Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

OTÁZKA:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

přístrojová i manuální lymfodrenáž po endoprotéze je jednoznačně vhodná. Operací došlo k poničení lymfatických cest a otokům kolene s pocitem tuhosti. Horka a bolesti po lymfodrenážích poměrně dobře odeznívají.
Doporučuji zahájit lymfodrenáž po vyjmutí stehů tj. cca 12. den od operace (je nutné zhojení měkkých tkání bez mokvání rány). Posunu implantátu se nemusíte obávat, cement tuhne velice rychle a jemné tlaky užívané při lymfodrenáži nemohou nijak poškodit, otočit či znehodnotit kovový implantát. Zpočátku doporučuji nižší tlak pro komory v oblasti kolene, případně lze i oblast kolene v programu přístroje vypnout (záleží na Vaší toleranci). Nicméně k tomuto bych se uchýlila jen při velice bolestivém koleni a to pouze na dobu než bolest odezní. Tedy v průběhu první lymfodrenáže, případně při dalším sezení lze komoru opět aktivovat, tak aby efekt byl co nejvyšší.

Optimálně by měla být lymfodrenáž zahájena i před operací, tak aby byl stav měkkých tkání v co možná nejlepší "kondici" a rekonvalescence po operaci byla co nejrychlejší a bez komplikací.

Doporoučuji pracoviště, kde se zabývají lymfodrenážemi indikovanými ze zdravotních důvodů a mají patřičně vyškolený perzonál se zkušenostmi.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti po operaci lokte

OTÁZKA: Dobrý den,před 14 lety jsem prodělal úspěšnou operaci levého lokte z vnitřní strany.V září 2011 jsem měl distorzi stejného lokte, od té doby mě trápí bolesti, které jdou do 4. a 5. prstu, s chladnutím celého předloktí. Rentgen mám…

Aplikace kyseliny hyaluronové po operaci kolene

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci kolene (menisky a přední křížový vaz) a mám v plánu si nechat píchnout kyselinu hyaluronovou, kterou mi doporučil lékař. Jelikož na tom nejsem finančne nejlépe, chtela bych se zeptat, jaký druh by mi stačil?Diky moc.…

Artroskopická operace menisku

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po artroskopické operaci menisku a jeho částečném vyjmutí. Závodně se věnuji thaiboxu, proto se chci zeptat, zda ve sportu mohu dále bez problémů pokračovat nebo mi tak může snáze hrozit poranění dalších struktur kolene, vazů atd?Děkuji. ODPOVĚĎ:…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení