření pohybového aparátu ultrazvukem?Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den, vyšetření ultrazvukem si na naší klinice dělají terapeuti v rámci diagnostiky před terapií. Nejsme ale lékaři, ani diagnostici, tudíž nevydáváme žádné…

Bolesti kolenních vazů z přetížení

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda nemáte tušení, co může způsobovat bolesti na vnější a vnitřní straně kolene? Bolest citím pouze pokud je koleno v 90°- 180 ° a zatlačím na chodidlo, které je zrovna buď v nějaké rotaci…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení