Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

OTÁZKA:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

přístrojová i manuální lymfodrenáž po endoprotéze je jednoznačně vhodná. Operací došlo k poničení lymfatických cest a otokům kolene s pocitem tuhosti. Horka a bolesti po lymfodrenážích poměrně dobře odeznívají.
Doporučuji zahájit lymfodrenáž po vyjmutí stehů tj. cca 12. den od operace (je nutné zhojení měkkých tkání bez mokvání rány). Posunu implantátu se nemusíte obávat, cement tuhne velice rychle a jemné tlaky užívané při lymfodrenáži nemohou nijak poškodit, otočit či znehodnotit kovový implantát. Zpočátku doporučuji nižší tlak pro komory v oblasti kolene, případně lze i oblast kolene v programu přístroje vypnout (záleží na Vaší toleranci). Nicméně k tomuto bych se uchýlila jen při velice bolestivém koleni a to pouze na dobu než bolest odezní. Tedy v průběhu první lymfodrenáže, případně při dalším sezení lze komoru opět aktivovat, tak aby efekt byl co nejvyšší.

Optimálně by měla být lymfodrenáž zahájena i před operací, tak aby byl stav měkkých tkání v co možná nejlepší "kondici" a rekonvalescence po operaci byla co nejrychlejší a bez komplikací.

Doporoučuji pracoviště, kde se zabývají lymfodrenážemi indikovanými ze zdravotních důvodů a mají patřičně vyškolený perzonál se zkušenostmi.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Vaše otázky a odpovědi

Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Otázka Dobrý den,ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl Th6 a 8…

Natažené úpony po běhu

Otázka Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se to…

Bolest v bedrech

Otázka: Dobrý den, mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to jen když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení